The Long Cosmos

Okładka książki The Long Cosmos Stephen Baxter, Terry Pratchett
Okładka książki The Long Cosmos
Stephen BaxterTerry Pratchett Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Długa Ziemia (tom 5) fantasy, science fiction
Długa Ziemia (tom 5)
The Long Cosmos
HarperCollins
2016-06-30
2016-06-30
Inne

Żałuję, że dopiero teraz zamknęłam cykl, poprzednią część czytałam kilka lat temu, przez to niestety już niewiele pamiętam a wszelkie powiązania i smaczki mi uciekają. Cykl traci bardzo wiele jeśli nie jest czytany w ciągu, mogę się niestety odnieść do samej tej książki, która była, za krótka i tak naprawdę nie odpowiedziała na męczące mnie pytanie, kto wysłał zaproszenie. Niestety, że względu na śmierć Pratcheta, możliwe, że Baxter nie pokusi się, żeby sam napisać następny tom ale z drugiej strony, czy jest to tak istotne? Chyba nie. Książkę czyta się łatwo, szybko i przyjemnie, duża tu zasługa Pratcheta, Baxter jednak nie należy do pisarzy aż tak łatwych w odbiorze. To taka pozycja na wakacje, nie ma tu nic ciężkiego do rozkminy, sama koncepcja ciekawa ale już wyeksploatowany temat w pierwszych tomach, teraz niema już tego efektu Wow. Myślę, że to jednak taka powieść bardziej młodzieżowa, dosyć ugrzeczniona i jakąś taka bardzo poprawna, nie ma tu pazura, wszystko jest takie jakieś ulizane, nie wiem jak to nazwać, potencjał jest ale jaja brakuje. Tutaj naprawdę spokojnie może być następny tom ale czy będzie, czas pokaże, ogólnie polecam.

Bardzo ciekawa. Nawiązanie do książki Kontakt Clarka świetne. Historie wciągające jedna się zaczyna już ma się kończyć a tu jednak jeszcze nie. Przemyślenie - Tyle Długich Ziemi tyle Długich Marsów i Długich Kosmosów i nigdzie wyższej inteligencji ??

Mówcie co chcecie, ale dla mnie ten cykl to arcydzieło. Jedna wielka przygoda. Biblia dla marzycieli.

Zakończyłem własne Długą przygodę. Czy było warto? Oczywiście ze tak.
Prachett ma u mnie opinie tworzyciela światów, innych niż nasz i tu mnie nie zawiódł „w co by było gdyby”. Bo Długa Ziemia to takie kwantowe co by było gdyby. Bardzo optymistyczne, pełne wiary w ludzkość i dobro człowieka. Nawet trochę utopijne, jeśli chodzi o to dobro w nas. Mnóstwo odniesień do literatury, filmu czy popkultury. Az mnie naszło żeby po latach odświeżyć Clarka czy Asimova.
Malo akcji, dużo przemyśleń, teorii i sf z bardziej na „f”. Bardzo socjologiczne i humanistyczne, ale to wcale nie wada . Bardzo ateistyczne ewentualnie budystyczne podeście do świata i wiary. Akt wiary i myśli pozwala nam odkrywać lub tworzyć nowe światy. Są też nawiązania do rzeczywistości jak w historii siostry Agnes czy kota ShiMi, dostrzegam echa decyzji autora o własnym końcu. Polecam

Zakończyłem własne Długą przygodę. Czy było warto? Oczywiście ze tak.

Wielotomowe serie mają to do siebie, że malkontenci i czytelnicy rozczarowani po dalsze tomy zwyczajnie nie sięgają, co generalnie podnosi średnią ocenę książki. Choć przez wszystkie pięć "Długich" tomów najczęściej wystawiane jest 7/10 (nawet "Długa Wojna", krytykowana za nudę i wtórność względem pierwszej części, choć o marginalną ilość dziewięciu ocen względem oceny 6/10),nie jest to już siódemka tej samej wagi, co przy tomie pierwszym. A bawi mnie to w tym konkretnym przypadku o tyle, że "Długi Kosmos" na siódemkę zasługuje pod pewnymi względami nawet mniej od "Długiej wojny". Bo o ile poprowadzenie akcji jest z typowym satyrycznym humorem, którego nie chwytam i kolejnymi próbami emocjonalnego podburzania czytelnika arogancją Następnych, która nie działa, a zaczyna nużyć - to książka zawiera błędy logiczne, naprędce łatane dziury fabularne i anachroniczne przeinaczenia względem poprzednich tomów coby autorowi pasowało. Bo nawet niekoniecznie autorom.
W przedmowie Baxter zaznacza, że "Długa" seria pierwotnie miała być dylogią. Dylogia, którą polskie wydawnictwo reklamuje jako trylogię, a kończy jako pentalogia. Którą uczciwie do końca przez proces redakcji przeprowadza tylko jeden z autorów, Baxter właśnie, bo "Terry miał inne projekty".
I tak w sumie cieszę się, że przebiłam się przez ostatni tom. Chociaż warsztatowo daje ciała, koncertowo służy za wielkie podsumowanie wielkiego festiwalu rozczarowujących finałów w serii. Bo koniec końców okazuje się, że nie trzeba było robić nic poza tym, co zrobiono już w tomie drugim, gdyby tylko chciano posłuchać czesaczy. Ale wtedy Następni nikomu do niczego nie byliby potrzebni i naprawdę 3 tomy byłyby do kosza, a przecież na nazwisku Pratchetta można tyle zarobić.
Seria wiele by zyskała, gdyby porzucić mozaikowość i skondensować ją w spójną, rozwojową fabułę. Może nawet coś z charakterem, zamiast profiction sci-fi z połowy ubiegłego wieku.
A tak jestem tylko cichym głosem krytykującym książkę z zawyżoną przez fanów autora/ów oceną, a po którą większość choćby i fanów gatunku nawet nie pomyśli sięgnąć.

Cała seria spójna i ciekawa :) Mało humoru, ale dużo rozważań na temat ludzkiej natury, fizyki, tworzenia i ewolucji społeczności. Trzeba czytać jako całość. Polecam gorąco!

Szczerze ubolewam, że to już ostatnia książka z serii Długiej współautorstwa Terry'ego Pratchetta oraz Stephena Baxtera. Ze smutkiem rozstaję się ze wszystkimi bohaterami, z którymi odkrywałem miliony różnych Ziemii, Marsa, a także odbyłem ciekawą podróż przez kosmos.

Sama książka jest bardzo ciekawa, na wysokim poziomie i niesie w sobie przesłanie, że ludzie powinni ze sobą współpracować, bo współpracując mogą osiągnąć znacznie więcej niż działając osobno. Pomijam ludzi, którzy sobie nawzajem szkodzą.

Każda minuta spędzona na czytaniu tej książki była tego warta.

Seria trochę już mi się przejada, ale w sumie połknąłem książkę szybko i sprawnie. Zakończenie sugeruje, że jeszcze trochę pociągniemy tę sagę, ale - prawdę mówiąc - czekam już niecierpliwie na Wielki Finał, bo pomysł na cykl osiągnął już taką skalę, że lada moment wkroczymy na równię pochyłą.

Zakończenie Długiej serii Pratchetta i Baxtera jest... fajne, ale mam niejasne przeczucie, że mogłoby być bardziej satysfakcjonujące. Niby wszystko jest na swoim miejscu, czy to tu, czy tam, ale czegoś ewidentnie brakuje.

Joshua Valiente raz jeszcze wyrusza w Długą Ziemię, choć po ostatnich rewelacjach okazuje się, że łańcuch alternatywnych rzeczywistości może być jeszcze szerszy niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Prawie wszyscy bohaterowie z poprzednich tomów powracają jako starzy ludzie, którzy zachowują się jak młodzi ludzie, ale narzekają na bycie starymi ludźmi. Zgłębiamy też genezę Długiej Ziemi i mamy do tego bardzo mocne nawiązania do klasyków fantastyki naukowej i ciekawie zarysowany pierwszy kontakt.

Ciekawsza niż "Długa utopia", ale niestety nie dorównuje pierwszemu tomowi.

Widać w tej książce pewne rozliczenie T.P. z własną osobą równocześnie pożegnanie z czytelnikami. Jest "przekazanie warty" młodszemu pokoleniu.
Jest też kilka ciekawych pomysłów, więc nie jest to tylko smętne, osobiste przesłane.
Wiele wątków wymagałoby rozdmuchania, kilka skrócenia. Pewne fakty należałoby rozpisać, kilka postaci na pewno zasłużyło na więcej miejsca.
Cóż nie ma ich i już raczej nie będzie.
Nie jest to spowodowane też brakiem czasu, raczej koncepcją twórców.

Książka jest porządnym sf z drugim dnem, odpowiednio innowacyjną w stosunku do tomu czwartego by nie budzić skojarzeń z odgrzewaniem kotleta.

Cóż...

• Terry Pratchett