Big Red Tequila

Okładka książki Big Red Tequila Rick Riordan
Okładka książki Big Red Tequila
Rick Riordan Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Tres Navarre (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Tres Navarre (tom 1)
Big Red Tequila
Galeria Książki
2016-06-02
2016-06-02
1997-06-02
Jacek Konieczny

Zabawna, lekka i przyjemna, nie wciągała jakoś super, ale też nie była nudna, fajna rozrywka

Kupiłem tę książkę kiedyś na promocji w Biedronce i uważam, że to było naprawdę dobrze wydane 10zł. Zdziwiło mnie tak dużo niezbyt pozytywnych opinii na temat tej pozycji... Ja w każdym razie bawiłem się całkiem nieźle i kupiłem od razu dwie kolejne części.

Kryminał autora Percy Jacksona niestety mnie zawiódł. Akcja rozgrywa się strasznie wolno a bohater zamiast zdobywać wskazówki miota się głównie od jednego reliktu przeszłości do drugiego.

Sam nasz detektyw bez licencji też nie przypadł mi do gustu, mistrz tai chi okazał się porywczym, działającym szybciej niż myślącym, rozwiązującym problemy siłowo osobnikiem będącym mistrzem we wkurzaniu wszystkich mieszkańców miasta.

Książka mogłaby być o połowę krótsza nie tracąc nic z treści, przez 1/3 stron strasznie się wynudziłam. Ale muszę przyznać, że samo zakończenie nie było złe, ładnie połączyło wątki i nawet nie przeszkadzało mi, że nie jest jakoś szczególnie zaskakujące.

Pod względem pisarskim jest w porządku, jednak autor nie nabył jeszcze tej lekkości pióra którą znamy z jego młodzieżowych serii.
Zobaczę, czy następne tomy, "Taniec wdowca" i "Ostatni król teksasu" będą lepsze. Opisy z tyłu okładek dają nadzieję na coś ciekawszego.

Niby jest akcja, ale mnie nie powaliła. Sięgnęłam bo lubię autora, ale w książkach "dla dorosłych" mi nie pasuje. Co gorsza rzuciłam się na promocję i mam jeszcze 2 książki z serii do przeczytania XD

Po pierwszej połowie miałam jej dość, niby czyta się lekko i dość przyjemnie jednak pierwszych ponad 200 stron zmęczyło mnie. W drugiej połowie zaczyna się wreszcie dziać coś sensownego i to był też moment w którym nawet polubiłam głównego bohatera. Morderstwa, szantaże, spiski, mafia ale również wątki homorystyczne.
Autor zwraca ogromną uwagę na detale co po pewnym czasie zaczęło mi przeszkadzać, nie lubię czytać przez dwie strony ze szczegółami co kto ma na sobie i jak ma zaczesane włosy. A od ilości imion i nazwisk można się pogubić.
Teksas zajmuje sporo miejsca w fabule, poznajemy różnorodność meksykańskiej kultury, obyczajów, mentalności i przyzwyczajeń. Dzięki szczegółowemu opisowi cech otoczenia możemy poczuć się jakbyśmy tam byli co uważam za plus. Przenosimy się do dzielnicy szemranych interesów, politycznych manipulacji, tajemnic. Nie jest to książka z tych co trzymają czytelnika w napięciu, mam dość mieszane uczucia. Nie żałuję ale tyłka też mi nie urwało. Jeśli lubicie książki w takim klimacie to polecam, a jeśli tak jak ja wolicie te trzymające w napięciu gdzie naprawdę coś się dzieje a zakończenie jest prawdziwym💥 to możecie ją sobie darować.

Autor zwraca ogromną uwagę na detale co po pewnym czasie...

Wielkie rozczarowanie. Zero akcji, bohaterowie nijacy, kiepskie dialogi w zasadzie książka o niczym. Uwielbiam książki Riordana, ale ta w ogóle nie przypadła mi do gustu.

Opis fabuły

Jackson Navarre powraca do rodzinnego miasta San Antonio w Teksasie w ramach próby zmierzenia się z przeszłością. Głównym celem jest odkrycie, kto kilkanaście lat wcześniej zamordował szeryfa, ojca Tresa. Na drodze mężczyzny staje jednak dawna ukochana, która nagle znika bez śladu. Jej poszukiwania wciągną Jacksona w porachunki teksańskiej mafii, a zbrodnia sprzed lat okaże się bardziej aktualna niż wszyscy by się spodziewali.

Opinia

Wujek Rick zawsze kojarzy się wszystkim jednoznacznie z fantastyką, wplataniem mitologii do świata współczesnego oraz książkami dla młodzieży. Niewiele osób wie, że przed Percym Jacksonem i całą gromadką kochanych przez czytelników bohaterów, Riordan popełnił serię kryminałów. Dla mnie to połączenie wydawało się bardzo obiecujące (zwłaszcza gdy w grę wchodziła niska cena) i właśnie to skłoniło mnie do sięgnięcia po twórczość wujka Ricka w zupełnie innej odsłonie.

Narracja jest prowadzona przez głównego bohatera i da się w niej zauważyć kształtowanie się lekkiego i zabawnego stylu opowieści, który znamy z późniejszych książek wujka Ricka. Główny wątek stanowi śledztwo prowadzone przez Tresa na własną rękę oraz, zepchnięte na dalszy plan, ale nie całkiem zapomniane, problemy sercowe bohatera.

Jackson Tres Navarre jest człowiekiem na pewno nietuzinkowym i wyjątkowym. Nie wiem, czy w literaturze znajdziemy kogoś podobnego do niego. Mistrz thai chi, który powraca do rodzinnego miasta, by zmierzyć się z demonami przeszłości, a tak właściwie wpada w ogromne tarapaty. Tres bez wątpienia jest bardzo ciekawą postacią, a jego metody detektywistyczne zdecydowanie różnią się od tradycyjnych. Nie będę ich jednak krytykować, bo skoro działają, to nic mi do tego. Jackson charakteryzuje się też dość specyficznym poczuciem humoru, które nie do końca rozumiałam lub uważałam za zabawne. Pozostali bohaterowie są w jakiś sposób charakterystyczni, ale doszłam do wniosku, że nikogo nie obdarzyłam szczególnymi względami. Nie byłam do tego zdolna prawdopodobnie przez natychmiastową ocenę wszystkich przez Tresa, który na szczęście także musiał zmienić swoje przekonania i zdanie na temat poszczególnych postaci.

Big Red Tequila to prawdziwa gratka dla miłośników tajemnic z przeszłości powiązanych z małym miasteczkiem. Tutaj cała intryga kryminalna nie tylko osobiście dotyczy bohatera, ale także wkracza na teren mafii oraz przekrętów gospodarczych. Autor bardzo ciekawie pokazuje również mentalność mieszkańców Teksasu. Hiszpańskie naleciałości zarówno w języku, jak i kuchni oraz rodzajach spożywanego alkoholu, stanowiły dla mnie idealne wykończenie powieści. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że niektóre zachowania zalatują lekko stereotypami, ale czyż nie w ten sposób najłatwiej rozbawić czytelnika? Riordan wymieszał tutaj kryminał z powieścią sensacyjną, nie pozwalając jednak, by ta druga wzięła górę. Z jednej strony mamy mafię, pościgi i strzelaniny na ogromną skalę (kolejne, jakże jasne, nawiązanie do myślenia, że w Teksasie wszystko jest wielkie),a z drugiej możemy z głównym bohaterem powoli odkrywać nowe tropy pod osłoną nocy.

Widać, że jest to jedna z pierwszych książek Riordana, ponieważ styl miejscami sprawia wrażenie jeszcze trochę topornego, no i na pewno nie jest to radosna pisanina znana z Percy'ego Jacksona i innych serii dla młodzieży. Bardzo dobrze wyszło jednak autorowi wspomniane pomieszanie gatunków, więc czuję, że kolejne tomy mogą być napisane w ten sam, specyficzny, lecz ciekawy, sposób.

Bardzo podoba mi się fakt, że Galeria Książki wydaje swoje publikacje w jednym i tym samym rozmiarze, ponieważ dzięki temu wszystko bardzo ładnie wygląda na półce. W wydaniu Big Red Tequila nie zabrakło także detali nawiązujących do teksańskiego stylu życia, a literówki czy inne błędy skrzętnie ominięto. Okładka sama w sobie jest w porządku i zawiera to, co, moim zdaniem, powinna mieć dobra okładka.

Polecam tę książkę tym, którzy lubią kryminał z nutką sensacji i specyficznego poczucia humoru. Być może pokochacie Tresa Navarre'a!

Ines de Castro

Opis fabuły

Big Red Tequila to książka, która została wydana w Polsce o dwadzieścia lat za późno. Wszystko jest poprawne itd, ale teraz jest inny troszkę styl pisania i wzbudzania emocji w czytelniku. Jest to opowieść gościa, który po dziesięciu latach życia w San Francisco wraca na południe kraju do San Antonio. Wraca po jednym telefonie swojej byłej dziewczyny, która jest gotowa spróbować zacząć z nim wszystko od nowa. Przy okazji gość próbuje po tych dziesięciu latach rozwikłać zagadkę śmierci swojego ojca-policjanta. Mafia, lewe interesy, latynowskie gangi, mocno zakrapiane imprezy, bohater mistrz w tai-chi 🤔🤔🤔 to wszystko nie jest w stanie sprawić, że książkę się czyta jednym tchem. Jest to historia, która nie trzyma w napięciu. Trochę ratuje ją poczucie humoru autora ale nie na tyle, by sięgnąć po kolejne części (a jeszcze są dwie),no chyba że kiedyś z wewnętrznego obowiązku doprowadzania rzeczy do końca

"Big Red Tequila" Ricka Riordana to jedna z ambitniejszych książek, którą czytało mi się nawet dobrze. Naprawdę lubię takie kryminały, ale czy sięgnę po następną cześć to nie jestem do końca przekonana.
Tres Navarre wyjechał ze swojego rodzinnego miasta dziesięć lat temu, a teraz wrócił, żeby znaleźć zabójcę swojego ojca i odzyskać ukochaną, którą zostawił i przez ten czas ani razu się do niej nie odezwał. Niestety, gdy Tres przybywa do miasta, niedługo po jego przyjeździe, wybranka jego serca znika bez śladu, a sprawy z przeszłości zaczynają coraz bardziej przypominać teraźniejszość.
Moim zdaniem ta książka jest naprawdę bardzo dobra, lecz nie porwała mnie aż tak, żebym chciała sięgnąć po drugą część.

Niesamowicie irytowala mnie narracja, wielokrotnie musiałam jakiś fragment przeczytać kilka razy aby zrozumieć jego sens. Nie wiem czy to wina tłumaczenia czy już taki język autora. Bohaterowie także nie przypadli mi do gustu, aroganccy, samolubni, niby sarkastyczni ale nie trafiał do mnie ten ich rodzaj humoru. No i główny bohater nie wykazywał się zbytnim ogarnieciem, wolę również sympatyczniejsze pierwszoplanowe postacie.

• Kryminał
  • 2016