Ich czworo

Okładka książki Ich czworo
Gabriela Zapolska Wydawnictwo: utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2011-01-01
2011-01-01

Nieco zapomniany dramat polski, dość dawno widziałam go na deskach teatru. Teraz wysłuchałam superprodukcji w reż. Jerzego Stuhra. Doskonałe słuchowisko.
Mąż, Żona, Dziecko i ten Czwarty, za nim jego Wdowa i Przyjaciółka wszystkich, oto gotowy przepis na dramat rodzinny. Pozornie śmieszny, ale tak naprawdę smutny w wymowie, prawie wszyscy cierpią. Z przyjemnością wysłuchałam go w świetnej aktorskiej obsadzie.

Książka wybrana w ramach styczniowego wyzwania czytelniczego.

Chyba spodziewałam się czegoś głębszego, bardziej nieprzewidywalnego, a tak pozostaje mi po przeczytaniu wzruszyć ramionami "No, życie...".
Plusem scena przy wigilijnym stole. Mimo upływu lat w wielu domach nic się nie zmienia, prowokowanie, zaczepki, złośliwości, które nawet nie starają się być ukrytymi, szkoda, że nie było takich scen więcej. Relacja Męża i Żony prawdziwa, współczesna, postać Fedeckiego w sumie też. W sumie... po zastanowieniu podnoszę ocenę.

Książka wybrana w ramach styczniowego wyzwania czytelniczego.

Momentami śmieszne, momentami straszne. Oczywiście, jak w każdej historii zdrady, najbardziej cierpi dziecko. Dylemat nie do rozwiązania, kiedy w grę wchodzą ogromne namiętności. Tylko co uczyniła ta dziecina, że musi cierpieć za nie swoje przewiny? Dodatkowa gwiazdka za interpretację Jerzego Stuhra.

Żona zdradza męża i opuszcza dom zostawiając małą Lilusię.

Żona zdradza męża i opuszcza dom zostawiając małą Lilusię.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdrada to częsty motyw. Trzeba jednak powiedzieć że autorce gładko udało jej się połączyć zdradę z odrzuceniem dziecka. Mimo iż książka ma już swoje lata w wielu miejscach będzie uniwersalna zawsze.

Bardzo smutne.

Genialna interpretacja Teatru Telewizji: Małgorzaty Kożuchowskiej, Agaty Buzek i Mai Ostałowskiej.

Bardzo smutne.

Tragedia rodzinna, Lilusia (córka) chyba najbardziej ucierpiała przez zdradę w rodzinie. Tragedia ludzi czworga wzbudzająca momentami śmiech. Polecam do kawy :)

1948

Gabriela Zapolska Ich czworo Zobacz więcej