Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu

Okładka książki Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu Nicholas Kristof, Sheryl WuDunn
Okładka książki Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu
Nicholas KristofSheryl WuDunn Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska reportaż
reportaż
2020-01-14
9788381914819
Anna Gralak
USA Stany Zjednoczone bieda nędza ubóstwo wykluczenie socjologia

Okładka książki Half the Sky: Turning Oppression into Opportunity for Women Worldwide Nicholas Kristof, Sheryl WuDunn
Half the Sky: ... Nicholas Kristof, S...
Okładka książki Thunder from the East Nicholas Kristof, Sheryl WuDunn
Thunder from t... Nicholas Kristof, S...

Zniszczyć amerykański sen

Bardzo ważny i wstrząsający reportaż na temat nierówności społecznych w USA. Pokazuje, że dużo pieniędzy marnuje się na dopłaty do jachtów, pół golfowych i ulg podatkowych dla najbogatszych, a ciężko pracująca rodzina z klasy średniej musi zmagać się z biedą, problemami z edukacją i brakiem dostępu do służby zdrowia. Niestety rząd amerykański postrzega ubóstwo wyłącznie jako konsekwencję dokonywanych wyborów lub brak osobistej odpowiedzialności, pogłębiając tym samym rozkład i podziały społeczne.

Ten reportaż w dosadny sposób pokazuje, że to co wielu z nas może uważać za American Dream, dla milionów ludzi okazuje się być American Nightmare. Autorzy pokazują nieznaną stronę Ameryki jednocześnie brutalnie prawdziwą. Mamy do czynienia z życiem zwykłego obywatela, niekoniecznie mieszkającego w dużych metropoliach, którego codzienność naszpikowana jest szeregiem problemów: bezdomnością, brakiem ubezpieczenia zdrowotnego, alkoholem czy narkotykami. Otrzymujemy portret systemu, który nie działa i którego zreformowanie jest konieczne, pytanie na ile realne i czy w ogóle możliwe.

Lektura tej książki uzmysłowiła mi, że bardziej powinniśmy doceniać to co mamy w Polsce. Jednak z drugiej strony niektóre problemy mają miejsce również u nas. Co najważniejsze, ten reportaż pozwolił mi szerzej spojrzeć na Stany Zjednoczone i podejście tamtejszych polityków w obliczu obecnych wyzwań związanych z sytuacją międzynarodową. Pomagamy innym ale nie potrafimy pomóc sobie.

Pokuszę się o stwierdzenie, że to jedna z ważniejszych książek wydanych w ramach Serii Amerykańskiej.

Tytuł okazał się bardzo adekwatny do treści, ubogaconej czarno-białymi fotografiami. Do tej opinii wybrałem garść istotnych cytatów, które wymownie podkreśliły proces rozkładu społecznego (niestety ciągle postępującego ku degradacji) u mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Niechlubną zasługą tak złego stanu spraw były nieprawidłowe działania systemu społecznego oraz systemu władzy, który miał na to największy wpływ, bo podejmował ważkie decyzje i ustalał procedury. Został przedstawiony przygnębiający obraz bardzo ubogich grup społecznych w jednym z najbogatszych państw świata – paradoks!

Mark Warner, przedsiębiorca i senator "demokratów" z Wirginii wyraził osobistą opinię: "Moim zdaniem współczesny amerykański kapitalizm nie działa". Z kolei Ray Dalio, miliarder i założyciel Bridgewater wypowiadał się następująco w podobnym duchu: "Jestem kapitalistą, a nawet ja uważam, że kapitalizm się zepsuł" oraz "Problem polega na tym, że kapitaliści zazwyczaj nie wiedzą, jak dobrze podzielić ciasto, a socjaliści zazwyczaj nie wiedzą, jak sprawić, żeby to ciasto wyrosło". Spostrzeżenie autorów książki, że "amerykańska gospodarka ma coraz bardziej niesprawiedliwą strukturę, przynoszącą korzyści korporacjom i krzywdzącą zwykłych obywateli" pokryło się ze stwierdzeniami ekonomisty Białego Domu – Alana Kruegera. Autorzy doszli do wniosku: "Bezdyskusyjnie stworzyliśmy system sprawiedliwości o podwójnych standardach. Jeśli kradniesz w spożywczaku, możesz trafić za kratki. Jeśli jednak kradniesz dziesiątki milionów dolarów instytucjom podatkowym albo nieuczciwie rozprowadzasz niebezpieczne leki, siedząc w luksusowym biurowcu, będą cię wychwalać za smykałkę do interesów".

Autorzy wyraźnie zaznaczyli, że rozpad rodziny był symptomatyczny dla kryzysu amerykańskiej klasy robotniczej, która moralnie staczała się. Tematycznie i merytorycznie wiązał się z tym rozdział szesnasty opatrzony tytułem "Związek dusz", który rozpoczął się bardzo interesującą frazą poetycką z "Sonetu CXVI" Williama Szekspira:
"Miłość z dnia na dzień się zmienić nie może;
Przetrwa, aż przyjdzie śmiertelna godzina.
Jeśli to błąd jest lub jeśli skłamałem,
Nikt nie miłował, nigdy nie pisałem".

Prezydent Franklin Delano Roosevelt w orędziu o stanie państwa, z 1944 roku, wypowiedział się następująco: "Głodni i bezrobotni to budulec dyktatur"; jedno zdanie, a jakie treściwe i bardzo wymowne przypominające obrazki z historii współczesnej (moja dygresja: w historii tradycyjnie wyróżniono pięć epok, kolejno od najstarszej, to prehistoria, starożytność, średniowiecze, od upadku Konstantynopola w 1453 roku nowożytność, od Rewolucji francuskiej w 1789 roku współczesność, a we współczesność wpisywały się dzieje najnowsze zaczynające się wybuchem pierwszej wojny światowej w 1914 roku; to ogólny zarys podziału, bo naukowcy ciągle spierają się o cezury, a czasem nawet nazewnictwo). Przy takich rozważaniach warto było przypomnieć sobie słowa przypisywane Markowi Aureliuszowi, że "Ubóstwo jest matką zbrodni", co generowało kolejne coraz trudniejsze problemy, spychało społeczeństwo na margines kultury życia.

Człowiek, który zgodził się wyjawić czytelnikom problemy z jakimi ciągle się zmagał, opowiedział na swoim przykładzie o trajektorii, jaką stale kroczyło wielu jego amerykańskich rodaków: "(...) właśnie tak wygląda współcześnie najczęstsza droga Amerykanów do uzależnienia od heroiny: zażywasz leki przeciwbólowe na receptę, uzależniasz się, usiłujesz je kupować nielegalnie, a gdy już nie stać cię na nałóg, przerzucasz się na heroinę dostępną na ulicy". To wina procedur rządu Stanów Zjednoczonych i nowych praktyk medycznych układanych we współpracy z firmami przemysłu farmaceutycznego. Czyżby ponownie pieniądze (które zbierali bogacze będący właścicielami owych firm zaliczanych do grupy zwyczajowo określanej jako "Big Pharma") okazywały się ważniejsze niż dobro i zdrowie zwykłych ludzi? W innym miejscu książki pojawiła się intrygująca uwaga dotycząca kolejnego mężczyzny "walczącego" o swoje miejsce w lokalnej społeczności. Oto jej treść, która nie pierwszy raz mnie zastanawiała: "Potem szczepionka przeciwko grypie pogłębiła jego problemy ze zdrowiem". Znów była poruszona kwestia polityki zdrowotnej.

"Kolejne eksperymenty psychologiczne pokazują, że strach wzmacnia konserwatywne poglądy polityczne". Czyżby to nie okazywało się w ostatnich latach symptomatyczne dla Europy?

W tym reportażu przedstawiono udane próby (dokonane poprzez różnej wielkości stowarzyszenia, fundacje, organizacje pozarządowe) przeciwdziałania pogłębianiu się patologii w amerykańskim społeczeństwie. Do rozwoju takich projektów teraz są potrzebne: pieniądze, systemowa pomoc od rządu, autentyczne i adekwatne zaangażowanie instytucji państwowych, wsparcie społeczne materialne i niematerialne (uzyskiwane w wyniku kampanii informacyjnych). W ostatnim rozdziale książki autorzy wyznali: "Najważniejszą nauką płynącą z naszych badań jest potrzeba wyciągania tej pomocnej dłoni dalej i częściej, by mnożyć szanse, przywracać ludziom godność i rozbudzać ich pomysłowość".

W mojej ocenie 6 gwiazdek, choć gdyby książka kończyła się w połowie to pewnie dałbym gwiazdek siedem. Przyczyna jest jedna i sprowadzająca się do tego, że kolejne strony, rozdziały to praktycznie powielenie tego co można było przeczytać do połowy. Ponadto spodziewałem się bardziej zniuansowanego podejścia do zdefiniowania przyczyn degrengolady biednej, niewykształconej, klasy robotniczej. A tak otrzymaliśmy jedynie lewicowe, socjalistyczne zaklęcia typu osłabienie związków zawodowych, "niesprawiedliwe" podatki, nierówności itp itd. Ponadto faktyczne usprawiedliwianie tych ludzi z tego, że biorą narkotyki, są alkoholikami, przestępcami bo kiedyś było lepiej i teraz cały świat się przeciwko nim obrócił to po pierwsze niemoralne a po drugie niesprawiedliwe. Poruszony w książce temat jest na pewno bardzo poważny i warty dokładnej, niesprofilowanej politycznie, analizy. Chętnie taką książkę bym przeczytał, a tą traktuję jako jeden z dopuszczalnych głosów dyskusji, którą pewnie warto przeczytać ale trzeba mieć świadomość, że to TYLKO jeden z głosów.

Dla nas amerykański sen, to kraina wolności, dostatku, sprawiedliwości społecznej, etos pracy i dolary amerykańskie. Książka ukazuje Stany Zjednoczone, jako matkę biedy i smutku, samotności i ciemnoty. Niestety. Amerykański sen tylko dla tych, którzy mieli lepiej od urodzenia. Biedni ludzie nadal będą biedni i nikt o nich w tyk kraju nie myśli poważnie.

„Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu” to reportaż pokazujacy nam, że najlepsza demokracja świata wcale taka nie jest i że prawda o tym kraju jest z goła inna niż ta która próbuje nam się wmówić.

Niedawno też przeczytałem świetna ksiażke - Rozkład. O niedemokracji w Ameryce - Tarczyński Piotr, bardzo polecam każdemu kto chce jeszcze zgłębić temat o tej niby tak wspaniałej rewelacyjnej demokracji.

Świetny reportaż o kondycji niższych warstw amerykańskiego społeczeństwa i problemów społecznych, wynikających ze złego ustawodawstwa, błędów systemowych oraz nieumiejętnego rozwiązywania problemów dotyczących najbiedniejszych klas społecznych.
Nie jest to jednak suchy opis faktów i statystyk, ponieważ wszystkim problemom przyglądamy się przez pryzmat wielopokoleniowych rodzin, w których trauma i "życiowy chaos" przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Książka warta przeczytania.

Bardzo dobry reportaż. Wielu czytelników może dzięki niemu przeżyć zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością. Książka obnaża "amerykański sen" i kilkoma faktami może zaskoczyć nawet osoby zaznajomione z tematem.
Bardzo spodobał mi się sposób przedstawienia niektórych postaci. Autorzy potraktowali ich z bardzo dużą wyrozumiałością, ale nie wybielali. Świetnie pokazywało to, że naprawdę nie ma tam czegoś takiego jak równy start i czasami nawet największe chęci i zdolności nie wystarczą aby wyrwać się z trudnego środowiska.
W sumie jedynym zarzutem jaki mam jest powtarzanie niektórych argumentów i fragmentów, ale to jedynie drobna wada.
Zdecydowanie polecam.

Świetna dekonstrukcja amerykańskiego snu. Po tej książce już nigdy nie będziesz chciał zamieszkać w Stanach

Świetny reportaż obnażający koszmar kryjący się za amerykańskim snem.

Świetny reportaż obnażający koszmar kryjący się za amerykańskim snem.

• Reportaż
  • Reportaże
  • USA
  • Do kupienia

Nicholas Kristof Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu Zobacz więcej