Kajtkowe przygody

Nasza Księgarnia
1980-01-01
1980-01-01
bocian Kajtek literatura dziecięca

Z pewnością zmuszanie 8-letnich dzieci do czytania tak archaicznej książki może nosić znamiona tortur. Zastanawiam się czym kierują się nasi decydenci, że robią im taką krzywdę. Czy brakuje książek dla dzieci pisanych współczesnym językiem, czy raczej ludzie w ministerstwach zatrzymali się w dawno minionej rzeczywistości?

Przeczytałem tę książkę bo jest to moja lektura szkolna.  Opowiada ona o przygodach bociana Kajtka, który wypadł z gniazda i nie mógł latać, dlatego zamieszkał u ludzi. Na koniec z powrotem może latać.
Najbardziej mi się podobało jak jeździł na traktorze i zaskakiwał jak nim za bardzo trzęsło.

Michał lat 10

Michał lat 10

to było fajne dla dzieci sprzed pół wieku, albo i więcej.
już się nie mówi językiem Kownackiej - niech zatem wspomną o tym we fragmentach jako ciekawostkę, żeby dzieci wiedziały o tej autorce, a lektury dopasują jednak do poziomu współczesnego odbiorcy.

to było fajne dla dzieci sprzed pół wieku, albo i więcej.

Jest 2023 rok. Dziecko w 3 klasie, które musi przeczytać ten szajs urodziło się w 2014 roku. Książka jest z 1948 roku! Napisana tak archaicznym językiem, że nawet ja, czterdziestoparolatek znający realia wiejskie (wykopki, łowienie ryb, bociany na dachach, radła, motyki, pokrzywy dla świń) nie jestem w stanie przebić się przez ten niezrozumiały bełkot. Słowa, których nikt dziś nie używa i nie użyje. Szyk zdań taki, którego dziś nikt nie używa. Dziewięciolatek, który poznaje świat, uczy się czytać i pisać nagle jest rzucony w średniowieczną przeszłość. Czego on się z tego nauczy?! NICZEGO! Chciałbym wiedzieć, czym kierują się decydenci, którzy dalej uważają, że to jest lektura do III klasy w dzisiejszych czasach. Ta książka, co najwyżej, powinna być przerabiana jako ciekawostka literacka do jakieś analizy literackiej.

Omijać! Nic mnie tak ostatnio nie wkurzyło jak męczące się dziecko, które próbuje się przez to przebić. Jeżeli ktoś wystawia tej książce wysoką ocenę powinien iść do geriatry, bo pewnie strzyka mu w kolanach a na książkę patrzy przez różowe okulary sentymentu. Ja patrzę przez pryzmat współczesnego, zmuszonego do jej czytania czytelnika w wieku 9 lat.

Sięgnęłam po tę książkę, żeby poczytać coś „innego” córce na dobranoc. To był strzał w dziesiątkę. Fakt, słownictwo jest dość trudne. Przekładałyśmy ją sobie jednak od razu z polskiego na polski (niektóre słowa to aż sama z ciekawości sprawdziłam w internecie). Miłość ludzi do zwierząt i zwierząt do ludzi jest tam tak pięknie pokazana, że nie da się nie pokochać tych bohaterów. Doceniam również niesamowite poczucie humoru autorki. Dla Nas 10/10.

Na warsztat bierzemy "Kajtkowe przygody" Marii Kownackiej. Jest to lektura dla klas 1-3 (bodajże 3 klasa) i jeśli dobrze pamiętam, była nią już w czasach kiedy chodziłem do podstawówki (30 lat temu...). To stosunkowo krótka (nasze wydanie ma ok. 80 stron) książka, wydana w 1948 roku i traktująca o perypetiach Kajtka, czyli młodego bociana, który musiał zostać w Polsce na zimę. Nie mógł odlecieć do Afryki, ponieważ wypadł z gniazda i uszkodził skrzydło - na szczęście kiedy wszystkie bociany odleciały zaopiekowali się nim gospodarze, u których znajdowało się jego rodzinne gniazdo. Książka może być ciekawa dla dzieci nie tylko dlatego, że opisuje kontakty z przyrodą i (ówczesne) życie na wsi, ale także dlatego, że narratorem jest sam bocian Kajtek. Nasze dzieci z ciekawością słuchały o tym jak sceny z życia wsi postrzegał niedoświadczony bocian - wiele z tych rzeczy było dla nich zupełnie obcych, podobnie jak dla niego (dla mnie zresztą też, kiedy czytałem to w dzieciństwie). Kajtek obserwował (często dość krytycznie) np. wykopki czy suszenie lnu, a nawet brał udział w oraniu pola traktorem. Opisywał też innych mieszkańców gospodarstwa i okolic, a także jakie miał z nimi przejścia. Książka jest fajna (nawet pomijając sentyment),ale wydaje mi się, że 3 klasa to już absolutnie ostatni moment na jej przeczytanie - choć nie wykluczam, że to już nawet za późno, przecież teraz dzieci dorastają na czymś zupełnie innym niż choćby "w moich czasach" i niekoniecznie ich to zainteresuje. A jeśli nie interesuje, to niech przynajmniej poćwiczą czytanie na niej ;) Daję 6/10, bo dzieci słuchały z zainteresowaniem i nie trzeba było tłumaczyć aż tyle, co w przypadku "Plastusiowego pamiętnika".

Fajnie opisane przygody tytułowego bociana Kajtk a także opisane wiele prac na wsi.

Jeżeli książka potrafiła zainteresować 3-letniego chłopca to musi znaczyć, że przygody są ciekawe.

W dzieciństwie prawie zawsze sporą część lata spędzałem u rodziny na wsi. Po przeczytaniu "Kajtkowych przygód" chodziliśmy z kuzynkami pod bocianie gniazda szukając jakiegoś kontuzjowanego biedaka by go przygarnąć i wyleczyć.
Niestety (tylko dla nas oczywiście) nigdy takowego nie znaleźliśmy, bociany zdrowe jak rydze odlatywały w komplecie, a my z utęsknieniem czekaliśmy na następne lato :)

Urocza książeczka, z humorem pokazująca perypetie tytułowego Kajtka i jego "duchową przemianę".

To była moja pierwsza samodzielnie przeczytana i wymęczona książka..... Sentymencik pozostał....

Książkę czytałam po raz pierwszy. Musiałam wiele rzeczy tłumaczyć mojej 7-latce. Myślę, że za szybko po nią sięgnęłam, no ale wpadła mi w ręce więc przeczytałam. Ogólnie historia jest bardzo pogodna, opowiedziana oczami boćka Kajtka, który swoją drogą ma oryginalne poczucie humoru.Ja czytając się uśmiechałam pod nosem, jednak córka nie bardzo wiedziała z czego mama się śmieje. Polecam książkę dla starszych dzieci - dowiedzą się jak kiedyś żyło się na wsi.

• Lektury
  • Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa
  • Lektury szkolne

Dodaj cytat z książki Kajtkowe przygody