Na srebrnych skrzydłach

Okładka książki Na srebrnych skrzydłach
Evan Currie Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Hayden War (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Hayden War (tom 1)
On Silver Wings
Drageus Publishing House
2016-02-10
2016-02-10
Justyn Łyżwa
science fiction space opera militarne SF

Nieskomplikowane, rozrywkowe, sympatyczne i przyjemne w czytaniu.

Nieskomplikowane, rozrywkowe, sympatyczne i przyjemne w czytaniu.

Książka należy do gatunku militarna space opera. Mamy atak obcych ,mamy inwazję na jedną ze skolonizowanych przez Ziemian planetę i mamy dziewczynę sierżanta ,która prawie w pojedynkę rozprawia się z całą armią kosmitów na tej planecie. To ostatnie wywołuje trochę śmiechu.Także wykreowana bohaterka pozbawiona jest jakiś ludzkich i bardziej wyrazistych cech. Książa nie różni się od zalewu literatury w podobnym stylu przy której nawet Gwiezdne wojny wydają się ambitną i pełną przesłania treścią.Szybka akcja tej książki nie może zatrzeć wad takich jak zupełny brak oryginalności ,sztampowa, westernowa akcja czy nijacy bohaterowie nie wywołujący żadnych emocji u czytelnika.

Klasyczna military space opera. Szybka, wartka akcja. Tajemniczy obcy. Nieźle nakreślone tło, choć bez fajerwerków, ale należy pamiętać, iż jest to pierwsza część cyklu. Trochę razi superwoman jako główny bohater. Wydaje się być niezniszczalna jak Terminator. Ale to takie moje czepialstwo. W każdym razie miłośnik gatunki po przeczytaniu pierwszego tomu sięgnie po następny.

Wartka, wciągająca akcji - trochę się obawiałem, że po serii Odyssey One mogę się rozczarować, a tu wręcz przeciśnie
miłe zaskoczenie, próbowałem wystartować jakieś audiobooki na drogę i jakoś nie mogłem się skupić, w końcu zapodałem tę pozycję i o razu zaskoczyła. Trzygodzinna podróż mija jak w przyśpieszeni 40 G :)

Dobry zapychacz w oczekiwaniu na kolejne tomy serii Odyssey.

Dobry zapychacz w oczekiwaniu na kolejne tomy serii Odyssey.

Przyjemna uwertura do dłuższej space opery. Po pracy jak znalazł. Sam bym chętnie tak w realu kilku najeźdźców w życiu potraktował. A potem jeszcze innych ...

Nieustanna akcja, brak wolnych momentów. Główna bohaterka daje radę wszystkim i to jest super! Czysta rozrywka. Przeczytane w jeden dzień.

Jestem świeżo po lekturze pierwszego tomu cyklu Hayden War. Jest to również moje pierwsze spotkanie z tym autorem, ale już wiem, że nie ostatnie, gdyż z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy zarówno tego cyklu, jak i innych. Przemawia do mnie sposób wprowadzenia w świat, w którym toczy się akcja (a właściwie paradoksalnie: brak takowego wprowadzenia, dzięki czemu całą otoczkę mogę sobie dopowiedzieć po swojemu, dopasować do własnego widzimisię); główna bohaterka (niezniszczalna, niezłomna, bez kompleksów); brak skomplikowanych opisów technicznych na całą stronę broni, napędów itp, co w niektórych książkach powodowało, że przerzucałem jedynie wzrokiem i szukałem następnego akapitu, a nie o to chodzi, prawda?
Tajemnicze i oględne przedstawienie antagonistów powoduje, że z ciekawością dowiem się o nich więcej z tomu drugiego bądź następnych, gdy autor zechce uchylić rąbka tajemnicy.

Tak jest, oto przed państwem sci-fi będące czystą akcją. Prawie bez żadnych przerw. Miejscami może irytować to iż główna bohaterka jest prawdziwą jednoosobową armią. Jednakże jest to zasługa jej pancerza który nie tyle wspomaga co pomnaża potencjał ludzki. Ale dość o bohaterce. Hayden War rozpoczyna się od pierwszego kontaktu. Ci obcy są całkowicie różni w zachowaniu oraz wyglądzie. I to jest plus. Kolejnym plusem jest to iż oprócz perspektywy głównej bohaterki mamy również nakreślenie całej Floty zarówno jej słabych jak i mocnych elementów. Kolejną ważną sprawą jest ukończenie wątku zamiast zmuszanie czytelnika do sięgnięcia po kolejne części w celu sprawdzenia zakończenia. Jeśli chodzi o styl autora to jest on interesujący i bogaty w opisy, nie są one szczegółowe ale wystarczające by zbudować obraz. Książka nie jest idealna, część czytelnikó może pod koniec być zmęczona goniącą akcją i potrzebować odłożenia jej na jakąś godzinkę czy dwie. Dodatkowo lekko ponad trzysta stron to jak na tego typu powieść naprawdę niewiele i gdyby nie to iż stanowi ona część większej całości to potraktowałbym jako duży minus. A tak Na Srebrnych Skrzydłach jest dobrym miejscami nawet bardzo początkiem i świetnym sposobem na zainteresowanie tym cyklem. Ja chętnie po następny tom.

Zapraszam również na mego bloga:

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

No, całkiem zacna to lektura. Przynajmniej dla fana militarnego sci-fi. Bo jest to militarne sci-fi z krwi kości, bez dwóch zdań.

Historia prezentowana w książce nie jest oryginalna, ot któregoś dnia na jeden ze skolonizowanych przez ludzkość światów uderza obca cywilizacja. No i zaczyna się jazda.
Zaskakującego pomysłu w tym nie ma ale historia ma swoje niewątpliwe atuty w postaci owych agresywnych obcych, dysponujących technologią lepszą od ziemskiej i tajemniczych. W sytuację wplątana jest główna bohaterka - sierżant wojsk specjalnych. Żadna z niej generał, ot trep walczący w pierwszej linii. Pani sierżant sportretowana jest całkiem sprawnie, choć momentami irytuje poziom jej "twardości". Babka to istny terminator, trochę trąci to przesadą (ze 3 takie i wojnę by wygrały własnymi rękoma).
Bardzo sprawnie Evan Currie porusza się w świecie wojska i wojskowych. Prezentuje to środowisko całkiem sprawnie i realistycznie, przynajmniej na standardy armii XXI wieku.
No i sporo miejsca poświęca technikaliom świata przyszłości. Dużo opisów i teorii funkcjonowania futurystycznej techniki. Autor jest niewątpliwie biegły w naukach ścisłych, jest to wielki atut książki.

Powieści o profilu militarnym można wybaczyć surowy i prymitywistyczny styl, oszczędną narrację i proste dialogi. Niekoniecznie każdy spojrzy na ten aspekt przyjaznym okiem, w takiej sytuacji będzie rozczarowany, ale dla lubiących gatunek nie będzie to, jak sądzę, wielkim problemem. Sięgnąć i przekonać się samemu, ot co.

Zaskakującego pomysłu w tym nie ma ale historia ma swoje niewątpliwe atuty...

Dodaj cytat z książki Na srebrnych skrzydłach