Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników

Okładka książki Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników
Heidi Blake Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
From Russia with Blood
W.A.B.
2021-01-18
2021-01-18
Hanna Pustuła-Lewicka
Rosja Putin polityka państwo

Okładka książki The Ugly Game: The Qatari Plot to Buy the World Cup Heidi Blake, Jonathan Calvert
Ocena 9,0
The Ugly Game:... Heidi Blake, Jonath...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Dziwny czas. Książkę przeczytałem w dniu 8 września 2022, w dniu kiedy zmarła Królowa Elżbieta II. Rządziła przez 70 lat i przez ostatnie 20, pod nosem Wielkiej Brytanii na jej ziemi, Kreml wykonywał swoją pracę, mordując niewygodne osoby. W tym dniu, czyli 8 września sam Władimir Putin składa ciepłe kondolencje z uwagi na śmierć Królowej. Cynizm. Bezczelność. Kłamstwo. Głupota. Książka bardzo ciekawa i mam tylko wielką nadzieję, że niedługo pożegnamy Władimira Putina. W jakiejkolwiek formie.

Książka Blake jest napisana niczym dobry szpiegowski thriller. Jednakże thrillerem nie jest i pomimo tego jak bardzo wciągającą treść proponuje jest książką, która przeraża i nie pozostawia złudzeń. W książce oprócz wnikliwych analiz jak likwidowani są niewygodni politycznie Kremlowi ludzie opisuje również bandycki sposób dojścia do władzy Putina. Poruszony zostaje także wątek współpracy mafii tambrowskiej i tego jak jest wykorzystywana do realizacji celów państwa. "Krwawe pozdrowienia z Rosji" odpowiada na wiele pytań, jednocześnie pozostawiając nas z nowymi, które rodzą się w naszej głowie podczas lektury. Książka warta przeczytania szczególnie w cieniu tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą od lutego 2022 roku.

Bardzo ciekawa i wciągająca pozycja.
Przeczytałam 2 razy - bo chciałam mieć pewność, że wszystko dobrze rozumiem.

W książce pojawia się dużo faktów historycznych - co nakreśla dlaczego na dzień dzisiejszy jesteśmy w tej sytuacji.

Bardzo ciekawa i wciągająca pozycja.
Przeczytałam 2 razy - bo chciałam mieć pewność, że wszystko dobrze rozumiem.

Bardzo wciągająca, mroczna i budząca grozę opowieść o tym jak Rosja Putina rozprawiała się ze swoimi oponentami i dawnymi współpracownikami osiadłymi w Wielkiej Brytanii. Napisana w formie zbeletryzowanego dokumentu przedstawia m.in. historię dojścia do władzy Putina i rolę jaką w tym odegrał jego największy późniejszy oponent Borys Bieriezowski. Przede wszystkim zaś opowiada historię prywatnej wojny jaką tenże Bieriezowski wraz z Litwinienką wytoczyli Kremlowi. Ponadto możemy też poznać okoliczności zagadkowych śmierci powiązanych z Bieriezowskim dysydentów i wspólników od interesów, ale też samego Bieriezowskiego i Litwinienki. Nie brak też informacji o najbardziej spektakularnym ataku bronią chemiczną ( nowiczokiem ) na terytorium innego państwa jakiego dopuściły się putinowskie służby w Sulisbury na Siergieja Skripala i jego córkę Julię . Książka opowiada wreszcie o czymś co mnie najbardziej przeraża tj. o wieloletnim ignorowaniu i tuszowaniu przez najwyższe władze Wielkiej Brytanii tych zabójstw w imię finansowych interesów między Wielką Brytanią a putinowską Rosją , ale i naiwnej wiary Zachodu, że dzięki Rosjanom uda się rozwiązać wiele globalnych konfliktów czy to z Syrią Assada, czy to z nuklearnymi ambicjami Korei Północnej i Iranu czy to wreszcie z islamskim terroryzmem. Jak wskazuje najnowsza historia wojny na Ukrainie takie ignorowanie i bezkarność jednak tylko rozzuchwaliło Putina i jego bandziorów. Po ostatnich wypowiedziach tzw. zachodnich mężów stanu obawiam się, że Europa Zachodnia wciąż próbuje niestety ugłaskać szatana. Tymczasem po przeczytaniu książki mam nieodparte wrażenie, że tylko siła i nieustępliwość jest w stanie zatrzymać Putina. Książkę zatem bardzo polecam. Bardzo ekscytująca lektura.

ZSRR nigdy nie umarło. Zrzuciło skórę, przepoczwarzyło się w bardziej wydajny twór, ale jego kręgosłup moralny został nienaruszony. Umocnił się tylko w swoich przekonaniach o wyższości na arenie geopolitycznej, utwierdzony w świętości racji wyższej i niepodważalnej, zatopiony w imperialistycznym śnie o carstwie nad państwami, nieomylnym wyznacznikiem Nowego Świata. A na samym jego szczycie, ojciec, przywódca i kat – Władimir Władimirowicz.

Krwawe pozdrowienia z Rosji to przede wszystkim dobra, wciągająca historia oparta na faktach, choć skrojona pod żądnego soczystych opisów morderstw czytelnika. W centrum wydarzeń oligarcha rosyjski – Boris Bierezowski i były agent FSB Aleksander Litwinienko. Cel: zlikwidować zdrajców i wrogów Kremla, za wszelką cenę tak, aby trop nie doprowadził do Rosji, czego nie udaje się w ani jednym ani drugim przypadku. I na światło wychodzi intryga, wielkie pieniądze, władza, ambicje, szpiegowska gra o najwyższą stawkę jaką jest ludzkie zdrowie i życie.

Proza Heidi Blake wciąga, każde zdanie buduje napięcie i przybliża do nieuchronnego – zamachu na życie Litwinienki poprzez zatrucie polonem-210 i bardzo zagadkowe „samobójstwo” Bierezowskiego. Historia dobrze znana z mediów, ale tutaj przedstawiona bardziej intymnie i emocjonalnie, poddająca się wyobraźni i empatii czytelnika, żyjącego obawami bohaterów i widzącego dookoła siebie rosyjskich szpicli spieszących poczęstować pożywną herbatką z odrobiną „co nieco”.

Siła tej narracji działa jednak jak miecz obosieczny. Dostajemy pikantną opowieść okupioną brakiem szczegółowej wiarygodności i dziennikarskiego szlifu. Książka nie zawiera ważnych przypisów, niektóre wnioski wydają się być poparte wątpliwymi źródłami, a większość scen została poddana intensywnej dramatyzacji i przekoloryzowaniu, mając na celu wzbudzać przede wszystkim łatwe do strawienia emocje niż zaspokajać intelektualny głód i w całości wyczerpywać materiał źródłowy (z całą jego złożonością i niepozornością).

Na próżno też szukać tu wstawek o samym Wowie, który krąży gdzieś ponad bohaterami narracji, wiecznie nieuchwytny i poza nawiasem, sterujący całą operacją likwidacji wrogów ojczyzny zza kulis, nigdy bezpośrednio nie będąc zaangażowanym w końcowe działania. Nie oznacza to, iż nie można stąd wyciągać wniosków na temat putinowskiej Rosji. Owszem, obserwacje nasuwają się same – neo-zsrrowska Rosja to kaźń dla agitatorów prozachodniego stylu życia, ba, nie bawiąc się w nomenklaturę polityczną, Putin stoi za destrukcją wszystkiego co antyrosyjskie i sprzeczne z mitem Wielkiej Rosji i kultem jednostki, które reprezentował już Józef Stalin. To oczywistość, która boli zwłaszcza teraz, kiedy świat dopiero zaczyna rozliczać się z umizgiwania rosyjskiemu satrapy, a którego transparentna autorytarność ewidentna jest praktycznie od początku jego rządów. Zezwalanie na istnienie Putina, jako tworu politycznego, to niestety zasługa tak w dużej mierze myśli postsowieckiej, jak i decyzyjności świata zachodniego, którego przywódcy bezkarnie podtrzymywali symbiozę karmiącą skutki dzisiejszej wojny.

Na nasze szczęście fantazja o potężnej Rossiji szybko podupadła, a trupi jad jątrzący od środka ten system w końcu zaczyna docierać do nozdrzy coraz większej rzeszy obywateli świata demokratycznego. Oczywiście ten jad wciąż jest niebezpieczny i potrafi przeżerać, ale jesteśmy na niego coraz bardziej wyczuleni i uczymy się go rozpoznawać szybciej i lepiej. Ta ważna lekcja pomoże nam w rozpoznawaniu siewców propagandy w przyszłości i takich pozytywów trzeba szukać w całej tej tragedii. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że Ukraińcy szybko odeprą agresora, a Wołodia zostanie odsunięty od władzy, w ten czy inny sposób i postawiony przed Międzynarodowy Trybunał Karny.

Nie wiem na ile "fakty" podawane w książce są rzetelne, ale jeśli nawet 20% materiału to prawda - może to budzić przerażenie. Książka bazuje na domysłach i opiniach ludzi skonfliktowanych z Kremlem. Z drugiej strony - zakładając że mówią prawdę - jest właściwie niemożliwym udowodnienie tego (szczególnie że podano przykład rządu brytyjskiego i jego podejścia do tego typu spraw).

Szczerze mówiąc o ile pewnych rzeczy mogłem się spodziewać po Rosji, to właśnie sposób postępowania rządów państw europejskich i USA najbardziej bulwersuje w książce. Cele ekonomiczne są zawsze ważniejsze niż sprawiedliwość - zawsze można przecież zasłonić się "interesem narodowym". No cóż - w dzisiejszych czasach każdy widzi dokąd doprowadziła długotrwała uległość wobec Kremla.

Bardzo dobrze się czyta. W czasie gdy trwa wojna na Ukrainie, widać z perspektywy czasu jak bardzo Putin czarował zachodnich polityków. Straszne jest to, że tak wiele z tych śmierci zostało zaakceptowanych jako sytuacje niewarte porządnego zbadania. A Putin nadal ucisza niewygodnych dla niego ludzi.
Tylko korekta zawiodła (?), pojawiło się wiele słów gdzie kombinacja USA była wielki literami napisana np USAtysfakcjonowani.

Tylko korekta zawiodła (?), pojawiło się wiele słów gdzie kombinacja USA...

Interesująca pozycja, otwiera oczy na różne kwestie krążące wokół Rosji.

Interesująca pozycja, otwiera oczy na różne kwestie krążące wokół Rosji.

Miks przeładowanego faktami, zagmatwanego reportażu z rzetelnie przekazaną i w sumie przerażającą historią jak rosyjscy oligarchowie poczynali sobie w Wielkiej Brytanii, a także na mniejszą skalę na zachodzie Europy i w USA. Efekty widać obecne (atak Rosji na Ukrainę).

Naprawdę,dobra,nie pożałujesz czasu,polecam szczególnie dziś w kontekście" zadymy" na ukrainie

Dodaj cytat z książki Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników