Człowiek, który nie mógł przestać. Opowieści o nerwicach natręctw

Okładka książki Człowiek, który nie mógł przestać. Opowieści o nerwicach natręctw
David Adam Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Man Who Couldn't Stop: OCD and the True Story of a Life Lost in Thought
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2016-11-01
2016-11-01
Andrzej Homańczyk
nerwica natręctw

Bardzo szerokie ujęcie tematu. Podobało mi się przeplatanie wątków historycznych rozmaitych terapii z osobistymi doświadczeniami autora. Ważna lektura.

Bardzo dobra książka n/t zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych tzw OCD. Oczywiście książka ta nie stanowi podręcznika jak można się z tej choroby wyleczyć i nie poda na to złotej recepty ale pokaże to schorzenie od wielu stron- psychologii, psychiatrii, biologii, życiowej. Pomaga zrozumieć, spojrzeć na to schorzenie z innej perspektywy, część osób znajdzie odpowiedź na to...

Bardzo dobrze napisana książka o OCD, w której w przystępny sposób dostajemy informacje na temat zaburzenia.

Największym atutem książki jest dla mnie to, że autor opisuje zaburzenie nie tylko od strony teoretycznej - bogato korzysta ze swojego doświadczenia, pisząc o czymś, co - jak doskonale widać na postawie publikacji - rozumie.

David Adam łączy to, co najlepsze w...

Na półkach: , , , , , ,

"Opowieści o nerwicach natręctw" - to zdanie sugeruje, że będzie to książka o przypadkach ludzi z różnymi typami OCD. I jest to wprowadzanie w błąd.
Mimo tej nieścisłości autor stworzył tę książkę w o wiele ciekawszy sposób - dużo historii, mnóstwo psychologii, wyczerpujące dowody w oparciu o badania i masa nakierowań na teorie, terapie. Jest to książka przedstawiająca OCD...

Moim zdaniem jest to książka bardzo wartościowa. W ciekawy, inteligentny i zabawny sposób autor przekazuje czytelnikowi, czym jest OCD i jak działa, jaki jest jego mechanizm oraz jak można z nim walczyć. Książka zawiera również wiele interesujących ciekawostek, jak dla mnie dla przykładu, krótka historia lobotomii i jej podobnych tworów.

Myślę, że naprawdę warto tę...

2039

"Umysł to fabryka myśli... Nie wszystkie spośród czterech tysięcy myśli przychodzących do głowy przeciętnemu człowiekowi w ciągu dnia okazują się przydatne czy racjonalne. Umysłowe rupiecie mogą przyjmować różne formy."

Pretekstem do napisania książki stały się przeżycia autora, chęć opisania własnych doświadczeń, szczerego ukazania zmagań z chorobą, przedstawienie obrazu...

Dla mnie książka okazała się ciekawa. Podobała mi się perspektywa natręctw z punktu widzenia człowieka zdającego sobie sprawę z zaburzenia na jakie cierpi.

Detektyw Monk, Melvin Udall (grany przez Jacka Nicholsona w Lepiej być nie może), Ray Waller (zagrany przez Nicholasa Cage w Naciągaczach) oraz cała rzesza mniej lub bardziej znanych postaci ze swoimi natręctwami, które dla obserwatora z zewnątrz mogą być zabawne. Zabawne nie są dla osób, których OCD (zwane niegdyś nerwicą natręctw) dotyka. I to jest jeden z powodów, które...

• Psychologia
  • 2021
  • Chcę w prezencie
  • 2019
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Człowiek, który nie mógł przestać. Opowieści o nerwicach natręctw