Depesze

Karakter
2016-11-09
2016-11-09
Krzysztof Majer
depresja literatura faktu okrucieństwo przemoc reportaż USA strach trauma Wietnam wojna wietnamska żołnierz
Inne

Oficjalne recenzje i

Delirium

Link do recenzji

123 7 19

Poszarpane to wszystko, nie trzyma się kupy, zlepek różnych tekstów. Chyba że taki miał być zamiar, chaos jak to na wojnie, ale jednak słabe to. Jak uwielbiam reportaże to ten jest masakrycznie słaby, nie wiem skąd ta wysoka średnia ocen? Wydanie samej książki świetne.

Długo męczyłem ten quasi reportaż, trochę polityki, trochę wojny od kuchni, trochę prywaty, w zasadzie bardzo powściągliwie napisana książka. Cóż chyba takie wtedy były czasy, szorstkie i niedopowiedziane.

To wszytko już było, w swoim czasie na pewno ok, teraz, no cóż, powtarzanie, lepiej obejrzeć Czas Apokalipsy

Nie byłem na tej wojnie - ale dzięki tej wybitnej książce mam wrażenie, że znam ją wręcz z autopsji. Tak właśnie działa arcydzieło reportażu wojennego. Wielka rzecz.

Może tylko paru autorów (w tym mój ulubiony Blaise Cendrars) równie wiarygodnie pisało o tym, czym rzeczywiście jest wojna.

Nota bene wszystkie książki o wojnie wyglądałyby podobnie, gdyby ich autorzy...

Podchodziłem do tej książki dwa razy. Za pierwszym coś mi nie pasowało, początek nie jest zachęcający. Za drugim już wciągnęła mnie całkowicie. Świetna rzecz, bardzo prawdziwa i bardzo głęboka. Polecam.

„Wojna jest piekłem”
Jeżeli doświadczysz piekł, ono zostanie w tobie. Ludzki mózg różnie radzi sobie z rzeczami na które nie był przygotowany. Obrazami śmierci i bezwzględnego okrucieństwa. Niektórzy wypierają je z siebie, inni co jest najgorsze uczą się w tym piekle żyć. Zamiast rodzinnej sielanki uznają za normalne wyrywanie złotych zębów trupom, spółkowanie ze świeżo...

Ciekawy i prawdziwy obraz wojny widzianej oczami reportera. Bez owijania w bawełnę i ładnych słów.

Wydawało mi się, że reportaż przedstawiający pracę korespondenta wojennego wciągnie mnie bez reszty. Tak się jednak nie stało. Może dlatego, że liczyłam na opowieść, a nie na wyrywkowe spostrzeżenia dotyczące coraz to innej osoby, sytuacji - krótkie i akurat mnie niezbyt angażujące. Miałam wrażenie jakiegoś bałaganu, w którym nie potrafię się odnaleźć. Najlepsze moim...

Specyficzna tematyka wojenna - trzeba to lubić. Mi się podobała. :)