Paryż w XX wieku

klasyka
Państwowy Instytut Wydawniczy
1997-01-01
1997-01-01

Powieść za życia Vernego odrzucona przez wydawcę, odnaleziona po stu latach i wydana. Sama historia nie porywa. Na uwagę zasługują jednak elementy futurologiczne: asfaltowe drogi, samochody bez koni na gaz, parapaństwowy korporacjonizm (konsekwencja interwencjonizmu i etatyzmu, do dzisiaj mylnie postrzegana jako etap liberalizmu),wszechobecna elektryczność, piorunochrony (choć w formie balonów!). Niestety, stanowi to jedynie tło powieści. Książka bardziej jako ciekawostka i dla miłośników Autora.

Ocena na podstawie celności przewidywań. Czyta się ciężko, Verne jeszcze wtedy nie doszlifował swojego talentu literackiego. Bardzo dokładnie przewidywania komunikacji, instalacji elektrycznych, infrastruktury, edukacji i jej kierunku. Bardzo rzadki przypadek gdzie pisarz faktycznie przewidział przyszłość. Dziwne że starsi futurolodzy radzili sobie z tym znacznie lepiej (Wells, Verne) niż nowsi (Orwell, Huxley, Bradbury).

Książka paryż w XX wieku to trochę inna książka verna w której verne przewiduje jak będzie wyglądał paryż w 1960 i 1961 r. Mnie jakoś nadzwycza nie zachwyciła ale przeczytać się dało. książka Verne pisał lepsze książki jak naprzykład dzieci kapitana granta czy zielony promień. Na pewno Verne dużo bezbłędnie przewidywał i mnie tym zadziwał

Widać, że to początki Verne'a

Widać, że to początki Verne'a

Pocieszna literatura, wyczuwalnie archaiczna i naiwna, podsuwająca czytelnikowi karkołomne, celowo przerysowane koncepcje, zarazem jednak lekka, miła i mimo wszystko przyjemna. Nie oszukujmy się jednak, nie jest to wiekopomne arcydzieło, a i zapewne daleko książce do głównego peletonu przygodówek Verne'a.

Wizja Paryża początku lat 1960-tych zostaje przedstawiona z perspektywy przedstawiciela ginącego zawodu, czyli poety, i to pisującego wiersze w języku łacińskim, dawno temu - wraz z greką - wycofanym z uczelni i praktycznie już zapomnianym. Problemy dotyczą jednak nie tylko poetów. Pisarzy też już nie ma - są jedynie autorzy podręczników i opracowań dotyczących matematyki, fizyki, astronomii, ekonomii i techniki. Wielkie dzieła klasyków literatury lata temu trafiły na makulaturę, bo po cóż czytać takie rzeczy, skoro przemysł, handel i bankowość są tak ekscytującymi zajęciami, że kto może, rzuca się w wir pracy, budując stechnicyzowane społeczeństwo. Podobny los spotkał muzykę, rzeźbę i malarstwo, choć opis upadku tego ostatniego potrafi zdumieć trafnością kierunku, jaki przyjęła w pewnym momencie sztuka nowoczesna: "Mówi się nawet, że niejaki Courbet podczas jednej z ostatnich wystaw przedstawił w charakterze eksponatu samego siebie, odwróconego twarzą do ściany, w trakcie spełniania jednej z najbardziej higienicznych, lecz zarazem najmniej eleganckich czynności naszego żywota!"

Poeta, wciąż marzący o tworzeniu pięknych, delikatnych wierszy (bo poezja szczątkowo przetrwała w nurcie pochwały przemysłu),zawala kolejne posady w banku wujostwa, a następnie w Wielkiej Składnicy Dramatycznej, dostarczającej zbarbaryzowane przeróbki starych sztuk na potrzeby nowoczesnego teatru, oferującego rozrywkę niezbyt wybrednej publiczności. W tym czasie poznajemy funkcjonowanie miasta (Sekwana pogłębiona do 20 metrów, dzięki czemu do serca miasta docierają największe transatlantyki i frachtowce),dogorywanie sympatyków dawnych czasów (niespełniony kompozytor, bibliofil),a także smutny los tych, którzy wciąż noszą głowę w chmurach i nie chcą stać się porządnym trybem w cudownej maszynie technicznego postępu.

Wiele trendów Verne rzeczywiście trafnie odgadł - jak choćby emancypację kobiet i poskromienie rozbuchanej mody, samochody ze spalinowymi silnikami czy swego rodzaju automatyzację niektórych dziedzin życia - nierzadko jednak nie starczało mu wyobraźni, przez co na ogół czuje się, że rzecz była pisana dawno, dawno temu. Jak by jednak nie było, "Paryż w XX wieku" wart jest uwagi, choćby jako ciekawostka - pokazująca, jak w XIX wieku wyobrażano sobie funkcjonowanie społeczeństwa nawykłego już do wynalazków, które wówczas dopiero wchodziły do użycia, nadgryzając podstawy utrwalonego przez stulecia społecznego ładu...

Wizja Paryża początku lat 1960-tych zostaje przedstawiona z...

Przeczytałem zupełnie przez przypadek podczas urlopu i nawet się wciągnąłem. Lekka lektura science-fiction w klimacie steampunkowym.

Interesująca, słabo znana nowelka, powiedziałbym science-fiction. Verne przedstawia w futurystyczny sposób Paryż i dziwny ustrój panujący na świecie, trochę jak u Orwella (Rok 1984). Polecam!

• Verne
  • Science Fiction