Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne

Kate Brown Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
Plutopia: Nuclear Families, Atomic Cities, and the Great Soviet and American Plutonium Disasters
Tomasz Bieroń
Czarne
broń atomowa choroba popromienna literatura faktu manipulacja polityka skażenie środowiska USA strach śmierć terror wysiedlenia wyścig zbrojeń zimna wojna
literatura faktu
Tomasz Bieroń
Reportaż

Oficjalne recenzje i

Nieznane atomowe miasta

[ 11 ] Link do recenzji

Długo czekałem na możliwość przeczytania tej ksiązki. Świetna. Paralela zbudowana bardzo ciekawie. Co w jednym reżimie dzieje się rekami partii w drugiej dzieje się rękami korporacji. Rezultat jednak ten sam. Gwałt na ludziach i przyrodzie w imię mocarstwowości. Autorka świetnie tka historię ogólną z historii poszczególnych ludzi. Zdecydowanie każdy powinien przeczytać tę...

Dobra, ciekawa , wymagająca ogromnego nakładu pracy reporterskiej rzecz. Łuk rozpięty przez autorkę pomiędzy dwiema stronami zimnowojennego konfliktu., pokazuje że mieliśmy do czynienia z awersem i rewersem tej samej obsesji

Nie wierzyłam, że po tym jak temat Czarnobyla został już przewałkowany w literaturze i w filmie, mogłoby mnie coś w temacie katastrof nuklearnych jeszcze zaskoczyć. Tak było w przypadku reportażu Brown, w którym autorka nie dość, że pochyliła się nad oceanem dokumentów, to w dodatku opisała nieznane mi wcześniej historie w niesamowicie wrażliwy sposób. Jestem pod wrażeniem...

„Kiedy zajechaliśmy pod dom Murata i wysiedliśmy, jego nastoletni syn zaczął iść za nami w milczeniu. Zauważyłam, że porusza się szarpanym krokiem, i się odwróciłam. Miał opadnięty kącik ust i poskręcane palce. Wyjąkał jakieś pozdrowienie.
- To Karim, nasz łuczewik (nasz napromieniowany) – powiedział Murat, jakby każda rodzina miała swojego łuczewika”.

To nic odkrywczego...

Świetny reportaż. Ciekawie i przystępnie napisany. Interesujący temat.

Zdecydowanie warta uwagi.

Ogrom pracy włożony przez autorkę w tę książkę nie poszedł na marne - czytając nurkujemy w świat za czasów zimnej wojny, w którym żyli ówcześni ludzie, pracujący w fabrykach wzbogacania materiałów radioaktywnych; jednak dzięki autorce mamy coś więcej, niż oni - wiedzę. Według mnie Kate Brown doskonale ilustruje wydarzenia, a dodatkowo popiera je naprawdę bogatą...

Interesujące, niepokojące - daje do myślenia.

Poparta niewiarygodna iloscia zrodel naukowych ksiazka, mnostwo ciekawych faktow na temat powstania i funkcjonowania atomowych miast dwoch imperiow walczacych ze soba w wyscigu zbrojen. Zdecydowanie polecam osobom zainteresowanym taka tematyka.

Polecam przede wszystkim chętnym na wycieczki do Prypeci. Koniecznie po wypadzie. Sardoniczne pozdrowienia - to właściwe słowo w tym miejscu.

Dyskusje

1 252
  • Reportaż
  • 2019
  • 2018
  • Do kupienia
  • Literatura faktu
więcej mniej

Kate Brown Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne Zobacz więcej