O miłości i innych demonach

Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Muza Seria: Salsa literatura piękna
literatura piękna
Carlos Marrodán Casas
Salsa
realizm magiczny miłość

Książka jest bardzo krótka, jednak nie dodałabym tutaj ani jednej strony więcej. Zakończenie zaskakuje i cała historia urywa się w jednym momencie. Momentami wulgarna, ale bardziej mnie to zadziwiało i imponowało niż zniechęcało do lektury. Sam fakt, że główna, młoda bohaterka w całej książce odezwała się jedynie kilka razy. A cały świat dookoła kręci się tylko wokół niej....

Genialna książka! Przeczytałem jednym tchem.

Kto nie zna twórczości Marqueza, dla tego lektura "O miłości..." może okazać się nie lada wyzwaniem, gdyż chociaż Autor po mistrzowski posługuje się słowem, tekst jego prozy wymaga zastanowienia i skupienia. Nie inaczej jest w przypadku tego tytułu. Chociaż książka liczy zaledwie 165 stron ilość nagromadzonych w niej emocji, sposób ich oddania i świat widziany oczami...

Dziwne emocje we mnie wzbudziła - dreszczyku, nerwu, ochoty, by jak najszybciej dobrnąć do końca i przesunąć do ostatniego rzędu na półce. Literacka maestria, ale ocena za wzbudzenie tekstem negatywnych emocji na kolejne godziny.

Niejedna z książek, które zdarzyło mi się przeczytać, wywołała we mnie skrajne emocje, ale zdaje się, że po lekturze powieści Marqueza niełatwo będzie mną wstrząsnąć. Czytałam z mieszaniną uwielbienia dla kunsztu pisarskiego autora i obrzydzenia głównymi... protagonistami, którzy nie zasługują na to miano. Wszystko we mnie krzyczało i w trakcie, i po ukończeniu czytania. Za...

Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron nie wyniosłam z lektury absolutnie niczego. Książka wydała mi się nijaka i wulgarna.
Opisy „życia” to nie to, czego ja osobiście poszukuję w literaturze. Zabrakło mi czegoś, co wyróżniałoby tę historię na tle innych.
Głęboko wierzę w to, że być może zwyczajnie nie podszedł mi styl tego autora.
Porzucone.

Cały Marquez! Pełen ciężkiej, magicznej, surrealistycznej atmosfery. Bardzo specyficzny styl pisania, pewnie nie każdemu się spodoba, ale ma w sobie coś uwodzącego ;)
W każdym razie przynajmniej jedną jego pozycję trzeba przeczytać!

Wspaniała. MIłość, strach, wiara i śmierć we wspólnym tańcu.

Wzruszająca i poruszająca.

Bez dwóch zdań Marquez jest jednym z najważniejszych iberoamerykańskich pisarzy, ale zdecydowanie warto pochylić się nad czymś więcej niż Stu latach samotności i Miłości w czasach zarazy. TU JEST IDEALNA OPCJA dla tych, którzy chcą właśnie czegoś więcej. Świetna proza.

Dyskusje

3 101