Sposób na Alcybiadesa

Edmund Niziurski Wydawnictwo: Greg Seria: Kolorowa Klasyka literatura młodzieżowa
2016-01-01
2016-01-01
Kolorowa Klasyka
lektury

Na półkach: , , , , , , , ,

"Sposób na Alcybiadesa" jest książką pełną humoru, lekką, raczej zwięzłą i ciekawą.
Bohaterami są chłopcy z klasy 8A ich nauczyciele i koledzy z tej szkoły dla młodzieńców.

Czterech urwisów i leniuchów, szczególnie zwróciło uwagę dyrekcji. Ogrom ich niewiedzy jest tak zadziwiający że dostają ultimatum. Mają miesiąc na poprawę wyników w nauce. Jednak nie chce im się wcale...

Córka znalazła w szafie "Sposób na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego.
To znaczy nie znalazła sposobu, tylko książkę o sposobie ;-)
Książkę, którą kupiłam daaawno temu.

Znalazła, zaczęła czytać i już się nie oderwała. Aż do ostatniej strony.
A potem powiedziała, że dawno żadna książka jej nie wciągnęła aż tak! :-)
I na mnie ta lektura wywarła wielkie wrażenie,
gdy miałam...

książka mojej podstawówkowej młodości. uwielbiałam historię niezmiernie wyboistej ścieżki wiodącej paczkę chłopaków poprzez trudną szkolną rzeczywistość:-) co tu zrobić, żeby uniknąć uczenia się?? to zasadnicze pytanie jest osią całej, dowcipnie napisanej historii. teraz zachęcam moich młodych czytelników do tej znakomitej lektury :-)

Mam żal: 1. do swojej nauczycielki j. polskiego o to, że nie przedstawiła mi (nam) tego opowiadania 2. do siebie, że sam nie znalazłem tej pozycji.

Sposób na Alcybiadesa przeczytałem jako dorosły, po obejrzeniu filmu. Jedno i drugie zapewnia świetne wrażenia.

Z pewnością będę pamiętał przedstawić ten tytuł swoim dzieciom, żeby mogli później wracać z sentymentem do tej...

Powrót po latach do książki o grupie uczniów licealnych, którzy wchodzą w posiadanie sposobu na profesora historii: chodzi o to, aby mieć dobre oceny i się nie narobić. Ale realizacja sposobu okazuje się pułapką... Powieść jest znakomicie skonstruowana, pełna humoru i smaczków, które odkryłem dopiero teraz. To świetna literatura młodzieżowa o świecie, którego już nie...

Kiedyś robiliśmy coś takiego w podstawówce z naszym historykiem. A pomysł zaczerpnęliśmy właśnie z tej książki. Dlatego ciągle, co parę lat, sięgam po nią i czytam z przyjemnością.

1907

1993
Dzisiaj zacząłem i dzisiaj skończyłem. Który to już raz przeczytałem tą książkę? Szkoda, że mogę dać tylko 10 gwiazdek :(. Pomimo, że pierwszy raz czytałem tą książkę ponad 30 lat temu i to nie jako obowiązkową lekturę, to na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę :).

Kiedyś - wspaniała.
Dziś - pełna nostalgii.

Czy w polskiej szkole coś się zmieniło od tamtego czasu?

Pod wpływem wydanej ostatnio książki traktującej o Edwardzie Niziurskim, a raczej o jego książkach, autorstwa Krzysztofa Vargi, zaczęło się trochę mówić o pisarzu tak ważnym dla ludzi, szczególnie mężczyzn z mojego (i wcześniejszego chyba też) pokolenia, a dziś, zdawałoby się, zapomnianym.
Pisarzy, którzy nas w dziecięctwie naszym uczyli literatury, było więcej (Adam...

Czterem nieukom bez większych ambicji życiowych nauka sprawia ogromną krzywdę, zamiast zastanowienia się nad sensem swego zachowania wolą dla świętego spokoju obmyślić sposób by nauczyciel historii zmienił o nich opinie. Pięknie opisuje ta opowieść beznadziejną atmosferę polskiego szkolnictwa w której uczniowie wolą lizać dupę niż wynieść wiedzę. Liczą się oceny a nie to co...

Dyskusje

8 810