Różaniec

Nominacja w plebiscycie 2017
Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph fantastyka, fantasy, science fiction
Powergraph
literatura polska manipulacja science fiction totalitaryzm Warszawa wizja przyszłości
fantastyka, fantasy, science fiction
Inne

Pomysł na fabułę i świat całkiem niezły. Zakończenie nie było sztampowe - za to duży plus (nawet pomimo braku 'stylistycznej' spójności końcówki z resztą książki).

Wielkim minusem (moim zdaniem) było za to przedstawianie i prowadzenie bohaterów. Postacie pojawiały się na chwilę, by zniknąć na kilkadziesiąt stron. Niektórzy drugoplanowi bohaterowie (i ich historie) byli...

Powieść socjologiczna o niespecjalnie odległym świecie pełzającego totalitaryzmu, gdzie w miejscu satrapy mamy AI. Każdy człowiek, w zależności od swoich zachowań (choć nie tylko), zbiera lub traci punkty karne. Przekraczanie pewnych limitów wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Zasadzka polega na tym, że nikt nie wie ile tych punktów już uzbierał i jakie są dokładne zasady...

Książka totalnie rozwaliła system, niesamowicie mnie wciągnęła i tak naprawdę im dalej tym bardziej, wbrew wielu opiniom krytykującym zakończenie. Początek to po prostu klasyczny opisywanie pewnego miejsca, systemu społecznego, natomiast kolejne części wnikają w samym mechanizm istnienia tego miejsca oraz hierarchii społecznej. im dalej się czyta, tym bardziej jest to...

2/3 super, niestety końcówka pisana chyba trochę za szybko. Psuje to trochę odbiór całości. Może lepiej by byłoby gdyby wszystko nie było tak mocno pokombinowane i trochę bardziej logiczne. Tutaj miało być trochę jak u Dick'a, ale lepiej wyszły pierwsze 2/3 książki.

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka Kosika i nie ostatnia - co mówi bardzo dużo, bo 80% polskich autorów SF po spróbowaniu pierwszego dzieła spisuję na straty. Fajny środek między Lemem i Dukajem a Zajdlem. Dobra intryga, przekonujący bohater, ale też wiarygodna koncepcja futurologiczna. Broniłbym krytykowanego przez wielu zakończenia.
Jako dodatkowy, nietypowy plus -...

Jakkolwiek sama wizja świata i Warszawy jest rewelacyjna, to dawno się nie zawiodłem zakończeniem jak w tej książce. Miałem wrażenie, że im dalej w las, tym bardziej autorowi kończyły się pomysły jak te historię spuentować. Trochę zmarnowany potencjał.

Jak na powieść SF to naprawdę wartka akcja i ciekawa intryga (do czasu). Ostatni akt w moim odczuciu trochę słabszy tak jakby zabrakło autorowi pomysłów na wyjaśnienie wcześniejszych intrygujących aspektów świata przedstawionego. Mimo tych drobnych wad czytało się rewelacyjnie.

Ciekawa wizja, świat dopracowany i chyba w niektórych aspektach nie, aż tak bardzo fantastyczny. Sprawa przewidywalności pogody tylko na kilkanaście minut do przodu to chyba nawet się już dzieje ;)
Trochę zbyt dużo politykowania jak dla mnie, by mi się to zupełnie dobrze czytało, ale rozumiem, że było to potrzebne.

Pomysł, rewelacja. Ale coś takiego już gdzieś było.
"Wyizolowane miasta", coś podobnego występowało u Zajdla chyba.
Nie podoba mi się styl pisania, oraz przedstawiania bohaterów. Odpuściłem po 18 procentach.

Fani autora nie powinni być zawiedzeni.

Dyskusje

• 2018