rozwiń zwiń

W.A.B.
2016-06-15
2016-06-15
Putin Rosja

Przeczytałem tę książkę jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Miałem świadomość co sobą reprezentuje ten człowiek Władimir P. jednak po przeczytaniu tej książki niektóre pozornie niezwiązane ze sobą fakty tworzą jeszcze bardziej przerażający obraz tego co było i tego co taki człowiek jeszcze może zrobić. Lektura bardzo ciekawie napisana, wciągająca od pierwszych linijek.

Krystyna Kurczab-Redlich stworzyła grubą księgę opisująca życie człowieka, którego lęka się cały świat, bo stoi na czele największego pod względem powierzchni państwa na świecie posiadającego olbrzymie bogactwa naturalne i dysponującego arsenałem atomowym. Autorka nie skupia się wyłącznie na tytułowym bohaterze, ważną część książki zajmuje też przedstawienie współczesnej Rosji, która pod rządami Putina zmienia się w przerażającą kopię Związku Radzieckiego.

Całe życie czterokrotnego prezydenta Rosji zbudowane jest na przemocy, propagandzie i kłamstwach. W oficjalnej biografii nie zgadza się nic, inne, niż oficjalnie podawane są data i miejsce urodzenia, prawdziwi rodzice przyszłego wodza to też zupełnie inne osoby, kompletnie wyssany z palca jest też mit o dziadku Putina Spiridonie, rzekomym kucharzu osobistym Stalina oraz setki innych wydarzeń. Władimir już od dziecka wielbiący Generalissimusa zaczyna karierę jak osoba związana z petersburską młodą bandyterką. Na studiach nie uczestniczy w życiu towarzyskim akademika, za to angażuje się w grupach załączających ruchy antykomunistyczne, co finalnie prowadzi go do KGB. W „firmie” nie robi oszałamiającej, zajmuje się głównie przekładaniem papierów, nie zalicza też najważniejszego wywiadowczego szkolenia, co uniemożliwia mu pracę agenturalną za granicą. Po ponad dekadzie służby przypadkowo trafia w zastępstwie kolegi do Drezna, podrzędnej rezydentury, gdzie kierowano tylko płotki. I tam jest płotką, bo nie słyszał o nim ani ówczesny szef KGB, ani szef wywiadu NRD. Putin na placówce zajmuje się głównie nawiązywaniem kontaktów z terrorystami z Frakcji Czerwonej Armii sponsorowanej szkolonej przez ZSRR i przedstawicielami różnych ekstermistycznych i przestępczych organizacji, których pomoc za wiele lat przyda mu się do zdobycia, a potem utrzymania władzy. Po powrocie do Petersburga współpracuje z merem Anatolijem Sobczakiem i staje się mistrzem w tworzeniu spółek, grup, holdingów, konsorcjów i stowarzyszeń, opartychych na dawnych towarzyszach z tajnych służb, którzy już niedługo odegrają znaczącą rolę w drodze na Kreml zupełnie nieznanego w kręgach polityki człowieka. Wkrótce Rosja doczeka się nowego cara, którego głównym celem będzie odbudowa jej imperialistycznej potęgi, bez względu na koszty.

„7 maja 2000 roku przysięgał na Konstytucje FR liczący się w międzynarodowej mafii narkotykowej osobnik; posiadacz ogromnego nielegalnego majątku; człowiek, którego nazwisko wiązano z wieloma niewyjśnionymi zgonami i katastrofą lotniczą; szef FSB podczas „prowokacji dagestańskiej”; premier, który nie wszczął śledztwa w sprawie wysadzania domów we wrześniu 1999 roku, a podejmowane dochodzenia krępował; bezwzględny pacyfikator ludności cywilnej w Czeczenii; beneficjent wielkiego wyborczego fałszerstwa.".

„Tylko plastelinowy naród dobrze podgrzany na słońcu i długo wałkowany, może głosować na człowieka, który swoją polityczną karierę zaczyna od wyborów prezydenckich”.
Boris Niemcow

Życie Putina przed prezydenturą to zaledwie skrawek książki, autorka opisuje też czas, gdy jest on przy władzy i pokazuje jak sprytnie oszukał Zachód, kreując się na demokratę, obrońcę wszystkich Rosjan niezależnie od miejsca ich zamieszkania, czy dzielnego przywódcę walczącego z terroryzmem. Wszystko to obłuda. Krystyna Kurczab-Redlich wykonała wielką pracę, zbierając w swojej publikacji multum informacji z różnych źródeł, w których pokazuje, że ofiarami tyrana nie są tylko nieprzychylni mu oligarchowie, opozycja, wolne media, niewinni ludzie mordowani dla politycznych korzyści, ale i inne narody, takie jak Czeczenia i Ukraina, które nie chcą być częścią jego wyśnionego „ruskijego mira”. Wnikliwie analizuje fakty, plotki i legendy oraz proces fałszowania życiorysu Władimira Władimirowicza. Dodam tylko, że prawie jedną czwartą tej grubej książki, od której trudno oderwać wzrok zajmują przypisy, a na końcu znajduje się wstrząsająca lista ofiar, w których śmierć był zamieszany Putin.

Nie jest to biografia w ścisłym znaczeniu tego słowa, raczej zbiór reportaży z Rosji ery Jelcyna i Putina. Kolejne rozdziały/reportaże są na przemian oburzające, przerażające i dołujące. Putina obserwujemy w nich przez pryzmat jego czynów, ludzi których zabił, wojen, które wywołał i pieniędzy, które ukradł wespół z kumplami z kręgów władzy.

Mimo wszystkich okropieństw skrupulatnie spisanych przez Krystynę Kurczab - Redlich: zbrodni wojennych w Czeczenii, zabójstw politycznych i tak dalej, Wowę czyta się świetnie, wręcz nie mogłem się od niej oderwać - tak dobrze jest napisana (obecne: sarkazm i ironia). Warto też dodać, że autorka jest wieloletnią korespondentką z Rosji i czuć, że wie o czym pisze, co nie zawsze wśród dziennikarzy jest regułą.

Jedyne co drażni to czasami zbyt wiele "bieda-psychologii" lub teorii zupełnie niepotwierdzonych (jak rzekomy homoseksualizm rosyjskiego dyktatora), są to jednak drobiazgi, które nie mają większego wpływu na odbiór tej niezwykle dobrze napisanej książki.

Mimo wszystkich okropieństw...

Napisane prosto i przejrzyście niczym scenariusz do filmu gangstersko- szpiegowskiego. Ciekawe - duże wrażenie zrobił na mnie opis Czeczeni który jako dziecko poprzez propagandę pozostał w pamięci jako coś negatywnego - teraz przynajmniej wiem jakie pobudki stworzyły ta mroczna cześć historii. Polecam pozycje czekam na tom 2 ;)

Wnikliwa i szczegółowa próba podsumowania proces dochodzenia Putina do władzy. Od początków w KGB, przez sterowanie wieloma zbrodniami jakby z drugiego szeregu, aż do prezydentury. Niestety to nie koniec i nie wątpię, że całość dopełni - prawdopodobnie jeszcze bardziej przerażający - tom drugi. Autorka ma czasem zapędy do budowania napięcia wychodzącego poza ramy dokumentu. Dodatkowo często raziło mnie budowanie narracji na domysłach "co musiał wtedy czuć?", "co najpewniej myślał?", "co musiało dziać się w jego głowie?". To zawsze irytuje, w pracach, od których oczekuję faktów i szczegółowych analiz. Nadal jest to jednak pozycja bezcenna z czysto poznawczego punktu widzenia.

Wybierając książkę w Empiku by zrealizować bon upominkowy od koleżanek długo krążyłam wśród regałów nie mogąc się zdecydować co kupić. Ta pozycja znajdowała się na 1 miejscu bestsellerów, kojarzyłam ją również z portalu lubimy czytać, dodatkowo wojna w Ukrainie trwająca już drugi miesiąc - wszystko to sprawiło, że kupiłam właśnie tę książkę, choć nie byłam pewna czy na pewno chcę bliżej poznać jej bohatera. A jednak nie byłam w stanie jej pominąć i wybrać coś innego.
Nie myliłam się, książka okazała się lekturą straszną, przerażającą, przygnębiającą i niezwykle trudną w odbiorze. Tylko i wyłącznie przez osobę głównego bohatera gdyż autorka wykonała świetną robotę i przedstawiła jego historię szczegółowo, wręcz drobiazgowo, w bardzo ciekawy sposób, przywołując ogromne ilości źródeł i cytując wielu świadków przedstawianej historii. Niemniej, materia poruszona w książce jest tak ciężkiego kalibru, a postępowanie, motywy i działania Putina po prostu przerażające. Czytając walczyłam z odruchem rzucenia książką o ścianę, schowania głowy pod kocem i zapomnienia o całej historii. Ale takie właśnie postępowanie całego świata pozwoliło Putinowi poczuć się kompletnie bezkarnym i doprowadziło do miejsca, w którym znaleźliśmy się 24 lutego 2022 roku. Czytałam więc wytrwale do końca, męcząc się niewyobrażalnie, marząc by już nastąpił koniec tej koszmarnej opowieści. Czytałam z poczucia obowiązku i z szacunku do ofiar Putina, by wiedzieć więcej, by nie zamykać oczu i nie odwracać głowy. Za późno, o wiele za późno (tym bardziej, że książka miała swą premierę w 2016 roku, a autorka pisała ją po aneksji Krymu), ale lepiej późno niż wcale. Co jest również prawdziwe jako komentarz do reakcji świata wobec poczynań Putina i jego oceny.

Gdyby książka była napisana w tym roku to powiedziałabym że wszyscy popadliśmy w obłęd.ale książka jest z 2016 roku a to jest jej wznowienie. Co jeszcze bardziej przeraża. Bo może gdyby zachód zareagował na aneksję Krymu to do tej wojny nigdy by nie doszło

Kawał solidnej literatury faktu. Świetnie się to czytało i daje świetny obraz tego psychopaty.

Kompendium wiedzy o największym zbrodniarzu XXI wieku. Daleko jednak tej pozycji do podręcznika - czyta się ją jak powieść sensacyjną i tylko przeraża fakt, że to postać w 100% realna i wciąż mogąca wpłynąć destrukcyjnie na losy świata.

Rozczarowanie. Niezwykle jednostronna i tendencyjna. Jeśli potrzebujecie potwierdzenia tego co wam wkładają do głowy media to polecam.

Krystyna Kurczab-Redlich Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina Zobacz więcej