August Nacht

Joanna Pypłacz Wydawnictwo: Bellona fantasy, science fiction
Bellona
2015-02-05
2015-02-05

Okładka książki Scary100challenge2 Dagmara Adwentowska, Radosław Marcin Bartz, Aleksandra Bednarska, Sylwia Błach, Patryk Bogusz, Tomasz Czarny, Maks Dieter, Alicja Gajda, Artur Grzelak, Paweł Jakubowski, Dawid Kądziela, Maciej Klimek, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Emilia Kolosa, Alicja M. Kubiak, Agnieszka Kwiatkowska, Kazimierz Kyrcz jr, Małgorzata Lewandowska, Jakub Luberda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Dominika Maniecka, Paweł Mateja, Wiktor Matyszkiewicz, Anna Musiałowicz, Jacek Pelczar, Rafał Pietrzyk, Joanna Pypłacz, Adam Raglan, D.A. Recki, Magdalena Anna Sakowska, Małgorzata Sanchez, Krzysztof Szabla, Maciej Szymczak, Dominika Vicente, Mariusz Wojteczek, Flora Woźnica, Klaudia Zacharska
Scary100challe... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Baźnie Aleksandra Bednarska, Adam Ciszewski, Adrian Gawin, Artur Grzelak, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Krzysztof Kotlarski, Rafał Łoboda, Kornel Mikołajczyk, Sylwester Nowicki, Michał Pięta, Joanna Pypłacz, Małgorzata Sanchez, Tomasz Siwiec, Krzysztof Szabla, Maciej Szymczak, Aleksandra Woźniak-Marchewka, Alan Żegota
Baźnie Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Dekady w cieniu Krzysztof Biliński, Edward Bulwer-Lytton, Norbert Góra, Wojciech Gunia, Łukasz Gwiżdż, Dawid Kain, Jarosław Klonowski, Tobiasz Kruk, Łukasz Krukowski, Tadeusz Miciński, Anna Musiałowicz, Joanna Pypłacz, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Dekady w cieniu Krzysztof Biliński,...

‘August Nacht’ to historia w której dzieją się same złe rzeczy – trochę to wydumane oraz przygnębiające. To opowieść o nienawiści i zemście, okrucieństwie i wypaczonej miłości. Fabuła jest wciągająca i ciekawa, ale niestety brakuje w niej, moim zdaniem, pozytywnych postaci - czyli takich, które nie byłyby zarazem skrzywdzonymi przez kogoś ofiarami pragnącymi za wszelką cenę wyrównać rachunki.

"August Nacht" wbrew pozorom nie jest to powieść nawiązująca do sierpniowej nocy jak tytuł może sugerować, a odnosi się do imienia i nazwiska głównego bohatera.
Na początku chciałam tę książkę przeczytać właśnie w sierpniu, ale gdy otworzyłam ją i przeczytałam pierwsze zdanie, cytuję: "dwudziesty ósmy października 1791 roku był niesłychanie gorący jak na późną porę roku." zaniechałam tego.W związku z czym do lektury przystąpiłam dokładnie 28 października 2016 roku.

jest to gotycka powieść, która zawiera specyficzny, mroczny, taki mgielny klimat, a fantastyki jest tu dosłownie odrobinka. Książka ukazuje realia oraz mity XVIII - wiecznej Hiszpanii. Jest to na prawdę piękna opowieść o miłości, obsesji, tragedii i okrucieństwie, a to wszystko jest osadzone w mrocznej Hiszpanii, w krainie duchów, tajemniczych lasów i celtyckich wierzeń. Jest to opowieść o kilku dziwnych bohaterach, skrywających sekrety, doświadczonych przez życie, a ich losy jakoś się ze sobą łączą. Jest intryga, chęć zemsty, zazdrość, obłęd. I udany finał.

To nie jest horror, to piękna opowieść miłosna przeplatana z mistycyzmem i magią, z intrygami i truciznami w tle. To książka wywołująca niepokój, ale nie straszy, bo nie taki ma ona cel. Książka wprowadza w niesamowity, melancholijny i smutny klimat gdzie życie i śmierć graniczy bardzo cieniutka linia.
Fabuła jest wciągająca jak jasna cholera, tajemnicza z niespodziewanymi zwrotami akcji.
To bardzo delikatna, jakby nieśmiała powieść, poruszająca, delikatnie muskająca wyobraźnię i duszę. W połączeniu z mrocznym, chłodnym klimatem jesiennych, październikowo-listopadowych dni daje niesamowite efekty i przeżycia.
Ja dałam się porwać nurtowi, dałam się zahipnotyzować atmosferze, wciągnęłam się w klimat i płynęłam powoli do końca. Nie zapomnę jej.
To książka, która zapadła mi głęboko w pamięć.

Przyznam, że zasiadałam do lektury z wielkim zaciekawieniem, ale też niestety ze sceptycyzmem. Wstyd to przyznać, ale sądziłam, że skoro to polska autorka to książka w tym przypadku będzie co najwyżej przeciętna. Jakże się myliłam, oj bardzo się myliłam.
Książka jest co najmniej dobra, a może i nawet bardzo dobra, do wybitnej jej trochę zabrakło, ale jestem na prawdę pozytywnie zaskoczona. I gdy mija coraz więcej czasu od jej przeczytania to coraz bardziej ją doceniam, cały czas mam ją w głowie.
To na prawdę zacna opowieść gotycka, napisana bardzo ładnym językiem. Wzruszyła mnie. Jest wszystko cacy, jest tak jak lubię.
Jedyne zastrzeżenie to takie, że miałam wrażenie jakby autorka trochę wstydziła się swoich pomysłów.
Jestem dumna z tego, że posiadam tę książkę, że ją przeczytałam, że wiem o jej istnieniu i ubolewam, że nie jest u nas popularna, nie mówi się o niej, a to na prawdę bardzo dobra książka. I na pewno sięgnę po inne książki tej autorki.

Zapraszam na mojego bloga: http://wypacykowana.blogspot.com/

Jako nałogowa czytelniczka powieści grozy i wszelakich książek z tajemnicą w tle nie mogłam pominąć "Augusta Nachta". Trochę odstręczała mnie od niego cukierkowa okładka, ale przecież nie po okładce, a po treści sądzimy utwory literackie. A treść jest naprawdę świetna. Słusznie chwali się tę autorkę za nieskazitelną polszczyznę - rzeczywiście, nie ma się do czego przyczepić. Kolejne walory to bardzo, może aż za bardzo wyraziści bohaterowie, no i niesamowity klimat, w którym aż miło się zanurzyć w zimny, ciemny wieczór.

Rzadko zdarza mi się czytać książki, które przenoszą mnie w inną epokę i w inne miejsce na ziemi. „August Nacht” zapewnił mi tę przyjemność. Lektura tej książki to prawdziwa podróż w czasie i wyobraźni. Z początku trudno mi było się oswoić z dość specyficznymi realiami i klimatem świata przedstawionego, bo gotyk z całym swoim ładunkiem nie jest moim chlebem powszednim. Później wciągnęłam się bez reszty w tę historię. Nie wypada zdradzać zakończenia, ale powiem tylko tyle: szkoda, że nie będzie już kontynuacji.

Zakochałem się w "Krzyku Persefony" i postanowiłem pójść za ciosem i przeczytać także i tę pierwszą powieść Joanny Pypłacz. "August Nacht" jest trochę inny od "Krzyku" z tego względu, że akcja toczy się nie w Polsce, a w dalekiej, w dodatku osiemnastowiecznej Hiszpanii. Temperatura i intensywność są jednak podobne, a charakterystyczny styl pisarki hipnotyzuje już od pierwszej strony. Znów mamy tu niesamowitą opowieść o toksycznej, obsesyjnej namiętności, o ludzkich potworach, ale i aniołach, które okazują się nie być aniołami. Historia dwóch rywalizujących na śmierć braci zakochanych w tej samej kobiecie, naznaczonych odziedziczonym w spadku po ojcu piętnem okrucieństwa. Historia ich ojca - ludzkiego monstrum, cynika rodem z Don Giovanniego. Historia Iduny - tajemniczej mieszkanki lasu, eremitki żyjącej w symbiozie z groźną naturą. Wreszcie, historia niezwykłej, bardzo tajemniczej krainy, rzadko odwiedzanej przez polskich podróżników Kantabrii. Gorąco polecam tę książkę!

Powieść ta przede wszystkim ukazuje obsesyjną rządzę zemsty i nienawiść (ta do ojca paradoksalnie łączyła dwóch braci) i siłę karmy powracającej jak bumerang (groteskowe, ale jakże zasłużone śmierci). “August Nacht” przedstawia również dwie strony miłości- tą pierwszą odwzajemnioną jako przepełniające szczęściem uniesienia oraz drugą platoniczną, szaloną, obsesyjną doprowadzającą do obłędu. Jest tu również wiele zbrodni, morderstw, otruć, nieustannie przewijający się wątek zielarski przybliżający nam właściwości roślin takich jak Belladonna, czy legenda o krzyku Mandragory Emotikon wink. Wątki te od razu przynosiły mi na myśl zespół Inkubus Sukkubus, a szczególnie piosenkę “Belladonna and Aconite” oraz cudowną Candię śpiewającą “...Hemlock, Henbane, Aconite, Belladonna, Opium, Thornapple, Cinquefoil, Mandragora...”. Emotikon smile Oprócz tego występują też wątki o poświęceniu, wątki mroczne, zbiorowe samobójstwa, świadome pozbawianie się życia, rozkładając zwłoki ukazujące się jako widma przeszłości. Autorka wprowadza nas również w wspaniały świat fantastycznych wierzeń tamtejszych ludów, zjaw, tajemniczych orszaków przynoszących nam na myśl motywy dzikiego gonu występujące w “Wiedźminie” czy nawet i “Potopie” Sienkiewicza. Warty wspomnienia jest również wątek mówiący o nieciekawej pozycji kobiety w tamtym czasie, jako przedmiotu, własności mężczyzny, oraz iście inkwizycyjnych praktykach kardynałów.

Już od samego początku książka wciągnęła mnie swoją atmosferą. Ponure sekrety rodowe, intrygi, trucizny... A przede wszystkim główny bohater, któremu się kibicuje pomimo jego wielkiej dwuznaczności. August Nacht to człowiek żyjący na obrzeżach społeczeństwa i wewnątrz niego, odpychający i urzekający, niebezpieczny i ofiarny do granic możliwości, bestia i heros. A przede wszystkim człowiek z krwi i kości, choć momentami wydaje się wręcz nieludzki. Nie spotkałam się jeszcze z takim typem bohatera literackiego. Choćby dla niego samego należy tę powieść przeczytać, choć oferuje ona dużo, dużo więcej, niż tylko życiorys tytułowego bohatera.

Ta książka jest po prostu niepowtarzalna. Na szczęście, wbrew zapowiedzi na okładce, nie skończyło się bynajmniej na wskrzeszaniu zakurzonego gatunku w sosie fantastycznym. Mamy tu jedyny w swoim rodzaju klimat mało znanej części Hiszpanii, ożywające legendy celtyckie, wielkie namiętności skrywane pod maską oświeceniowego chłodu, ludzi-monstra i ludzi-anioły, ale o nieco dziwnej moralności. Nic nie jest tu takie, jak się wydaje na początku. Ani grama kiczu, sto procent wciągającej lektury.

Idealna na dłuższe, jesienne popołudnie!

Idealna na dłuższe, jesienne popołudnie!

Ciekawe fantasy. Lubię ten mrok tajemnicy i nieoczywiste duchy. Akcja w innej epoce i te imiona bahaterow-idealnie. Zakończenie też niczego sobie.

• Egzemplarze recenzenckie
  • 2015