Sposób na Alcybiadesa

Edmund Niziurski Wydawnictwo: Greg Seria: Kolorowa Klasyka literatura młodzieżowa
2016-01-01
1964-01-01
Greg
lektury
literatura młodzieżowa
2016-01-01
Kolorowa Klasyka
lektury

Pamiętam, że za młodych lat bardzo mi się podobała. Fajna książka dla młodzieży.

Cudownie mroczno-oniryczny opis szkoły średniej z początków lat 1960. : kwartet matołów zostaje zdemaskowany w swym matołectwie, co grozi rychłymi konsekwencjami nie tylko ze strony pedagogów, ale i starszych kolegów; trzeba zatem szybko coś wykombinować i nasi zatwardziali w nieuctwie bohaterowie rozpoczynają grę o przetrwanie, prowadzącą do jakże nieoczekiwanych...

książka PAMIĘTANA DZ DZIECIŃSTWA . pamięta M ,ŻE WTEDY ZROBIŁA NA MNIE BARDZO DURZE WRAŻENIE.

Satyra na polskie szkolnictwo, czyli być cwaniakiem a'la dostawać dobre oceny i jednocześnie się nie uczyć. Mnóstwo śmiechu zapewniła mi ta książka, przezabawni główni bohaterowie, a starcie uczniowie kontra nauczyciele jest zdecydowanie ponadczasowe. Wspólnota zawsze jest potrzebna, żeby człowiek nie był sam. Niby książka tylko dla nastolatków, ale i człowiek, który ma...

Fenomenalna, ponadczasowa książka! 8/10

"Sposób na Alcybiadesa" się nie starzeje. Zmieniły się realia szkoły, czasy, ale mentalność uczniów pozostaje ta sama... Ileż ta książka ma w sobie humoru! Nie zliczę, ile razy parsknęłam śmiechem.

Uczniowie zawsze będą chcieli przechytrzyć nauczycieli. Ale czy w tej bitwie, może być jeden zwycięzca?

Polecam serdecznie.

Niezwykle ciekawa, poruszająca problem każdego dziecka, przez pokolenia, a nawet kultywowane w dorosłości 'jak zarobić, a się nie narobić', czyli jak dostawać dobre oceny i się nie uczyć przy tym. Cała historia kończy się konkluzją, że jeśli nauczyciel zacznie się starać, to i uczniowie z chęcią będą się uczyć, co powinno być dewizą każdego nauczyciela, jednak w czasach...

Co za słownictwo! Co za język! Co za poczucie wspólnoty w tej szkole! Bardzo miła wakacyjna bajka.

Bardzo przyjemna lektura. Książka raczej dla młodego odbiorcy, ale nie koniecznie, a to ze względu na świetny i inteligentny humor Edmunda Niziurskiego (lubię też to stare wydanie).

Na półkach: , , , , , , , ,

"Sposób na Alcybiadesa" jest książką pełną humoru, lekką, raczej zwięzłą i ciekawą.
Bohaterami są chłopcy z klasy 8A ich nauczyciele i koledzy z tej szkoły dla młodzieńców.

Czterech urwisów i leniuchów, szczególnie zwróciło uwagę dyrekcji. Ogrom ich niewiedzy jest tak zadziwiający że dostają ultimatum. Mają miesiąc na poprawę wyników w nauce. Jednak nie chce im się wcale...

Córka znalazła w szafie "Sposób na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego.
To znaczy nie znalazła sposobu, tylko książkę o sposobie ;-)
Książkę, którą kupiłam daaawno temu.

Znalazła, zaczęła czytać i już się nie oderwała. Aż do ostatniej strony.
A potem powiedziała, że dawno żadna książka jej nie wciągnęła aż tak! :-)
I na mnie ta lektura wywarła wielkie wrażenie,
gdy miałam...

Dyskusje