Pinokio

Patrycja Jabłońska
Greg
bajki

Kup książkę

Lektura z IV klasy szkoły podstawowej. Słynny wynalazca Pinokia, Gepetto, dawała się każdemu dziecku polubić. Mam wrażenie, że to jest książka sprzed naszej ery, bo Pinokio i Gepetto przestały już być na fali, a promuje się Mashy i Niedźwiedzie, Gumballe czy inne Świnki Peppy. Niestety, czar prędzej czy później pryska. Przecież każdy dzieciak kończący podstawówkę wie już o tym,...

Trauma. Choć od jej lektury w dzieciństwie nigdy nie spojrzałem już na osiołka, lisa czy świerszcza w ten sam sposób.

Ta książka była fajna dużo było w niej przygód

Na półkach: , , , ,

Polecam dla dzieci!!!

Czytaliśmy z dziećmi, dużo fragmentów pomijałem, bądź je zmieniałem. Surowa i brutalna ta opowiastka, jak na historię skierowaną do dzieci. Wszystko to trochę przypomina straszenie Baba Jagą, by wymusić posłuszeństwo i kindersztubę. Niekoniecznie przystaję to do dzisiejszych standardów i porządku rzeczy.

Z CYKLU LEKTURA

Tutaj nasuwają się same epitety, brzydkie słowa, narzekania i odruchy głównie wymiotne. Nie wiem czy fakt zacnego wieku tej pozycji, powstałej w odcinkach w latach 1882-83, cokolwiek zmienia. Dodatkowo zadaje sobie pytanie czemu przyszło nam się zmierzyć z tym starym trupem skoro nie jest to to ani lektura obowiązkowa, ani nadobowiązkowa, a jedynie, jak...

Bardzo fajna książka o drewnianym chłopcu

Może i bardzo dobra, ale nie dla współczesnego 10-latka, który mierzy się z nią jako lekturą szkolną. Ironiczny, a miejscami wręcz sarkastyczny humor na pewno poza tokiem rozumowania dziecka. Poza tym wiele słów trudnych dla dziecka XXI wieku. W warstwie moralizatorskiej i fabularnej niewątpliwie wartościowa.

Za dzieciaka pamiętałem, że bardzo lubiłem tę historię. Może dlatego, iż była to pierwsza całkowicie samodzielnie przeczytana przeze mnie lektura. Teraz czar prysł, a "Pinokio" wydaje się być przygłupią opowiastką szaleńca.

Książka przede wszystkim dla dzieci, autor stara się wyuczyć młode pokolenie, że kłamstwa, oszukiwanie, kradzież, nieszanowanie starszych, a także i dobre uczynki mają swoje wielkie konsekwencje.