Człowiek bez właściwości. T.4

Okładka książki Człowiek bez właściwości. T.4
Robert Musil Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców Seria: Kanon Na Koniec Wieku literatura piękna
literatura piękna
1971-01-01
Krzysztof Radziwiłł, Janina Zeltzer, Kazimierz Truchanowski
Krzysztof Radziwiłł Kazimierz Truchanowski Janina Zeltzer literatura austriacka

więcej Więcej

Swoją opinię o całym dziele zamieściłem na stronie pierwszego tomu.
Tutaj dodam tylko, że kończące ten tom pojedyńcze rozdziały, brudnopisy autora, bo, jak wiadomo, powieść nie została ukończona, wcale dobrze się czytają, i że popieram ideę dołożenia ich do całości. Także posłowie zasługuje na słowa szczerego uznania.

Kolejne arcydzieło literatury światowej które sprawiło mi zawód.
Książki czytam dla estetycznego i emocjonalnego zadowolenia, nie w celu podziwiania: filozoficznych rozważań ( Musil ),erudycji i oczytania ( Borges i Cortazar ), czy eksperymentów pisarskich ( Joyce ).

Szkoda, że się Musilowi zmarło przed końcem. Trudna w odbiorze i trochę rozczarowująca jeśli chodzi o postawę Ulricha wobec wojny.

Kończąc cykl “Człowiek bez właściwości” muszę przyznać, że w ogólnym zarysie jest to bardzo przygnębiająca powieść. Pomijając te wszystkie związki frazeologiczne, nietypowe metafory, przewrotne porównania, które nadają książce wyjątkowy charakter porusza ona bardzo bolesny problem z jakim pisarz mierzył się niemalże całe życie. Wiadomo bowiem, że Robert Musil został...

Trudna, wielowątkowa, przesycona gruntownie przetrawioną przez autora filozofią, urokliwa urokiem samczym (męska) literatura. Jak się już wszystkie książki przeczyta, to na koniec, na starość można tę.

Powieść - esej.
Postać człowieka, który nie ma właściwości - kuszące.
Zbyt dawno czytane - trzeba powrócić.

• Kanon na koniec wieku
  • 100 książek wg The Guardian