Ulisses

2000-01-01
9788366511958
Maciej Świerkocki
Inne

Okładka książki Mistrzowie opowieści o miłości. Od Hansa Christiana Andersena do Margaret Atwood Hans Christian Andersen, Margaret Atwood, Iwan Bunin, Truman Capote, Anton Czechow, Stig Dagerman, James Joyce, Etgar Keret, Clarice Lispector, Malcolm Lowry, Yukio Mishima, William Shakespeare
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...
Okładka książki The Cambridge Centenary Ulysses: The 1922 Text with Essays and Notes Catherine Flynn, James Joyce
The Cambridge ... Catherine Flynn, Ja...

Oszczędzę sobie rozpisywania się jaką to ikoniczną książką jest "Ulisses". Na ten temat napisano już całe tomy. Skoncentruję się na czysto technicznych aspektach lektury.

Nie jestem zwolenniczką podejścia w stylu: "aby zrozumieć tę książkę trzeba znać mitologię rzymską, a żeby zrozumieć tamtą trzeba znać Koran". Niemniej "Ulisses" uświadomił mi, że do niektórych "lektur głównych" wymagana jest pewna "lektura poboczna". Aby dokładnie zrozumieć i docenić dzieło Joyca moim zdaniem trzeba zapoznać się z literaturą przedmiotu lub jakimś solidnym przewodnikiem. Inaczej po prostu prześlizgniemy się po powierzchni i nie dostrzeżemy wielu rzeczy. To jak zwiedzanie zabytku bez wykwalifikowanego przewodnika. Niby fajnie i ciekawie, ale wszystkie istotne detale po prostu nam umkną. Pozostanie tylko ogólne wrażenie: ładna budowla średniowieczna czy tam inno- wieczna.

Na szczęście uwielbiam wszelkiej maści komentarze, recenzje i omówienia dotyczące dzieł literackich. Zatem konieczność poczytania/posłuchania o "Ulissesie" stanowiła dla mnie dodatkową przyjemność. Po zapoznaniu się z różnymi krótkimi opracowaniami trafiłam w końcu na YouTube serię podcastów "Reading Ulisses For Fun" Chrisa Reicha.
Facet analizuje po kolei wszystkie rozdziały Ulissesa. Ma wiele ciekawych spostrzeżeń. Wyjaśnia symbolikę scen i postaci, przedstawia swoje teorie, umie osadzić całość w kpntekście napięć angielsko - irlandzkich. Umie też wyłapać nieoczywiste analogie pomiędzy dziełem Joyce'a a Odyseją Homera. Polecam gorąco.

Co do polskich tłumaczeń to czytałam równolegle oba. I bardziej spodobał mi się przekład Macieja Świerkockiego. Język jest bardziej współczesny, tłumaczenie wydaje się bardziej precyzyjne oraz co bardzo ważne: Świerkocki nie hołduje absurdalnej manierze tłumaczenia imion. Z calym szacunkiem dla Słomczyńskiego, ale "Stefan" zamiast "Stephena" był dla mnie niestrawialny. Podobnie jak "Henryk Kwiatek". Podobnie Świerkowcki lepiej czuje i lepiej potrafi oddać specyficzne poczucie humoru Joyce'a.

Nie podejmuje się oceny "Ulissesa". Powiem tak: jeśli lubisz czytać dla rozrywki - nie polecam. Jeśli natomiast lubisz rozpracowywać i analizować tekst pisany - polecam z całego serca.

Dłuuuuuuuuuugie. Kiedyś nie udało mi się skończyć, ale powrót po latach bardzo udany. Strumień świadomości kiedyś mnie przytłaczał, dziś zdaje mi się, że jeszcze lepiej oddaje chaos przebodźcowanego świata.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ulisses to powieść worek. Jest tu chyba wszystko - począwszy od neologizmów (czy wiecie, że Joyce uważany jest za twórcę około tysiąca nowych słów w angielszczyźnie?),przez zabawę konwencją i stylem, aż po wstawki poetyckie i muzyczne. A to i tak nie wszystko.

Każdy rozdział go jak zupełnie osobny świat. Kiedy Joyce chce, byśmy czuli się jak na zatłoczonej ulicy, tworzy scenę, która nie pozostawia zmysłom wątpliwości. Jeśli chce, byśmy poczuli się, jak w złym śnie, kreuje go wyraźnie. Kiedy chce, abyśmy nagle poczuli się jak zakompleksiona nastolatka nad brzegiem morza, stajemy się tą nastolatką.

Każdy rozdział prezentuje inny styl - wiktoriańskiej powieści, notki prasowej czy utworu muzycznego.

Jestem ciekawa, czy gdzieś po świecie chodzi człowiek, który mógłby powiedzieć: "Tak, w pełni zrozumiałem Ulissesa". Mnogość nawiązań, odniesień historycznych, kulturowych, religijnych, mitologicznych, filozoficznych, a także takich, których nie potrafię dookreślić, jest momentami przytłaczająca.

Najbliższa mi książka ze wszystkich jakie poznałem. Mam relacje z nią jak ze starym kumplem, jest paskudny, nudny i denerwujący, ale przynajmniej okazuje prawdziwego siebie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To było jak Biblia - długie, zawiłe i trudne, przy kilku naprawdę niezłych momentach można poczuć coś w rodzaju podziwu i szacunku, ale pozostałe 70-90% zupełnie człowieka nie obchodzi, aż się serce kroi przy czytaniu. W ostatnim rozdziale miałam flashbacki z czytania Marqueza, jak przez kilkadziesiąt stron nie zobaczyłam ani jednej kropki. Nie dla mnie wielka literatura! Żywić się będę póki co young adultami, bo od Ulissesa prawie dostałam padaczki

To mój największy czytelniczy eksperyment. Przyznam szczerze, że byłem nieco w szoku, gdyż treść mnie zwyczajnie pokonała. Jednakże jest coś niesamowitego w samej końcówce, ten kobiecy monolog bez przecinków. W jego trakcie, dusza rośnie i wszystko staje się dla nas jasne, jakieś zrozumiałe. I towarzyszący temu, Irlandzki krajobraz wysp, z latarnią morską, skałami i słońcem. Przypomina się końcówka filmu "Moja lewa stopa" z Danielem Day Lewisem.

Jedna z ważniejszych dla mnie powieści. Napisać ją mogł tylko ktoś o "galaktycznym" talencie. Umieściłbym ją wśród 10 największych dzieł literackich w historii.
Lubię dwa przekłady.

Lubię dwa przekłady.

Arcydzieło.

Arcydzieło.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tłumaczenie Świerkockiego wspaniałe - nawet, jeśli nie kupiłem go od pierwszych stron. Warto czytać równocześnie z "Łodzią Ulissesa". Choć pojedyncze rozwiązania na pewno nie zadowolą wszystkich, to jednak całość rewelacyjna - czapki z głów!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wybitne wydanie: dogłębne eseje wprowadzające do każdego rozdziału, mapy, zdjęcia oraz faksymile pierwszego wydania z dołączonymi przypisami. Coś wspaniałego!

• Klasyka
  • 100 książek BBC