Wehikuł czasu

Okładka książki Wehikuł czasu
Herbert George Wells Wydawnictwo: Vesper Seria: Wells w Vesper fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
1925-01-01
Data 1. wydania:
1895-01-01
Feliks Wermiński

Książka z dosyć mroczną wizją ludzkość w przyszłości nie za bardzo w moim guście. Osobiście wolę Wyspę doktora Moreau.
Zalety książki
-Jakieś mordobicie
-Tytuł to nie bait i w książce pojawia się wehikuł czasu.
-Fajny papier taki nie za bardzo biały co by kuł oczy pozwala to dobrze czytać.
-Nie za długa.
Wady
-Za mało mordobicia

Zalety książki
-Jakieś mordobicie
-Tytuł to nie bait i w książce pojawia się wehikuł czasu.
-Fajny papier taki nie za bardzo biały co by kuł oczy pozwala to dobrze czytać.
-Nie za długa.
Wady
-Za mało mordobicia

6,5 klasyka :)

6,5 klasyka :)

Na półkach: , , , ,

Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam oglądać ekranizację "Wehikułu czasu" z 1960 roku. Chociaż obecnie podróże w czasie są w fantastyce motywem powszechnie znanym, to i tak trudno nie docenić wspaniałego dzieła Herberta George'a Wellsa. Osobiście czuję do tej historii ogromny sentyment.
Przy "Wehikule..." można się dobrze bawić, traktując go jako fantazję autora, klasykę gatunku. Można powieść również potraktować z refleksją, szukać metafor, zobaczyć w niej ponurą wizję przyszłości. Inaczej odbierałam ją dawniej, inaczej ją rozumiem będąc dorosła.
Polecam nie tylko fanom fantastyki. Według mnie to tytuł, który w pełni zasługuje na umieszczanie go we wszystkich zestawieniach typu "100 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią". Najlepiej sięgnąć po wydanie Vespera, z cudownymi ilustracjami i cennym posłowiem.

Klasyka! Czyta się fantastycznie. Daje do myślenia. Jak na utwór ukończony w 1895 roku to wręcz arcydzieło !!!

Lekko chaotycznie, ale przesłanie i styl świetne! Bardzo dobry klasyk.

Lekko chaotycznie, ale przesłanie i styl świetne! Bardzo dobry klasyk.

Naprawdę dobry klasyk. Warto!

Naprawdę dobry klasyk. Warto!

Klasyk, który warto znać. Ciekawy plot twist. Mi zapadła w pamięć końcówka. Sama lektura jest jednak lekko nużąca. Robi co prawda wrażenie, że człowiek wpadł na nią tak dawno temu. Ciekawe spojrzenie na przyszłość. Na pewno orginalne.

Do książki podeszłam z entuzjazmem – klasyk, podróże w czasie, odległa przyszłość, dwie ciekawe rasy.

Dostałam w zamian wielkie rozczarowanie. Główny bohater to przemądrzały naukowiec, nie sposób go polubić ani mu współczuć w żaden sposób. Sama historia jest nierealna – 800 tysięcy lat do przodu, a Ziemia ledwo co się zmieniła. Nawet zachowały się resztki muzeum i pozostałości po dzielnicach Londynu.

Narracja jest naprawdę kiepska – bez emocji, sucha, a przecież pisana w pierwszej osobie. Brakuje tu dialogów, są moralizatorskie teksty, mądralińskie wstawki. Jedyny plus to fakt, że książka jest krótka, bo nie dałabym rady przeczytać więcej w tym stylu. Bardzo się zawiodłam.

Jeszcze początek był w miarę zachęcający: bohater rusza w daleką podróż, znajduje się w nieznanym świecie, poznaje lud Elojów, zauważa czających się w mroku Morloków. Ale im dalej, tym nudniejsze wydarzenia.

Wiem, że to pierwsza taka książka o podróżach w czasie (czy też jedna z pierwszych), pisana dawno temu, ale nie zmienia to faktu, że mnie nie porwała i znudziła.

"Wehikuł czasu" to kolejna pozycja, po którą sięgnęłam w ramach postanowienia o nadrobieniu klasyków (oraz wykupionego abonamentu na Empiku Go). Zainteresowałam się nią tym bardziej, że zalicza się do science-fiction, gatunku tak mi bliskiego i często przeze mnie czytanego.

Aż trudno uwierzyć, że ponad sto lat temu autor mógł wpaść na tak nierzeczywisty pomysł - opisać podróż w czasie, w dodatku argumentując ją zaawansowaną nauką. Zresztą, pomysł to jedno. Przystępna narracja, mimo dość zawiłego początku, również nie wskazuje na to, że mamy do czynienia ze stuletnim tekstem.

Postać Podróżnika w Czasie to prawdziwa definicja optymizmu. Pomimo beznadziejnej sytuacji, w której się znalazł, myśli trzeźwo i nie traci nadziei. To popycha akcję do przodu. Z zaangażowaniem śledzimy jego przygody, choć cały czas poddajemy je w wątpliwość - czy naprawdę zbudował działający wehikuł? A może to wszystko tylko mu się przyśniło?

Wizja przyszłości i kierunku ewolucji człowieka opisana przez Herberta George'a Wellsa intryguje, przejmuje i skłania do refleksji. Nie szczędzi on przy tym własnych przemyśleń - sytuacja w roku 802 701 ilustruje ówczesne poglądy autora, dotyczące chociażby warunków życia, przemysłu czy społeczeństwa.

1917

Nie jest to książka w moim guście, więc nie dziwię się, że mi się nie podobała. Przypomina mi trochę "451° Fahrenheita" Ray'a Bradbury, bo w tej powieści wizja przyszłości, którą nakreślił autor była równie jak w "Wehikule czasu" mroczna i dołująca.
Przebrnęłam przez tę książkę tylko dlatego, że była bardzo krótka, a i tak dosyć długo ją czytałam. Polecam za to tego autora "Wyspę doktora Moreau", która mi się bardzo podobała.