Karol Szymanowski

Okładka książki Karol Szymanowski Stanisław Golachowski
Okładka książki Karol Szymanowski
Stanisław Golachowski Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Muzyka i muzycy polscy (tom 16) Seria: WIEDZA POWSZECHNA muzyka
muzyka
Muzyka i muzycy polscy (tom 16)
WIEDZA POWSZECHNA
Czytelnik
1948-01-01
1948-01-01

Okładka książki Polska zachodnia i północna Stanisław Golachowski, Janusz Gumkowski, Jerzy Holzer, Czesław Kałużny, L. Karnkowski, Józef Kokot, Joanna Kruczyńska, Adam Leśniewski, Kazimierz Leszczyński, Maria Lewandowska, Józef Lubojański, Edmund Męclewski, Roman Nurowski, Restytut Staniewicz, Tadeusz Stpiczyński, Antoni Symonowicz, Józef Szafrański, A. Targ, K. Weyssenhoff
Polska zachodn... Stanisław Golachows...
Okładka książki Film nr 2/1946, 16.08.1946 Jerzy Bossak, Stanisław Dygat, Stanisław Golachowski, Pierre Mac Orlan, Edward Maszewski, redakcja pisma Film
Film nr 2/1946... Jerzy Bossak, Stani...

Czy Karol Szymanowski jest znany w Polsce? Takie pytanie sobie zadałem po przeczytaniu jego biografii. Mam na myśli nie tę Polskę najpospolitszą co to prócz Mickiewicza i Matejki (chwała planistom, że uhonorowali ich ulicami w większości miast) nie znają nikogo. Ani też nie mam na myśli ludzi po konserwatoriach muzycznych. Bardziej myślę o takiej naszej polskiej średniawce, która skończyła studia, czyta książki i nadal czymś więcej się interesuje niż tylko pracą i dziećmi. Czyli myślę o tych 5-10% które zostały z wyliczanki. Czy oni znają Szymanowskiego?

Dla mnie zapoznanie się z biografią kompozytora było czymś w rodzaju mocnego uszczegółowienia marnej wiedzy o jego życiu. Duże uszczegółowienie musi też brzmieć śmiesznie jeśli broszurka ma nieco ponad 100 stron formatu mniejszego niż A5. A jednak było warto.

Biografia napisana jest standardowo, mało lirycznie, chociaż autor (który prywatnie znał się z kompozytorem) robił wszystko, aby jak najwięcej faktów ująć, nie zanudzając przy tym czytelnika. Chyba się mu to udało. Efektem ubocznym jest duże skupienie dat i stosunkowo słaba część opisowa utworów. Mam nadzieję, że takie było zamierzenie. Fajnie, że do najważniejszych utworów dołączono krótkie wyciągi z pięciolinii. Przyjemnie też, że na koniec w kilku stronach podsumowano kalendarium życia Szymanowskiego, dodano obszerną - jak na rozpoznawalność postaci - bibliografię, a zwłaszcza wymieniono wszystkie dzieła kompozytora.

• Różne różności
  • Muzyka