Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne

Okładka książki Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne Kate Brown
Okładka książki Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne
Kate Brown Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Plutopia: Nuclear Families, Atomic Cities, and the Great Soviet and American Plutonium Disasters
Czarne
2016-08-03
2016-08-03
Tomasz Bieroń
broń atomowa choroba popromienna literatura faktu manipulacja polityka skażenie środowiska USA strach śmierć terror wysiedlenia wyścig zbrojeń zimna wojna

Nieznane atomowe miasta

Stwierdzam, że książka jest przerażająca. Okropne jest to, że większość ludzi nie miała pojęcia o grożącym im niebezpieczeństwie. Wladze ich nie informowały. Opis dzieci – likwidatorów jest straszny. Tak samo jak statystyka: „w oczyszczaniu terenu po katastrofie brały udział dwa tysiące kobiet w ciąży”. Dzieci rodziły się „usmarowane, czarne, dziwne”. W zasadzie ciężko mówić o bezstronności w przypadku XXI – wiecznej Amerykanki, która pisze o czasach ZSRR. Ma po prostu antynuklearne podejście (zresztą ciężko nie mieć takiego podejścia po przeczytania owej książki) oraz tendencję do przedstawiania tylko uchybień, nieprawidłowości, które miały miejsce w pierwszych fabrykach plutonu. Według mnie za mało zawarła rozmów z ludźmi, który kiedyś pracowali w tych fabrykach i stali się ofiarami napromieniowania. Co więcej, autorka skupiła się na początku książki na USA, następnie na ZSRR co miało jakiś porządek. Potem miesza oba kraje. Ciężko się połapać. Widać jednak, że musiała włożyć w pisanie tej publikacji mnóstwo pracy – ogromna bibliografia, liczne odwołana i źródła.

Przyznam się, że książkę tę oceniam z trudem. Długo zastanawiam się czy wystawić jej ocenę
5 czy 6.
Ogromnym plusem tej pozycji jest ilość źródeł i powołań, do których autka się odwołuje. Widać, że reportaż ten kosztował ją wiele pracy i większość informacji można uznać za w pełni wiarygodne, nawet jeśli nie są one przedstawione w najlepszy sposób.
Niestety, największą bolączką tej książki jest całkowity brak obiektywizmu autorki. Moje dwa największaezastrzeżenia to moralizatorskie podejście do obywateli Związku Radzieckiego i USA lat 40-60, których autorka nagminnie ocenia z perspektywy Amerykanina XXI wieku. Druga sprawa to widoczne anty-nuklearne poglądy autorki, które wraz z końcem książki stają się bardziej i bardziej nachalne. Z tego powodu ciężko mówić tu o bezstronnym reportażu, kiedy mamy doczynienia z rozbudowanym felietonem.
Jeśli odsuniemy na bok wspomniane powyżej kwestie, to znajdziemy tu wiele ciekawych informacji, dlatego mimo wszystko warto nieco się pomęczyć.

5 czy 6.
Niestety, największą...

Atom jest zły, bardzo zły. Jak nie wierzysz to musisz przeczytać Plutopię, książkę pisaną właśnie pod taką tezę.

Mamy tutaj masę źródeł ale sposób pisania powoduje, że kilkanaście stron przeczytanych za jednym podejściem to było dla mnie za dużo więc lektura zajęła mi kilka tygodni. Ekstremalne szczególarstwo i chęć łączenia w ostatniej części książki w jednym zdaniu omówionych sytuacji z Oziorska i Richland z Fukushimą i Czarnobylem męczyły. Pojawiający się rozmówcy zupełnie nie przekonują. Bardzo cenne są natomiast informacje o początkach Oziorska i Richland ale mam wrażenie, że można było to przedstawić bardziej przystępnie.

Książka jest bardzo nierówna.
Najbardziej uderzającymi kwestiami są:
1. Nieustanne leseferyczne bredzenia autorki. Serwowanie pięknych cytatów o wolności wyprodukowanych przez Hayeka - wspierającego morderców i dyktatorów, można zbyć z zimnym uśmiechem, ale nieustannego utyskiwania na "pieniądze podatników" po chwili zaczynają drażnić, ponieważ nic nie wnoszą do tematu a przedłużają i tak już mocno porozciąganą w wielu miejscach książkę. Autorka ewidentnie nie chce przyjąć do akceptacji faktu, że w przypadku amerykańskiej plutopii realizowanej przez firmy sektora prywatnego, zabrakło państwowo-społecznego nadzoru a zatruwanie środowiska nie jest bynajmniej domeną jedynie projektów rządowych. Dodatkowo śmieszne jest podkreślanie faktu, że ludzie żyjący w ośrodkach atomowych chcieli dobrego życia, lepszego od innych - jakby nie było to wpisane w kwintesencję amerykańskiego kapitalizmu i nie było również realizowane w ramach systemu prywatnego, gdzie wzrost bogactwa jednych często wynika z wykorzystania słabszej pozycji innych. Autorka również podchodzi w wielu momentach do samych stosunków społecznych byłego ZSRR protekcjonalnie - zjawiska w USA opisywane jako społeczne dbanie o wspólny dobrobyt, gdy na moment pojawiają się w Związku Radzieckim nie są opisane inaczej niż autorytarne wtrącanie wtrącanie się innych ludzi w czyjeś życie. W USA wewnętrzna kontrola społeczeństwo pilnuje człowieka dla jego dobra, a w ZSRR dla jego niedobra, czego tu nie rozumieć (przy czym na obrone autorki należy wspomnieć, że nie zaprzecza ostracyzmowi społecznemu jakiemu zostali poddani miejscowi informatorzy w Richland).
2. Spiskowy ton, który wkrada się mniej więcej w połowie reportażu. Jakby przeanalizować książkę, jest tam stosunkowo niewiele twardych danych, przytaczane są zupełnie zbędne nic nie wnoszące wydarzenia, wypowiedzi oraz osoby (z drugiej strony ma to jednak plus w postaci oddania głosu bohaterom ponurego dramatu plutonowego),pre zez co reportaż się wlecze i usypia czujność. Sama końcówka z szybko dopisanymi elementami nt Fukushimy bez opisu dosłownie żadnych szczegółów wydarzeń czy zaniedbań, opis lobbowania biznesu nuklearnego przeciwko elektrowniom węglowym (biedny biznes węglowy i wydobywczy, gdyby mogliby się jakoś obronić przed tymi zarzutami z globalnymi wartościami rynkowymi przekraczającymi 50-krotność wartości biznesu nuklearnego.),bez wskazania czy zarzuty przeciwko tym wytwórcom były uzasadnione (szok - były). Autorka w ten sposób wykazuje się na sam koniec książki antynuklearną obsesją, co w moim przypadku doprowadziło do zapalenia się czerwonej lampki co do szczegółów w książce, które ze względu na rozmiar trudniej zweryfikować.

Niezależnie od tego należy podkreślić, że Autorka wykazała ogrom pracy przy opisie niegospodarności, zaniedbań, uchybień, pośpiechu programu plutonowego. Mimo pewnych zabarwień dobrym rozwiązaniem było przedstawienie obu osrodków i stopnia bylejakości i absurdów, które nimi rządziły oraz ponurych konsekwencji, które to przyniosło. Niewątpliwie, mroczniejsza część historii dotyczy ZSRR ze względu na zbrodniczy ustrój tam panujący, ale amerykańskie historie jak np. Greenrun (o którym nie słyszałem wcześniej) również są wstrząsające.

Książka jest bardzo nierówna.
Najbardziej uderzającymi kwestiami są:

Oziorsk i Richland to dwa miasta w których produkowano pluton. Jedno z nich powstało w Związku Radzieckim, drugie w Stanach Zjednoczonych. Teoretycznie dużo powinno je dzielić, ale jak się okazało wiele je też łączy. Autorka przeprowadziła bogatą kwerendę archiwalną plus odwiedziła okolice opisywanych przez siebie miejsc. Mimo, że temat powinien być bardzo interesujący, to Brown momentami wypada po prostu przeciętnie. Ta książka jest cholernie nierówna. Wiadomo, że jest tu sporo szczegółów, mrocznych i dramatycznych historii (zwłaszcza w Związku Radzieckim),gdzie człowiek łapie się za głowę - przesiedlenia, robotnicy przymusowi, katastrofy, no i to są te lepsze fragmenty, ale to wszystko jest podlane takim ciężkostrawnym sosem. Czasem tę pozycję czyta się jak podręcznik do fizyki, czasem jesteśmy zalewani informacjami o urbanistyce, do tego rozmówcy Kate Brown w jej książce wypadają dosyć blado, jak osoby które nie mają nic ciekawego do powiedzenia (swoją drogą rozmowa z facetem, który poszedł narąbać się z sąsiadem to majstersztyk, zacząłem się zastanawiać czy z autorką nie jest coś nie tak). Znałem już twórczość autorki z książki o Czarnobyle, więc spodziewałem się antynuklearnego wydźwięku i ta pozycja faktycznie taka jest, natomiast warto zaznajomić się z błędami jakie popełniały kraje tworzące plutopię.

Mocno nieidealna stylistycznie, miałem spore problemy z zaakceptowaniem "zaangażowanego" podejścia autorki i częstego wplatania w tekst emocji. Ja wiem, że to reportaż, ale ja chyba po prostu jestem przyzwyczajony do stricte naukowych monografii, w których taki język nie jest dozwolony. Oczywiście Plutopia to nie monografia, ale właśnie reportaż. I to porządny. Autorka zgromadziła imponującą wiedzę w prezentowanym temacie i jest to wiedza, która nawet osobom - takim jak ja, czyli interesującym się tematem - będzie jawiła się jako coś świeżego i nowego.

Oceniam na wyrost, głównie z uwagi na realizację tematu, ale tak uczciwie, to pewnie powinienem dać koło 7. Mankamentem - oprócz wspomnianych naleciałości stylistycznych - jest nie do końca jasna struktura tekstu, który opisuje zarówno amerykańskie jak i radzieckie "atomowe miasteczka". Klucz wedle którego uporządkowane zostały poszczególne bloki tekstu nie jest dla mnie klarowny.

Mimo wszystko bardzo polecam tę przygnębiającą książkę - każdy świadomy człowiek zasługuje na tę wiedzę.

Przyszedłem tutaj bo interesują mnie tematy katastrof atomowych. Plautopa to bardziej przepychanki pomiędzy władzami, wojskiem, wielkimi firmami, ekologami i lokalną społecznością. Zysk kosztem ludzkiego życia.

Ten reportaż to przede wszystkim bardzo przygnębiająca książka. Mamy mnóstwo prywatnych historii ludzi zniszczonych przez radiację, okłamanych przez pracodawców i państwo, będących królikami doświadczalnymi, wykluczonych ze społeczności lokalnej, zastraszanych i zapomnianych.
Oprócz tego mamy problem jednorazowych miast i zanieczyszczeń.

Napisane poprawnie, co jakiś czas porównania jak z kiepskiej książki popularnonaukowej wybijające z rytmu. Sensowne rozdziały. Sporo odwołań do źródeł.

Nawet spoko ale po czasie zaczyna nudzić. Nie miałem funu podczas czytania. Mimo wszystko to dobra książka ale czytajcie po rozdziale.

Interesująca podróż przez świat badań nad bombą i energią atomową. Ciekawie ułożyło się na świecie, że w dwóch kompletnie różnych krajach powstały zamknięte miasta – bliźniaki, z podobną topografią i podobnymi zasadami życia dla mieszkańców. O ile nie dziwi mnie szybki postęp w Stanach, o tyle jestem wręcz zaszokowana, jakim cudem Rosjanom w ogóle udało się te badania prowadzić (już bez wnikania, ile technologii wyszpiegowali a ile sami wymyślili) . Rozdziały o początkach budowy reaktorów w ZSRR wręcz porażają, w jak skrajnie prymitywnych warunkach powstawała ta myśl techniczna. Dysproporcje finansowe, sprzętowe, technologiczne, zasoby ludzkie były tak różne w obu mocarstwach, że, mówiąc przewrotnie - to cud, że katastrof było tak niewiele. W przypadku energii atomowej, nawet jeden wypadek to już zbyt wiele, jednak – jak dowiadujemy się z książki, do niebezpiecznych zdarzeń dochodziło wielokrotnie przed Czarnobylem czy Fukushimą nie tylko w Rosji ale w USA również. Nonszalancja, z jaką szafuje się ludzkim życiem, ilość błędów, niedopatrzeń, kłamstw, prób ukrycia niebezpiecznych skutków awarii mniej dziwi u Sowietów, gdzie wiele rzeczy toczy się siłą bezwładności, rozglidziajnie, bez liczenia się z ludzkim życiem i z konsekwencjami błędów. Ale jeśli takie karygodne praktyki miały miejsce w bardziej cywilizowanym świecie, to już jest niestety skandal. Smutne, że chciwość i dążenie do sukcesu za wszelką cenę zawsze wygrają z dobrem zwykłego człowieka.

Masakra. Pozycja obowiązkowa. Dwa bieguny. Z jednej USA z drugiej sowieci, a historie jakby te same. U jednych szmal, u drugich ideologia, ale dla każdego rządu człowiek to po prostu towar i to niezbyt cenny. Warto posłuchać jak władza ma nas głęboko w dupie.

Niestety, ale ta książka mnie pokonała. Mimo, że bardzo chciałam przeczytać w całości to po ponad 2 tygodniach męczenia tekstu odpuściłam. Choć sam temat jest bardzo ciekawy to niestety opracowany został zbyt dokładnie, przez co tekst jest ogromnie trudny w odbiorze. Autorka koncentruje się na najdrobniejszych szczegółach, co sprawia, że czytelnik szybko się nudzi. Wydaje mi się, że na polski rynek wydawca powinien dokonać redakcji tekstu, żeby był atrakcyjny. Dodatkowo zauważyłam, że nie podano tłumacza, a niektóre zdania wyglądają jakby ktoś umieścił tekst z translatora internetowego. Po raz pierwszy bardzo zawiodłam się na wydawnictwie Czarne, bo tak kiepskiej książki jeszcze w tym wydawnictwie nie widziałam.

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Do kupienia

Kate Brown Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne Zobacz więcej