Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodu, by negować fakty

Okładka książki Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodu, by negować fakty Zbigniew Naszkowski
Zbigniew Naszkowski Wydawnictwo: Nisza Seria: Opowiadać Dalej [Nisza] literatura piękna
Opowiadać Dalej [Nisza]
Nisza
2016-10-01
2016-10-01
Naszkowski opowiadania surrealizm oniryzm baśniowość

Ta słodka, mała książeczka zawiera w sobie 16 pięknych, niebanalnych i surrealistycznych historii. Przeczytałam ją dosłownie w niecałą godzinę i wracam do niej ponownie, bowiem godzina to za mało. Tutaj przy każdym opowiadaniu warto się zatrzymać, wgryźć się w każde słowo i pomedytować krótką chwilę. Każde opowiadanie jest zupełnie inne a mimo wszystko tak do siebie podobne przez to że, dzieje się w codzienności. Bardzo lirycznie. Bardzo surrealistycznie i bardzo wręcz mistycznie. :)

"Wąż uniósł głowę i spojrzał mu prosto w oczy. Hipnotyzuje mnie – pomyślał pan B., zaczynając wpadać w lekką panikę. Ale wąż patrzył przyjaźnie. Uniósł ogon i zamachał nim w międzygwiezdnym znaku zaprzeczenia."

Zbigniew Naszkowski swoimi opowiadaniami zgromadzonymi w malutkiej książce wprowadza nas w przedziwny, surrealistyczny świat. A może jednak nie taki pokręcony, tylko wystarczy niesamowitą rzeczywistość przyjąć jako oczywistość?

Cóż za szczęście, że się kochał w tej dziewczynie.

Książka składa się z 16 króciutkich historii, w większości których głównym bohaterem jest tytułowy Pan B. - everyman bez żadnych wyjątkowych cech. No może poza tym, że podchodzi do rzeczywistości ze stoickim niemal spokojem i przyjmuje wszystko co go w życiu spotyka z otwartą głową i sercem. Przypomniał mi się Hłasko, który pisał, że "każde szczęście przychodzi złą drogą", więc nie można sobie pozwolić na przegapianie szans. Pan B. nie przegapia.

Opowieści, bajki, obrazy, mini prozy - diabli wiedzą, jak je nazwać. Dość, że towarzyszy im oniryczny klimat snu i surrealizmu. Pomimo ciągłej obecności elementów magicznych, historie nakreślone przez Naszkowskiego są jednocześnie bardzo blisko naszej codzienności, a fantastyczna forma jest tylko sposobem (jakże trafionym) na podanie nam prawd o człowieku. Ich bohaterowie uosabiają ludzkie tęsknoty, lęki i radości. Szczególnie te, o których mamroczemy sobie tylko pod nosem, kiedy nikt nie słyszy.

Ten zbiór krótkich historii jest jak plaster na serce (nie, wcale nie przesadzam). Tyle jest w nich czułości, że ciepło rozlewa się po koniuszki palców. O ile oczywiście ktoś posiada zdolność czucia. Ja przypomniałam sobie, czytając "Pana B. ...", że owszem, wciąż ją mam. Królowa Śniegu nie zamarzła jeszcze na amen.

Zbigniew Naszkowski w nocie do czytelnika pisze, że czytać zaczął późno i to dzięki dziewczynie, w której kiedyś się kochał. Potem pochłaniał książki seriami, aż sam postanowił zostać pisarzem. Podbudowany faktem wydania kilku opowiadań w "Nowej Fantastyce" i "Gazecie Wyborczej" stworzył tomik utworów "Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodu, by negować fakty"....

• 2016
  • -0- aNOWOŚCI 2016
  • Dyplomowe inspo
  • W 2021

Dodaj cytat z książki Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodu, by negować fakty