Echa

Okładka książki Echa Michał Cholewa
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Echa
Michał Cholewa Wydawnictwo: Warbook Cykl: Algorytm wojny (tom 4.5) Seria: WarBook fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Algorytm wojny (tom 4.5)
WarBook
Warbook
2017-03-29
2017-03-29
alternatywna rzeczywistość galaktyka kosmos literatura polska niebezpieczeństwo science fiction wojna Ziemia
Inne

Okładka książki Inkszy welt Anna Askaldowicz, Michał Cholewa, Marta Magdalena Lasik, Michał Niedźwiedzki, Katarzyna Rupiewicz, Agnieszka Żak
Ocena 6,6
Inkszy welt Anna Askaldowicz, M...
Okładka książki Skafander i melonik Krystyna Chodorowska, Michał Cholewa, Karolina Fedyk, Anna Hrycyszyn, Marta Magdalena Lasik, Marta Potocka, Aleksandra Sokólska, Alicja Tempłowicz, Anna Łagan
Ocena 7,0
Skafander i me... Krystyna Chodorowsk...

Mega historie. Każda mnie niesamowicie zaskoczyła i tylko szkoda, że tak szybko się kończyły. Do ogólnego rozeznania w tych krótkich przygodach nie trzeba znać całej wcześniejszej serii ale poznanie jej wcześniej może pomóc w zbudowaniu lepszego klimatu.

Obawiałem się trochę, że ten przerywnik między przygodami głównych bohaterów popsuje mi przyjemność z czytania,. Jakże się myliłem. Najlepsze było tytułowe opowiadanie - jak dla mnie genialne, wzruszające i zaskakujące. Dałbym za nie 10/10. Ostatnia historia ubawiła mnie po pachy. Sceny rodem z serialu M.A.S.H. oraz rodzimych Karguli i Pawlaków, co to z pastowanym kabanem po lesie spacerowali. Ubawiłem się po pachy:).
Pozostałe historie również trzymają poziom. Zdecydowanie polecam.

Mąż mnie wkręcił i przepadłam!
Wojenne SF to nie mój klimat, ale opowiadania czyta się z lekkością. Jest groza i silne emocje, ale też humor i ludzkie uczucia. Wszystko opakowane w zgrabnej międzygwiezdnej osnowie. Nawet ilość szczegółów technicznych nie była dla mnie zbyt męcząca.

Chyba przeczytam całą serię.

Mąż mnie wkręcił i przepadłam!

Chyba przeczytam całą serię.

Ach, jakie to było dobre i zaskakujące.

Ach, jakie to było dobre i zaskakujące.

Zaskakujący pomysł - zbiór opowiadań zamiast dodatkowego tomu, pozwala nam lepiej poznać wykreowany wszechświat - opowiadania bardzo dobre - czytać obowiązkowo z całą serią.

Zbiór świetnych opowiadań.

Zbiór świetnych opowiadań.

Cholewa, tak jak do tej pory, zrobił dobrą robotę. Z początku lekko bałem się, że z jego rozwlekłymi opisami i długim prowadzeniem opowieści nie odnajdzie się w formie opowiadań, że będą one albo wyrwane mocno z kontekstu albo będą pozostawiały niedosyt, że coś jest zrobione pobieżnie i po macoszemu. Tak się jednak nie stało. Każde z opowiadań jest fajnie zarysowane i opisane, czuć że są to ładnie opisane historyjki które mieszczą się w swoim własnym przedziale od A do Z. To, że w ogóle wyszedł taki zbiór opowiadań było tylko kwestią czasu, bo tematyka w nim poruszana jest odsłonięciem tego co zawsze w głównym wątku było takie niby istotne, ale jednak nieznane - słynny Dzień. Jest to też o tyle ciekawe, że wydarzenia opisane w niektórych opowiadaniach oderwane są od żołnierskiego rynsztunku, za co ode mnie duży plusik.

Rzadko zdarza się zbiór opowiadań o tak równym poziomie,tu naprawdę każde jest rewelacyjne, Chapeau bas panie Cholewa! PS.Polecam zwłaszcza fanom serialu "Po tamtej stronie" ("Outer limits"), bardzo podobny klimat:)

Ciekawa pozycja, chodź szkoda że to był zbiór opowieści a nie rozwinięcie całej historii w jednej książce.

Według mnie Pan Cholewa jest absolutnie najlepszym obecnie autorem militarnego SF. Klimat, pomysł, lekkość pisania...

Dodaj cytat z książki Echa