Wszyscy ludzie Kremla. Tajne życie dworu Władimira Putina

Okładka książki Wszyscy ludzie Kremla. Tajne życie dworu Władimira Putina Michaił Zygar
Okładka książki Wszyscy ludzie Kremla. Tajne życie dworu Władimira Putina
2017-04-26
Agnieszka Sowińska

Trzeba PRZECZYTAĆ

Trzeba PRZECZYTAĆ

Książka ta jest kompendium wiedzy na temat wiernych żołnierzy Władimira Putina, tych będących na samych szczytach władzy. Autor prześwietla między innymi prominentnych oligarchów, ministrów rządu Putina, Miedwiediewa, czy też ludzi odpowiedzialnych za propagandę.
Zygar wykonał bardzo rzetelną robotę, nie będę przytaczać kolejnych historii, dla mnie jednak najciekawsze były rozdziały o Kadyrowie, Szojgu, oraz o Miedwiediewie.
Zdecydowanie warto sprawdzić jeśli ktoś interesuje się geopolityką.

Chyba najlepszy podręcznik XXI-wiecznej kremlinologii i wymyślania raison d’être dla współczesnej Rosji. To co najbardziej frapuje, to wskazywane przez Zygara momenty, które definiowały rosyjską politykę. Momenty w których Putin stał na rozdrożu, a ostateczna decyzja wcale nie była taka oczywista. Często zależała od tego, kto akurat był najbliżej ucha Władimira Władimirowicza. I właśnie te decyzje kształtowały Putina jakiego obecnie znamy i jego kolejne działania.

Co może być najbardziej pouczające, to fakt, że w narracji Zygara Putin nie jest szaleńcem, a droga od pupilka Blaira i Schroedera do największego wroga Zachodu przedstawiona jest jako logiczne następstwo wydarzeń i wcześniejszych decyzji.

Nie ma tu zbyt wielu nieznanych faktów (może z wyjątkiem opowieści o będących w posiadaniu Putina stenogramach rozmów niemieckich polityków z przeciwnikami rosyjskiego reżimu),ale zgrabne poskładanie faktów, unaocznienie relacji przyczyna-skutek robi piorunujące wrażenie. Aż szkoda, że opowieść urywa się w 2015 r.

Niezwykle pożyteczna publikacja dla kogoś, kto chce przeanalizować sieci powiązań, konfliktów i układów najważńiejszych figur znajdująćych się w otoczeniu Władimira Putina w czasie jego pobytu na Kremlu. Michaił Zygar pokrótce scharakteryzował i opisał wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia polityczno-gospodarczego w Rosji Putina, starcia poszczególnych frakcji, które chciały i dalej chcą lobbować swoją rację stanu. Mimo tego, że książka ta została napisana kilka lat temu, jest niezmiennie aktualna. Odpowiada na wiele pytań, dokąd i jak zmierza Federacja Rosyjska. Godna polecenia rzecz.

Sieć powiązań na szczytach kremlowskiej władzy ukazana w perspektywie ponad 20 lat, czyli od schyłkowej epoki Jelcyna aż po początki tego co mamy obecnie.

Niewątpliwie bohaterem całości i po części osią wokół której się obracamy jest Putin i jego dojście do władzy, ale nie brakuje tu również przedstawienia sylwetek osób, które swego czasu miały okazję rywalizować z nim o najwyższe stanowiska.
Pozostali za sprawą mniej lub bardziej subtelnych zależności, znajomości czy wspólnych interesów starają się przypodobać faktycznemu dyktatorowi Rosji.

Przestrogą dla buntowników są losy Litwinienki i Politkowskiej w tej najbardziej ostatecznej formie, ale też pozbywanie się innych poprzez niszczenie ich interesów czy marginalizowanie znaczenia.

Całość to przede wszystkim ukazanie przemiany Putina od trochę wypchniętego przed szereg prezydenta po kryzysie rządów Jelcyna, przez zasmakowanie władzy aż po uwierzenie, że stoi ponad prawem z naginaniem rzeczywistości i pozorną wymianę z Miedwiediewem, a potem powrót na tron i zrzucenie pozorów.

Mimo, że minęło już kilka lat od chwili ukazania się książki nadal spora część nazwisk przewija się na szczytach władzy, bo przede wszystkim liczy się znajomość z kluczowym graczem i wierna służba.

Wyjaśnienie przyczyn wojny 2022-2023, napisane w 2015 r.

Wyjaśnienie przyczyn wojny 2022-2023, napisane w 2015 r.

Michaił Zygar (Mikhail Zygar, Михаил Зыгарь)
Agnieszka Sowińska (Translator)
Tomasz Ignaczak (Narrator)
audiobook
Published April 21, 2022 by Agora
ISBN 9788326839559

Notka wydawcy na okładce książki Mihaiła Zygara kompletnie mnie nie przekonała, za to sama książka wręcz odwrotnie.

Dziś już nikt chyba nie wierzy, że Rosja jest takim samym państwem jak inne, no może poza wyjątkiem wyborców pana, o którym sami Rosjanie mówili, że jest ich człowiekiem w Warszawie. Jakim jednak krajem jest Rosja, a co ważniejsze - dlaczego taka jest? O ile „Wszyscy ludzie Kremla” nie są najlepszym źródłem do zrozumienia Rosji i znalezienia odpowiedzi na te pytania, tutaj polecałbym raczej zacząć choćby od „Archipelagu Gułag” Sołżenicyna, to jednak jest prześwietną propozycją by dokładniej poznać i zrozumieć to, co się w Rosji działo od upadku Jelcyna do zajęcia Krymu przez Rosję, do zrozumienia kim jest Putin oraz kim na pewno nie jest. I, niestety, podobnie jak w przypadku innych dobrych opracowań o Rosji, znów mam wrażenie, że w zdecydowanej większości politycy, również polscy, w ogóle nie czytają i swoje wyobrażenia o Rosji budują nie na powszechnie znanych faktach, a na własnych życzeniach i niczym nieuzasadnionych przeświadczeniach, o ile nie na rosyjskiej propagandzie i podszeptach rosyjskich agentów wpływu.

Dzieło Michaiła Zygara poznałem w formie książki czytanej i jest to równie dobry wybór jak druk - lektor daje radę!

Polecam gorąco i z pełnym przekonaniem - to naprawdę must read dla każego

Michaił Zygar (Mikhail Zygar, Михаил Зыгарь)
Agnieszka Sowińska (Translator)
Tomasz Ignaczak (Narrator)
audiobook
Published April 21, 2022 by Agora
ISBN 9788326839559

Dziś już nikt chyba nie wierzy,...

Dobra książka ukazująca kilkanaście postaci z otoczenia Władimira Putina, które zdaniem autora mają spory wpływ na politykę Kremla. Proponuję czytelnikowi skupić się podczas czytania gdyż wiele istotnych faktów może mu umknąć podczas czytania. Napewno nie jest to książka dla każdego. Mnie osobiście czytało się ja dosyć ciężko.

Pasjonująca opowieść o ostatnich 20 latach rosyjskiej historii, opowiedziana przez pryzmat wewnętrznych rozgrywek w ścisłym (i trochę mniej) otoczeniu prezydenta Putina. Opowiesc obiektywna (choć oczywiscie z dającymi się odczuć sympatiami i antypatiami),oparta na osobistych rozmowach i informacji z pierwszej ręki oraz rzetelnie analizujaca wewnetrzne i zewnetrzne uwarunkowania jego dzialan, a przede wszystkim mocno akcentująca generalnie ignorowany fakt, ze siłą sprawczą polityki Rosji nie jest wylacznie wola jednej osoby, lecz wypadkowa interesów, wpływów, podszeptow i donosów sporej i często zmieniającej się grupki dworzan. Jakze to inne i odświeżające podejście w porownaniu z wieloma innymi 'biografiami', glownie autorstwa zachodnich dziennikarzy, opartymi o sensacje prasowe podlane sosem uprzedzen, stereotypow i fobii i dążącymi do demonizacji Putina przedstawianego zamiennie jako prostak, psychopata lub seryjny morderca.
Troche karkołomne wydawałoby się dwutorowe (a raczej dwuwymiarowe) prowadzenie akcji: niezależnie od chronologicznego przebiegu narracji każdy rozdział jest poświęcony jednej z osób Kremla, mimo ze tak naprawdę praktycznie wszystkie one funkcjonowały na przestrzeni całego opisywanego okresu. Ale w tym szaleństwie jest metoda: na scenie pojawiają się i usuwaja w cień kolejni aktorzy, a jedyna postacia pozostająca na stałe w tle każdej opowieści jest reżyser, scenarzysta i choreograf - On.
Jedna uwaga na zakonczenie: z uwagi na gestosc narracji i ilosc watkow, dla zrozumienia i przyjemnosci odbioru bardzo przydaje sie wczesniejsza znajomosc chociaz kilku najwazniejszych nazwisk i wydarzen wspolczesnej historii Rosji.

Merytoryczna i dokładna analiza kremlowskiej polityki oraz układów zależności. Napisana w sposób chłodny bez oceny moralnej. Ale to zrozumiałe, że autor dystansuje się emocjonalnie od tego zła i cynizmu inaczej mógłby zwariować.

• Rosja
  • Storytel