O miłości i innych demonach

Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Muza Seria: Márquez literatura piękna
2017-03-29
Carlos Marrodán Casas
Márquez
realizm magiczny literatura iberoamerykańska opowiadania

Dziwne emocje we mnie wzbudziła - dreszczyku, nerwu, ochoty, by jak najszybciej dobrnąć do końca i przesunąć do ostatniego rzędu na półce. Literacka maestria, ale ocena za wzbudzenie tekstem negatywnych emocji na kolejne godziny.

Niejedna z książek, które zdarzyło mi się przeczytać, wywołała we mnie skrajne emocje, ale zdaje się, że po lekturze powieści Marqueza niełatwo będzie mną wstrząsnąć. Czytałam z mieszaniną uwielbienia dla kunsztu pisarskiego autora i obrzydzenia głównymi... protagonistami, którzy nie zasługują na to miano. Wszystko we mnie krzyczało i w trakcie, i po ukończeniu czytania. Za...

Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron nie wyniosłam z lektury absolutnie niczego. Książka wydała mi się nijaka i wulgarna.
Opisy „życia” to nie to, czego ja osobiście poszukuję w literaturze. Zabrakło mi czegoś, co wyróżniałoby tę historię na tle innych.
Głęboko wierzę w to, że być może zwyczajnie nie podszedł mi styl tego autora.
Porzucone.

Cały Marquez! Pełen ciężkiej, magicznej, surrealistycznej atmosfery. Bardzo specyficzny styl pisania, pewnie nie każdemu się spodoba, ale ma w sobie coś uwodzącego ;)
W każdym razie przynajmniej jedną jego pozycję trzeba przeczytać!

Wspaniała. MIłość, strach, wiara i śmierć we wspólnym tańcu.

Wzruszająca i poruszająca.

Bez dwóch zdań Marquez jest jednym z najważniejszych iberoamerykańskich pisarzy, ale zdecydowanie warto pochylić się nad czymś więcej niż Stu latach samotności i Miłości w czasach zarazy. TU JEST IDEALNA OPCJA dla tych, którzy chcą właśnie czegoś więcej. Świetna proza.

genialna ksiazka

Fenomenalna powieść. Słychać dźwięki, czuć zapachy. Temat autor wybrał odważny - miłość księdza do małej dziewczynki - ale nie ma co się zaraz łapać z tego powodu za głowę. Marquez nikogo tutaj nie gwałci, nikogo nie molestuje. Jednocześnie autor nie usprawiedliwia swojego bohatera. Nie mówi, że miłość do nieletnich to coś dobrego i naturalnego. Sam tytuł mówi w tym...

Książka wciąga pokazując wszystkie słabości człowieka. Czytelnik czyta z pojawiającą się co chwila nadzieją na poprawę i sprawiedliwość aby następnie doznać rozczarowania. Jak zwykle tam gdzie ktoś coś czyni w imię Boga, tego Boga zaleźć się nie da bo go tam nie ma, natomiast jego postać wykorzystywana jest jako tarcza do tłumaczenia ... i tu trudno określić ... czy...

Dyskusje

3 073