Depesze

Michael Herr Wydawnictwo: Karakter literatura faktu
Dispatches
Krzysztof Majer
Karakter
depresja literatura faktu okrucieństwo przemoc reportaż USA strach trauma Wietnam wojna wietnamska żołnierz
Dispatches
literatura faktu
Krzysztof Majer
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Delirium

11 Link do recenzji

Książka porażająca, a język użyty w niej wrażliwych zabije. Rozumiem, że do nadania jej autentyczności trzeba było użyć tych wszystkich wulgaryzmów, ale sądzę, że i bez tego treść przenosi nas w straszny czas. Śmierć jest tu codziennością, a trauma, którą żołnierze z Wietnamu przywiozą do domu będzie gorsza od śmierci.

Niesamowity reportaż.

Jeden z lepszych reportaży jakie miałem okazje przeczytać. Bez wątpienia. Autor dobrze oddał klimat wojny w Wietnamie oczywiście z perspektywy amerykańskiej. Oczami wyobrazni było się na miejscu w dżungli i bazach wojskowych. Przekaz raczej anty wojenny ale bez przesadnego pacyfizmu.

Ojej, ale to jest dobre. Nie porównywałem wersji polskiej z oryginałem, ale polski przekład sam w sobie czyta się doskonale, w czym zasługa panów Majera i Szpaka.Jako tłumacz bardzo doceniam płynność tekstu, świetne oddanie mowy potocznej czy tak ważnych dla tego dzieła wulgaryzmów.
Wiem, że nie jest to reportaż, bo Herr dodał tu sporo rzeczy, które powstały w jego...

Początek był dość ciężki, gdyż nie mamy tutaj prostego opisu wojny i czystych relacji, a bardziej wrażenia reportera z pobytu w Wietnamie. Z czasem jednak styl narracji pokazuje swoją siłę udanie obrazując styczność reportera z żołnierzami różnych szczebli, ze szczególnym uwzględnieniem tych najzwyklejszych oraz innymi osobami relacjonującymi przebieg walk, a przez to...

To pozycja dla osób, które szukają relacji z wojennych doświadczeń, a nie rzetelnego reportażu. Bardzo męska narracja.

W mojej ocenie sposób prowadzenia narracji był chaotyczny, przypadkowy, "bez pomysłu". To sprawiło, że nie potrafiłem się książkę wciągnąć. Nie miałem ciekawości sięgania po kolejną stronę tekstu. A może zawiodło tłumaczenie? Niemniej, nie dokończyłem tej pozycji.

Uczciwie napisane: autor pokazuje piekło wojny, ale też swoją nią fascynację. Mnie to przekonuje.
Niezwykle plastyczny język, chwilami przechodzi w coś ala strumień świadomości lub narrację pod wpływem środków zmieniających świadomość, o których w książce jest dużo
Podobało mi się, że wiele razy autor przytacza jakaś scenkę, drobne wydarzenie i nie próbuje jej po swojemu...

Na półkach: , , , , , , ,

Straszne oblicze wojny. Herr pokazuje ją nie taką, jaką znamy z gazet, filmów itp. Nawet nie taką ze sprawozdań dowódców. Pokazuje wojnę z perspektywy zwykłego żołnierza, szeregowca, jego strachu, woli przeżycia, marzeń, oczekiwań. Pokazuje, co wojna robi ze "zwykłego chłopca z Arizony", jak wyzwala najgorsze instynkty, niszczy osobowość, niszczy człowieka, czyniąc z niego...

Z okładki książki spogląda na czytelnika młody żołnierz, który na kasku ma napisane „War is hell”. I okładka ta jest kwintesencją książki – wojna to piekło, które pochłania młode istnienia i niszczy psychikę. Jednak są ludzie, którzy odnajdują się w tych warunkach, nawet jadą w niebezpieczne rejony z własnej woli.

Autor, dziennikarz, który obserwował konflikt w Wietnamie z...

Dyskusje

1 087