Kup teraz - 18 ofert w cenie od 3.96 zł do 26.50 zł

Literatura polska
literatura piękna
2019-09-26
Literatura polska

Pierwsza część - bardzo dobra, ale kolejne dwie zdają się być od niej niemal oderwane, zamiast fabuły mamy tam pełno dialogów o niczym i nadmiar rozbudowanych, nużących opisów, wprowadzane są też nowe, nieciekawe postacie... zaczęło się obiecująco, ale im bliżej końca, tym bardziej rozczarowuje.

Jakże ta powieść rozpłomieniła wszystkie nasze uczucia, jakim stała się wezwaniem i świadectwem wierności Polsce poprzez wszystko i mimo wszystko.
Maria Dąbrowska

Powieść " Uroda życia" (1912) opisuje dzieje losu Piotra Rozłuckiego, syna
powstańca, Jana. Główny bohater jest oficerem armii rosyjskiej. Wbrew woli ojca, powstańca styczniowego został wychowany przez stryja...

Mocne osiem. To jedna z najbardziej ujmujących książek Żeromskiego. Dla mnie magiczne wspomnienie czasu, kiedy sięgnąłem po nią po raz pierwszy. Polecam.
PS
Zanim ktoś zacznie czytać, niech zajrzy do opowiadania Echa leśne.

"Bo jakże piękne jest życie, jakże piękne! Całe lata je chwal, nie nachwalisz się. Śmierć przyjdzie, aż ci postrzegasz, że dopiero by pora żyć zacząć..." Tak o życiu mówi na kartach tejże książki jeden z bohaterów. Po lekturze można dodać coś jeszcze do tego krótkiego cytatu. Jakże piękne jest życie i jakże skomplikowane oraz trudne czasem zarazem...
Żeromski pisał tę...

"Uroda życia" to powieść o trudnych wyborach i dojrzewaniu głównego bohatera.
Jak to w przypadku prozy Żeromskiego bywa, są tu szczególnie mocno zaznaczone wątki patriotyczne, które przewijają się przez całą fabułę. Na pierwszy plan wysuwają się wówczas, gdy Piotr Rozłucki, zrusyfikowany syn uczestnika powstania styczniowego, zaczyna zastanawiać się nad swoją tożsamością....

Nie każdy ma ochotę sięgnąć po Żeromskiego. Po starą literaturę. Z perspektywy czasu – taka niedzisiejsza. Ale może dlatego warto. Dla odmiany. Tym bardziej, że jest znakomita.
Młody rosyjski oficer polskiego pochodzenia styka się nagle z polskością. Zaczyna rozumieć dlaczego Polacy tak bronią się przed rosyjską kulturą, a tak bardzo pragną własnej.
Powoli następuje...

Niby przeciętna fabuła, takie tam historie rodzinne, ale ma w sobie coś takiego, co zapada w pamięć i w serce! :)
PS przerabiajmy ją w szkołach, wcale nie jest gorsza niż inne dzieła Żeromskiego! :)

http://www.youtube.com/watch?v=bl4s74vzN2k - słuchowisko

• 2021