Walkiria w ogniu

Okładka książki Walkiria w ogniu
Evan Currie Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Hayden War (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Hayden War (tom 3)
Valkyrie Burning
Drageus Publishing House
2016-06-16
2016-06-16
Justyn Łyżwa
kosmos space opera inwazja obcych

Akcja świetnie się rozwija. Miał być audiobook do samochodu, a wciągnęła jak czarna dziura - chodzę z głośniczkiem lub słuchawkami podczas prac domowych.

Bardzo wciągająca lektura. Ten tom nastawiony jest szczególnie na walkę: potyczki na planecie, bitwy w przestrzeni kosmicznej, starcia wręcz. Ciekawym, interesującym zabiegiem jest ukazywanie myśli, emocji nieprzyjaciół - obcych - jakże one są jednak ludzkie. Początkowo nawet wydawało mi się to przeszkadzać. No bo jak to? Obcy, to przecież muszą rozumować inaczej, obco właśnie. Ale w miarę czytania właśnie te zrozumiałe dla nas emocje "ich" okazują się doskonałym wyznacznikiem różnic na wszelakich poziomach. Mocne 8. Polecam!

Szczerze to po przeczytaniu tytułu powieści miałem myśli typu "jeśli moje przypuszczenia będą prawidłowe to ten tytuł będzie największym spoilerem jaki kiedykolwiek widziałem", na szczęście ten tytuł odnosi się do czegoś innego. Jeśli chodzi o fabułę to muszę przyznać iż najbardziej podobała mi się jedna z większych potyczek kosmicznych dotychczas ukazanych w tym cyklu. Dodatkowo autor nadal trzyma się formy przekazywania nam większej ilości informacji o innych rasach niż przedstawiciele drugiej strony. Tym razem akcja z planety Hayden zeszła na dalszy plan i szczerze to nawet lepiej, dzięki temu można było skupić się na innych aspektach. Oczywiście osoby które nie przepadają za aspektami militarnymi mogą tę powieść tak samo jak całą serię odrzucić jednak to co się dzieje na kartach powieści, zwłaszcza pewien wątek z końca tomu rozbudza wyobraźnię i sprawia iż od razu chce się sięgnąć po następne części.

Zapraszam również na mego bloga:

Książka typowa na letnie popołudnia i wieczory. Lekka, łatwa i przyjemna. Nie wymagająca dużego skupienia. Gwarantująca pełen relaks i odprężenie.
Plusy:
- kontynuacja wojny ludzi z sojuszem obcych, bezwzględna walka trwa;
- dobrze wykreowana postać Sorilli Aidy z jej nowymi „pakietami”;
- niesamowity zjazd „windą” na powierzchnię Haydena i brutalne starcia z Lucjanami w dżungli;
- Sorilla, czy to jeszcze człowiek, czy już może robot;
- przejęcie nowych i niesamowitych technologii obcych;
- ciekawe interakcje pomiędzy poszczególnymi bohaterkami;
- pojawienie się elementów humoru, lekkich docinków i szczypty ironii;
- nowi bohaterowie wnoszący „powiew świeżości”;
- zamknięte wszystkie wątki na zakończenie.
Minusy:
- szkoda, że tylko jedna bitwa w przestrzeni kosmicznej;
- trochę „niemrawy” i mało dynamiczny początek.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- kontynuacja wojny ludzi z sojuszem obcych, bezwzględna walka trwa;
- dobrze wykreowana postać Sorilli Aidy z jej nowymi „pakietami”;

JAK dotąd idzie świetnie kolejna świetna książka

JAK dotąd idzie świetnie kolejna świetna książka

Opowieści o przygodach Sorilli Aidy ciąg dalszy. I to jaki! Poprzednia część była chwilami nieco "przymulona". Tutaj tego brak. Dzieje się dużo i szybko.

Obcy nie dają za wygraną i próbują odzyskać kontrolę nad Haydenem. Ludzie jednak nie zamierzają stać bezczynnie. Wojna przenosi się na światy kontrolowane przez Sojusz.

Akcja przenosi się w czasie o kilka lat od wydarzeń przedstawionych w poprzednim tomie, ale w tej części nie posuwa się znacząco na przód. Walki z obcymi nadal trwają, Lucjanie okopali się w dżungli i nękają kolonistów, a w przestrzeni kosmicznej statki obcych ścierają się z ludzkimi. Na dobrą sprawę mamy tu przedstawioną tylko jedną bitwę w kosmosie, ale za to jaką bitwę. Papa kilo, atomówki i amunicja rodzaju wszelakiego śmiga gęsto ;) Podobnie na powierzchni planety, gdzie Aida daje w kość Lucjanom.

Oj, działo się, działo. Świetna lektura. Zdecydowanie polecam całą serię :)

Akcja przenosi się w czasie o kilka lat od wydarzeń...

Całkiem niezłe ale ale trochę brakuje do poprzednich części Ciekawe jak akcja się rozwinie biorę się na następną część polecam ogólnie to jak do tej pory całkiem niezły cykl

Mija jakiś czas, a walka z obcym sojuszem trwa, a niesamowita pani sierżant dostaje następne punkty za bohaterstwo, nieugiętość i "trzy duże apteczki do nieśmiertelności" (skojarzenia z grami komputerowymi nasuwają się same). Autor rozbudowuje uniwersum dodając nowe postacie biorące udział w niekończącej się batalii. Świetna rozrywka space operowa.

No i kolejna książka ląduje na mojej półce jako przeczytana. Tym razem jest to trzeci tom Hayden War. Na początku był dla mnie mega-nudny, i już myślałem że autor coś skopał z tą częścią i jeszcze będę musiał odrzucić tą książkę na półkę, ale jednak udało się. Przeczytałem całą z wielkim zadowoleniem. Na początek Sorilla Aida spada wraz z oddziałem w „meteorycie”, co mnie nie lada zdziwiło i nie wiedziałem o co w tym może chodzić. Potem rozegrała sie akcja ratowania zakładników z rąk ghulli ( jedni z alienów ). Sorilla naprzód, dwóch snajperów na dalekim wzniesieniu, walka i scena z ewakuacją zagłodzonych ludzi w podartych ubraniach. Nie wiem czemu, ale mnie to strasznie znudziło. Ale potem powili akcja się napędza. Następnie statek kosmiczny ludzi USS „Cheyenne” zabiera wszystkich z obcej planety i lecą sobie na Hayden.

Sorilla ma zasłużone 2 tygodnie urlopu ( którego oczywiście nie wykorzysta ). Ogólnie wszystko się dzieje 5 lat po zdarzeniach w ostatniej książce. Na Haydenie powstało łącze orbitalne które łączy bazę orbitalną z bazą na ziemi. Baza na ziemi jest otoczona szerokim murem, obcy biegają sobie po dżungli jak chcą i próbują dostać się do bazy. Ludzie nie mają specjalnych sił w postaci żołnierzy czy operatorów żeby się ich pozbyć dlatego siedzą zamknięci. No, ale, pojawia się Sorilla. Przegaduje kapitana żeby dostać się na Hyden i jest to jej osobista decyzja. Te sceny rozmów z przełożonymi mi się bardzo podobały.

Zbiera zespół tropicieli, którzy znają dżunglę i zaczynają się zwroty akcji. Ma zjechać na planetę windą przy łączu i wraz ze tropicielami ruszyć w dżunglę zabić obcych typu „Charlie”, tyle że w tym samym czasie, obcy typu „Charlie” postawili sobie za cel strzelać uparcie w łącze aby je przerwać. Jadąc windą w dół (a podróż z orbity trwa kilka godzin) wszyscy odczuwają dziwne wibracje jakby ktoś strzelał do nich z broni grawitacyjnej. Sorilla wkłada pancerz, wchodzi na dach windy, przyczepia się paskiem, i ostrzeliwuje miejsca gdzie wydaje jej się że są obcy. To było samo w sobie boskie i nierealne, nie pomijając faktu że w tym samym czasie przylatuje do systemu z Haydenem statek kosmitów i toczy się walka w przestrzeni kosmicznej, która odgrywa rolę w tym co się dzieje na powierzchni (lub w niebie). Te reakcje Lucjan ( obcy typu „Charlie”) gdy widzą strażnika na windzie jadącego w dół i do tego strzelającego w nich, wywoływały tylko uśmiech na mojej twarzy. W pewnym momencie trafiają w windę i Aida spada z wysokości. To mogło ją zabić, lecz po chwili refleksji zaczepia się rękoma po wąskim łączu i zjeżdża po nim jak strażak.

Ostatnie rozdziały to walka w dżungli. Obcy zostają wygnani a najlepszy tropiciel Jerry traci prawą rękę. Do tego główna bohaterka walczy bez broni z głównym Prime obcych, bo zostają jako jedyni na polu bitwy. Gdyby nie odsiecz ludzi, z Sorilli by też nic nie zostało, bo Lucjanin był dużo większy i tak samo szybki jak Aida.

Nadal się to świetnie czyta, a audiobooki w wersji czytanej przez Rocha Siemianowskiego są znakomicie dopracowane, także od strony tłumacza i uwag tłumacza.
Nadal główna bohaterka kobieca szaleje na froncie i dostaje ode mnie 7 gwiazdek.
Jeszcze ostrzej i jeszcze brutalniej pod względem akcji.
Ludzkość nie zasypia gruszek w popiele i rozwija się korzystając z wykradzionej technologii. Obcy wciąż nie doceniają wredności rasy ludzkiej i płacą za to.
Także i ten tom jest historią domkniętą i chwała za to autorowi.
Biorę się za następną część.

Jeszcze ostrzej i jeszcze brutalniej pod względem akcji.

Dodaj cytat z książki Walkiria w ogniu