Moje serce należy do ciebie

Okładka książki Moje serce należy do ciebie
Alessio Puleo Wydawnictwo: Muza literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Il mio cuore ti appartiene
Muza
2016-05-11
2016-05-11
Ewa Ziembińska

Absolutnie wszystko w tej książce jest złe :')

Absolutnie wszystko w tej książce jest złe :')

Ylenia jest zrozpaczona, kiedy ojciec mówi jej, że przez jego pracę, muszą całą rodziną przeprowadzić się do Włoch. Dziewczyna nie wie o tym, że jest śmiertelnie chora i bez szybkiego przeszczepu serca nie zostało jej już wiele czasu. Przeprowadzka zmienia jej życie i sprawia, że poznaje Alexa. Już wkrótce nastolatków zaczyna łączyć coś więcej niż przyjaźń, jednak nic nie jest łatwe, a już na pewno nie pierwsza prawdziwa miłość.

Poruszanie tematów ważnych i trudnych w literaturze młodzieżowej jest niebywale potrzebne. Często autorzy robią to jednak niezbyt umiejętnie i przesłanie powieści ginie gdzieś pomiędzy licznymi, nieprzemyślanymi wątkami. Tak jest w przypadku „Moje serce należy do ciebie”. Ta książka miała opowiadać historię młodzieńczej miłości, przy okazji zaznajamiając czytelnika z tematem transplantologii. Według mnie pierwszy temat, czyli wątek romantyczny został potraktowany trochę po macoszemu. Rozwleczony początek powieści sprawił, że tak naprawdę nie miałam szansy zaobserwować, jak zakochali się w sobie Ylenia i Alex. Do tego parę niepotrzebnych sytuacji, jak wstawka z Virginią, sprawiły, że zupełnie przestałam wierzyć w tę ich wielką miłość. Nawet końcówka, która mimo przewidywalności, chwytała za serce, nie zdołała mnie przekonać do niezwykłej więzi łączącej Ylenię z Alexem. Tak samo było z chorobą głównej bohaterki. Ylenia przechodzi liczne badania, ale nie wie, że jest śmiertelnie chora. Informacje o jej zdrowiu zataja przed nią ojciec. Jest to jakieś wytłumaczenie, jednak dość naciągane. Wydaje mi się, że Alessio Puleo miał jakiś pomysł na „Moje serce należy do ciebie”, ale zupełnie go nie przemyślał. Szkoda, bo to naprawdę mogła być dobra młodzieżówka, gdyby poświęcono jej więcej czasu i lepiej ją przemyślano. Jednym z plusów są na przykład liczne wstawki humorystyczne, wywołujące uśmiech na ustach. Wiele zabawnych sytuacji to efekt nieporadności i pecha Alexa. Choć nie mogłam uwierzyć w popełniane przez niego głupstwa, to te drobne, szczere wstawki sprawiły, że polubiłam go bardziej niż Ylenię. Styl pisania powieści to także jej mocna strona. Jest lekki i przyjemny, a samą książkę szybko się czyta. Na uwagę zasługuje również to, że jak wcześniej napisałam, w książce jest co nieco o transplantologii. Ten temat nie pojawia się w książkach za często - przynajmniej ja się z nim wcześniej nie spotkałam, a bezsprzecznie jest czymś, o czym powinno się pisać i mówić częściej. To także jedyny pomysł w „Moje serce należy do ciebie”, co do którego nie mam zastrzeżeń. Wzmianka o oddawaniu narządów, tym jak mało jest dawców, a także zakończenie, wszystko to skłania do refleksji o życiu i tym, jak szybko może ono przeminąć.

Alessio Puleo "Moje serce należy do ciebie" ❤️

Giorgio Luciani zdesperowany wynikiem leczenia swojej córki chorującej od lat na serce postanawia przenieść się z rodziną z Kolumbii do Włoch, gdzie tam szansa na przeszczep jest większa.
18-letnia Ylenia nawiązuje nowe znajomości - poznaje przesympatyczną sąsiadkę Virginię i kolegę z klasy Alexa, który od razu wpada jej w oko (ze wzajemnością). Chłopak jest leniwy i nie żywi chęci do nauki, jednak pod wpływem oczarowania zmienia swój stosunek do życia, chce się przypodobać koleżance. Ylenia ukrywa pewien sekret i traktuje Alexa na dystans, a chłopak tego nie potrafi pojąć...

"Wiadomo, że wiele historii potoczyłoby się inaczej, gdyby ludzie tak bardzo nie kłamali, ale nie ma na to rady. Jeśli sprawy mają się tak, jak się mają, to znaczy, że jest po temu jakiś powód."

Czytałam opinie na temat tej powieści, że nie porywa i jest przewidywalna. Po tytule można się domyślić, co się stanie. Pomimo to, mnie osobiście urzekła i doprowadziła do łez dramatycznym zakończeniem.
Bywają też momenty do pośmiania się, szczególnie perypetie chłopaków - Claudia i Alexa.

Mimo, że ta książka jest przypisana dla młodzieży uważam, że każdy mógłby ją przeczytać. Nawet dorośli potrafią zachowywać się irracjonalnie jak nastolatkowie.
Główną tematyką jest oddawanie organów. Tak mało ludzi je oddaje, przez co szansa innych na przeżycie jest nikła. Ten problem otwiera nam oczy i skłania do głębszych refleksji nad sensem i kruchością ludzkiego życia.
Czyta się bardzo szybko i lekko. Prosty styl. Historia oczywista i nasiąknięta emocjami. Niesamowita prostota i płynność.

"Życie jednak potrafi zaskakiwać, nawet wtedy, gdy myślisz, że nic wspanialszego na pewno ci się nie przytrafi."

"Moje serce należy do ciebie. Na zawsze!"

Alessio Puleo "Moje serce należy do ciebie" ❤️

Na wieść o kontynuacji "Moje serce należy do Ciebie" natychmiast postanowiłam sięgnąć po tom pierwszy, który zakupiony pod wpływem chwili, już od dawna zbierał kurz na mej półce.

"Moje serce należy do Ciebie" (tom 1)
Luciani dowiaduje się, że jego córce pozostało pół roku życia, chyba że zdarzy się cud... Yelenia ma zaledwie osiemnaście lat i zapowiada się na piękną kobietę. Czy ma szansę na to, by się nią stać?
Rodzice postanawiają przeprowadzić się do Włoch, gdzie jest większa szansa na zdobycie nowego serca dla ich córki.
W nowej szkole dziewczyna poznaje Alexa, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, choć ta robi wszystko by trzymać go na dystans. Jednak miłość zwycięża...
W dniu egzaminu maturalnego chłopak dowiaduje się, że Yelenia jest w stanie agonalnym.

"Nieskończone bicie serca" (tom 2)
Yelenia dostała nowe serce, a tym samym zyskała szansę na nowe życie, lecz okupione to zostało utratą ukochanego.
Niedługo potem poznaje Giorgie, której przeszczepiono rogówki. Trudne doświadczenia sprawiają, że dziewczęta szybko stają się najlepszymi przyjaciółkami. Przepełnione chęcią życia, ciekawe świata i nowych przygód, wpadają na trop podziemia handlującego narządami.

Po te opowieści docelowo przeznaczone dla młodszego odbiorcy mogą śmiało sięgać czytelnicy w każdym wieku. Ale czy warto?Napisane przystępnym językiem, od pierwszych stron wciągają nas w wykreowany świat.
Pierwsza część porusza tak ważną kwestię jaką jest dawstwo narządów. W drugiej części poznajemy w jaki sposób, to zapotrzebowanie może stać się dochodowym biznesem - handel narządami, w którym najczęściej wykorzystywane są małe dzieci. Niestety mam bardzo wiele zastrzeżeń, począwszy od kreacji postaci, które są bardzo płytkie i infantylne, na niełatwej tematyce skończywszy, która potraktowana została zbyt lekko i powierzchownie. Choć druga część wydaje mi się dużo dojrzalsza od poprzedniej.

Kolejny raz dałam się zwieść pięknym okładkom. Sądząc po opisie, spodziewałam się mocno wzruszającej historii, niestety brakło tu głębszej analizy i emocji.

"Moje serce należy do Ciebie" (tom 1)

Dawno nie czytałam tak okropnej książki! Z tyłu opis wielkiej miłości, który jest jakby wzięty z innej książki, bo do tej nie pasuje kompletnie, sam tytuł "Moje serce należy do Ciebie", a w środku? Prostytutki, męski, szowinistyczny punkt widzenia, laski, cycki, seks, do połowy książki nudny opis przeprowadzki Ylenii, z Alexem zakochali się w sobie od razu, pierwszego dnia, nawet się nie znając, a w międzyczasie Alex podrywał ciągle inne dziewczyny, ani Ylenia ani jej matka długo nie wiedziały, że główna bohaterka jest umierająca, ciekawe jak zrobili jej badania, że lekarze i jej ojciec to wiedzieli, a ona sama nie?! Styl mocno podobny do Federico Mocci, ale nie przemawia do mnie, mam wrażenie, że każdy z nas mógłby napisać takie coś, byle jak, byle się toczył dialog. Im bliżej końca tym gorzej, bandziory, Virginia... Zakończenie przewidywalne.

W klasie 18-letniego Alexa pojawia się nowa uczennica, Ylenia. Chłopak postanawia zwrócić na siebie jej uwagę. Ale Ylenia skrywa tajemnicę i postanawia trzymać chłopaka na dystans. W końcu jednak nie jest w stanie przeciwstawić się uczuciu. Alex jest pewien, że nic ich nie rozłączy, dopóki się nie dowiaduje, że dziewczyna cierpi na ciężką i nieuleczalną wadę serca. Jej jedyną szansą jest przeszczep. W dniu egzaminu maturalnego Alex odbiera telefon ze szpitala z informacją, że Ylenia jest umierająca. Wybiega zrozpaczony na ulicę...

Co bylibyście w stanie zrobić dla ukochanej osoby? Czy zdobylibyście się na poświęcenie swojego życia? Czy oddalibyście drugiej osobie cząstkę siebie? Jedno jest pewne. Trzeba naprawdę mocno kogoś kochać, by odważyć się na taki krok...

"Wiedział, że dokonał owego trudnego wyboru wyłącznie po to, by spróbować zapewnić jej nowe - i być może - lepsze życie."

Początek książki czytało mi się dość opornie, ale później było już o wiele lepiej. Autor tworzy fabułę nieco chaotycznie, dokłada sporo przypadkowych zbiegów okoliczności czy absurdalnych sytuacji w wyniku czego całość może jawić się mało realna. Końcówka zaś zrobiła z moimi myślami i emocjami tornado. Niby się tego wszystkiego spodziewałam, ale i tak wywarło to na mnie duże wrażenie.

Bohaterowie są nastolatkami i z racji ich wieku, można pewne rzeczy im wybaczyć. Zwłaszcza dziecinne, infantylne momentami zachowanie Ylenii. Natomiast Alex wydawał się taki ciamajdowaty, wręcz pechowy, nie przejmował się innymi, pochopnie rzucając słowa raniąc ludzi. Ale gdzieś w tym wszystkim był szczery, i może właśnie za to poczułam do niego nić sympatii?

"Wiesz, kiedy śmierć zagląda ci w oczy, nagle widzisz wszystko inaczej…"

Alessio Puleo porusza ważny temat, jakim jest transplantacja organów, a ściślej rzecz biorąc przeszczep serca. Wątek ten został dość dobrze nakreślony, jednakże można było go jeszcze bardziej rozwinąć. Liczyłam również, że wątek nielegalnego handlu organami zostanie rozbudowany, a niestety była tylko mała wzmianka na początku książki.

Historia ta udowadnia, że życie potrafi zaskoczyć, gdy najmniej się tego spodziewamy. Nawet gdy jesteśmy przekonani, że nic wspaniałego nie może się nam przytrafić. Podobnie jest w drugą stronę. Jedna chwila wystarczy, by nasze życie się skończyło.

Powieść jest zlepkiem różnych emocji. Raz się śmiejemy, innym razem wzruszamy, a jeszcze gdzie indziej drżymy z niepokoju.

"Moje serce należy do ciebie" to lekka, zabawna, ale i smutna powieść dla młodzieży, ale i nie tylko. Książka o rodzinie, sile przyjaźni, poświęceniu i miłości, która może pokonać nawet śmierć. O tym jak w trudnych momentach ważne jest wsparcie drugiego człowieka, o zrozumieniu czego pragniemy i za czym tęsknimy. Książka zmusza do refleksji na temat kruchości życia oraz jak istotne jest podarowanie komuś części siebie. Polecam, a niebawem napiszę Wam o kontynuacji.

1973

Bardzo kiepski romans, przewidywalny od pierwszej do ostatniej strony. Marny język, debilne dialogi. Strata czasu.

Świetna książka dla kochających romanse, która wyciska łzy. Czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie. Wadą jest to, że tytuł i opis na odwrocie książki to straszny spoiler...

Naprawdę szybko się przeczytało, lecz zakończenie troche mnie przytłoczyło, można było się go domyśleć, ale jednak wzruszyłam się. Tematy przeszczepów są dla mnie bardzo zawiłe i trudne, jednak dobrze że ktoś omawia je w książkach

Raczej nie sięgam po książki tego typu jednak nie zawiodłam się. Książkę bardzo szybko się czyta, dostarcza śmiechu ale także smutku. Bardzo się wzruszyłam czytając ją, ale nie żałuję ponieważ autor porusza bardzo ważny temat i skłania w ten sposób do refleksji.