Światło między oceanami

Okładka książki Światło między oceanami M.L. Stedman
Okładka książki Światło między oceanami
M.L. Stedman Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Światło między oceanami (2016) Seria: Piąta strona świata literatura piękna
Piąta strona świata
The Light Between Oceans
Albatros
2023-01-25
2013-03-20
2013-04-02
Anna Dobrzańska
Ekranizacje:
Światło między oceanami (2016)
małżeństwo literatura australijska ekranizacja

WIATŁO MIĘDZY OCEANAMI to niezwykle poruszająca historia. Powieść opowiada o stracie,samotności i trudnych, moralnych decyzjach. Ale również nie zabrakło tutaj ogromu miłości, poświęcenia i relacji rodzinnych. Aż trudno uwierzyć, że to był debiut autorki.

8/10⭐️
Podoba mi się klimat tej książki. Australia, lata 20, bezludna wyspa i los, który wystawia parę bohaterów na wielką próbę. Bowiem decyzja, ją podejmą odmieni wszystko a jej konsekwencje poniesie każdy.

ŚWIATŁO MIĘDZY OCEANAMI to pięknie i zgrabnie napisana opowieść z niesamowitym ładunkiem emocjonalnym. I choć podczas czytania tej lektury spodziewałam się lawiny łez ( tylko końcówka mnie lekko wzruszyła) to ta historia zdecydowanie pozostawia ciepło na sercu i trafia do głębszych zakamarków ludzkiej duszy.
Z chęcią obejrzę teraz jej ekranizację.

8/10⭐️

"Światło między oceanami" kojarzyłam dotąd jedynie z ładnych gifów na Tumblrze. To jedna z tych historii, w których mniej więcej po 3 sekundach orientujesz się, o czym to będzie i jak z największym prawdopodobieństwem się potoczy. Nie przeszkadza to jednak we wciągnięciu się w lekturę. Prostota fabuły, okraszona pięknymi, tchnącymi melancholią widokami na morze, a także prostolinijność głównego bohatera, zjednały mnie sobie od przysłowiowych pierwszych stron.

Tom, weteran Wielkiej Wojny, wraca do ojczystej Australii z bagażem traumatycznych doświadczeń i jedyne, czego pragnie, to święty spokój. Praca w latarni na odległej wysepce zdaje się spadać mu z nieba. Tom żeni się ze sporo młodszą Izabel, która jednak także bez problemu odnajduje się na wysepce. Do pełni szczęścia brakuje im tylko dziecka, a tymczasem na wyspie po kilku latach przybywa jedynie malutkich mogiłek.
Aż pewnego dnia do brzegu nieoczekiwanie przybija łódź z martwym mężczyzną i niemowlęciem...

Jak nietrudno się domyślić, jest tu istne kombo emocji - od tych romantycznych, przez uczucia głęboko rodzicielskie, po skrajną nienawiść. Miłość okazuje się zdolna do wszystkiego - zarówno w dobrym, jak i negatywnym sensie. Czy da się budować własne szczęście na czyjejś niedoli? Na ile można uciszyć własne sumienie? Los, który przez jakiś czas zdawał się do Toma i Izabel szeroko uśmiechać, w końcu przeczołguje ich solidnie, stawiając przed rozterkami i decyzjami, zdolnymi doszczętnie złamać życie.

Poruszająca historia i klasyczne rozdarcie między tym, co nakazuje rozsądek (lub jego resztki),a tym, czego pragnie zdesperowane serce.
Mnie jednak trochę trapi rozdarcie innego rodzaju. Do pewnego momentu lektura zdrowo trzymała w napięciu, mąciła w myślach. Z kolejnymi stronami jednak zyskała na dramatyźmie, ale straciła na wyrazistości. Jakoś się rozmyła, rozmieniła na w migawki rodem z ckliwego melodramatu.
Mam lekkie, ale wyraźne wrażenie, że coś tu z deczka (zwłaszcza pod koniec) poszło nie tak.

No i miały być łzy. A nie było.

18/52/2024

18/52/2024

Piękna opowieść o miłości, przeznaczeniu i przywiązaniu.

Piękna opowieść o miłości, przeznaczeniu i przywiązaniu.

Wzruszająca, dająca do myślenia historia.

Wzruszająca, dająca do myślenia historia.

"Światło między oceanami" to opowieść pełna tajemnic, dylematów moralnych i emocji, która prowadzi czytelnika przez labirynt ludzkich serc i umysłów.
Główny bohater, Tom Sherbourn, to weteran wojenny, który po traumatycznych przeżyciach walczy z demonami przeszłości, szukając spokoju jako latarnik na odludnej wyspie Janus Rock u wybrzeży Australii. Jego życie zmienia się, gdy spotyka Isabel, która staje się jego żoną i towarzyszką na samotnej wyspie. Jednakże ich szczęście zostaje wystawione na ciężką próbę, gdy Isabel doświadcza serii poronień, a wreszcie rodzi martwe dziecko.
W momencie największego rozpaczy przychodzi nieoczekiwane wydarzenie - do brzegów wyspy przybija łódka z martwym mężczyzną i płaczącym niemowlęciem. Tom i Isabel podejmują decyzję, która wywraca ich życie do góry nogami, przekonani, że to znak od losu.
Powieść porusza trudne tematy, takie jak trauma wojenna, cierpienie po stracie dziecka, starania o odnalezienie szczęścia oraz własnego miejsca na ziemi, miłość w różnych odcieniach i przede wszystkim moralne rozterki.
Pierwsza część książki skupia się głównie na opisach otaczającej przyrody i charakterystyce bohaterów, co może być nieco nużące dla tych, którzy oczekują szybszego tempa narracji. Jednakże, gdy akcja nabiera tempa w drugiej części, czytelnik zostaje wciągnięty w wir emocji i moralnych rozterek głównych bohaterów.
Mimo pewnych mankamentów w tempie narracji, książka ta ma swoje mocne strony. Tematyka poruszana w "Świetle między oceanami" jest uniwersalna i prowokuje do refleksji nad ludzkimi wyborami oraz moralnością. Historia ta jest jak lampa latarni morskiej - prowadzi czytelnika przez ciemności ludzkiej natury, rozświetlając najgłębsze zakamarki ludzkich serc.
Książka została zekranizowana w 2016 roku, myślę jednak, że nic nie zastąpi oryginalnego dzieła literackiego, którego lektura pozostawia po sobie głębokie i wzruszające doznania.
Podsumowując, "Światło między oceanami" to powieść, która wymaga cierpliwości i zaangażowania, ale nagrodzi czytelnika głęboką refleksją nad naturą ludzką i jej moralnymi dylematami. Dla tych, którzy są gotowi na podróż przez labirynt ludzkich emocji i wyborów, ta książka jest niezapomnianym doświadczeniem. Dla innych może być bardziej wymagającą lekturą.

“Światło między oceanami” autorstwa M.L. Stedman to poruszająca opowieść, która bada niszczycielską siłę niewłaściwych wyborów i skomplikowane konsekwencje, które mogą wynikać z najlepszych intencji. Książka rozgrywa się w Australii, krótko po zakończeniu I wojny światowej, i śledzi losy Toma Sherbourne’a, latarnika na odległej wyspie Janus Rock, oraz jego żony Isabel.

Po serii tragicznych wydarzeń, w tym poronień i narodzin martwego dziecka, Isabel popada w głęboką depresję. Sytuacja komplikuje się, gdy do brzegu wyspy przybija łódź z martwym mężczyzną i płaczącym niemowlęciem. Tom i Isabel stają przed moralnym dylematem: zgłosić znalezisko, czy spełnić swoje marzenie o rodzicielstwie, zachowując dziecko dla siebie. Ich decyzja prowadzi do serii wydarzeń, które wpływają na życie wielu osób.

Stedman z wnikliwością przedstawia emocjonalne zmagania bohaterów, ich wewnętrzne konflikty i pragnienie szczęścia, które często koliduje z moralnymi zasadami. “Światło między oceanami” to książka, która zmusza czytelnika do refleksji nad granicami między dobrem a złem, miłością a obowiązkiem, prawdą a sekretem.

Po...

Rzadko kiedy płaczę czytając książki, to nie tak że się nie wzruszam, przeciwnie, ale nie powoduje to potoku łez. Raz na jakiś czas zdarza się jednak taka wyjątkowo książka, która powoduje całkowite oczyszczenie. Jeśli zatem potrzebujecie takiego niezawodnego wyciskacza łez sięgnijcie koniecznie po "Światło między oceanami" M.L. Stedmana. Cóż to jest za opowieść! To chyba jedna z najbardziej poruszających powieści jakie kiedykolwiek czytałam, a przy tym napisana w tak piękny sposób, że mimo ogromu emocji towarzyszących jej czytaniu, jest to również wyjątkowa a literacka uczta.

M.L. Stedman zabiera czytelnika w podróż do lat 20. XX wieku, gdzie na odległej wysepce Janus Rock, oddalonej o 100 mil od australijskiego wybrzeża, rozgrywa się dramatyczna historia życia, miłości i bólu. To tutaj nie tylko bohaterowie powieści, ale też my czytelnicy postawieni zostaniemy przed trudnymi wyborami i ich bolesnymi konsekwencjami.

Poznajcie zatem głównych bohaterów tej historii. On - Tom Sherbourne jest inżynierem pochodzącym z Sydney, przeszedł już w życiu wiele, zwłaszcza wojenną zawieruchę, która mocno poharatała jego psychikę. Teraz próbuje uciec przed wojennymi wspomnieniami. Szansą ku temu ma być nadarzająca się posada. Zaoferowano mu pracę latarnika na opuszczonej wyspie. Spokój wyspy i kontakt z przyrodą ma stać się dla niego remedium i dać szansę na schronienie przed mrokami przeszłości. Okazuje się jednak, że ostatecznie nie będzie tam sam – w wyspowym odosobnieniu jego towarzyszką będzie nowo poślubiona jego żona - Isabel. Ich życie na pozór nabiera spokoju i stabilności, a opiekując się latarnią morską, Tom odnajduje w tej rutynie ukojenie dla traumy przeszłości.

Los jest jednak przewrotny i lubi zakłócić każdy spokój duszy. Sherbournowie pragną dziecka dla pełni szczęścia, zwłaszcza Isabel, która marzy o tym, aby zostać matką, dwa poronienia i narodziny martwego dziecka zdają się jednak te plany brutalnie przekreślić. Isabel otrzymuje druzgocącą diagnozę - nie będzie mogła mieć dzieci. W obliczu tej tragedii popada w głęboką depresję, a ich dotychczasowe życie staje pod znakiem zapytania. Przewrotny los postanowił jednak wystawić ich na kolejną próbę. Do brzegów Janus Rock przybija łódź, w niej Tom znajduje zmarłego mężczyzny i płaczące niemowlę. To chwila, która stawia bohaterów przed skomplikowanym dylematem – zgłosić odkrycie lub ukryć je przed światem i przejąć opiekę nad dzieckiem. Jakich wyborów dokonają Sherbournowie? Jakie będą ich skutki?

Niezależnie od odpowiedzi jedno jest pewne - Stedman stworzył opowieść pełną napięcia, głęboko zakorzenioną w psychologicznej analizie motywacji każdego z bohaterów. Równie wnikliwie Stedman przestawia wewnętrzny konflikt jaki każdy z bohaterów przeżywa, w analizie którego pojawiają się pytania o moralność, etykę i lojalność, a wszystko po to, aby zmusić czytelnika do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie – co każdy z nas zrobiłby na miejscu bohaterów.

"Światło między oceanami" to nie tylko opowieść o niewłaściwych wyborach, ale również o sile miłości, tragedii i możliwości przebaczenia. To niezapomniana podróż przez zakamarki ludzkiej psychiki, gdzie granica między dobrem a złem staje się nieostra, a wybory trudne do osądzenia. To wreszcie powieść, która zmusza do refleksji nad własnymi wartościami i postawami. Moim zdaniem grzechem będzie jej nie przeczytać.

Sięgnęłam po tę książkę po obejrzeniu znakomitej adaptacji filmowej z Alicią Vikander w roli głównej. Podczas czytania płakałam chyba tyle samo (a może i więcej) co podczas seansu filmowego. Znakomita.

Piękna, pouszająca historia o miłości, dylemacie moralnym i wybaczeniu. Latarnik Tom i jego żona Isabel muszą zmierzyć się z konsekwencjami podjętej pod wpływem chwili i ogromnego pragnienia, decyzji. Upływający czas i nowe okoliczności coraz bardziej komplikują sytuację i wystawiają ich uczucie oraz uczciwość na próbę.

• 2017
  • 2017