Ptasiek

1993-01-01
1993-01-01
837120759X
Jolanta Kozak
William Wharton wojna literatura amerykańska klasyka

więcej Więcej

Przez 50% książki niemiłosiernie mi się dłużyła. Wynurzenia obu bohaterów jawiły mi się jako pozbawiony celu miszmasz kolokwializmów i wulgarności. W drugiej połowie książki mnie wciągnęło - zwłaszcza wewnętrzny świat Ptaśka, który utożsamiał się z kanarkiem. Powieść zostawiła mnie z pytaniem o normalność.

Piękna opowieść o przyjaźni dwóch chłopaków, ich wchodzeniu w dorosłość i dziwnych zainteresowaniach.

Świetny styl, rewelacyjnie się czyta. Jedna z książek w moim top 10.

Jest to jedna z książek mojego życia. Nie potrafię do końca wytłumaczyć dlaczego, ale całkowicie trafiła w moje serce. Przeczytałam ją kilka miesięcy temu i od tego czasu codziennie o niej myślę.
"Każdy ma jakąś swoją prywatną szajbę. Jak się z nią włazi w paradę zbyt wielu ludziom, mówią na niego wariat".
"Ptasiek" to debiutancka(!) powieść Williama Whartona, skupiająca...

Ksiązka o przyjaźni, ale i samotności, o dążeniu do realizacji marzeń i wolności. Wielkie wzruszenie. Polecam też wspaniały film i muzykę.

Uważam, że to najlepsza książka Whartona (kiedyś wręcz kultowego - dziś już nieco zapomnianego) - i najbardziej, by tak rzec, humanistyczna. Bardzo mocno wchodzi w głowę i nie chce jej opuścić - a to jest znakiem wielkiej literatury. Uważam tak nie tylko jako birdwatcher - także jako czytelnik ceniący w książkach pogłębioną psychologię

28/52/21 „Ptasiek”, William Wharton- chciałabym choć przez jeden dzień być „takim” Ptaśkiem- niesamowite opisy życia kanarków zachęcające do ich hodowli i tak trafnie obrazujące życie ludzkie. Zatrważające opisy pracy „łowców psów”- ehh najlepiej zapomnieć, choć ciężko. Siła przyjaźni, głębia psychologii, odkrywanie dojrzałości, brutalność i nieprzewidywalność siebie wobec...

Na pewno książka zaskakująca - jak dalekie wyobrażenia może snuć ludzki umysł… Długie opisy zachowań ptaków faktycznie nużące, ale potrzebne dla budowy sylwetki głównego bohatera - bacznego obserwatora, pasjonata, który chciałby żyć w innym świecie i w innym ciele.

Książka świetna, lecz miejscami mnie wynudziła.
Opisuje z dwóch perspektyw życie tytułowego Ptaśka, który ponad wszystko kocha ptaki.
Podobało mi się końcowe przesłanie, ale droga do niego wymagała ode mnie czytania nieskończonych opisów hodowli kanarków czy gołębi. Było to nużące, lecz zarazem nadawało tej pozycji niespotykanego klimatu. Jest to książka nietuzinkowa,...

Książka napisana w bardzo dobry sposób, co nie ratuje jednak jej sytuacji- jest nużąca. Gdyby nie kilkugodzinny pobyt w szpitalu i ratowanie się "czymkolwiek do czytania" nie przebrnęłabym przez te 65 stron- nie będę kontynuować lektury.

Pierwsze strony były trochę intrygujące, później wkradła się nuda i nie wiedziałam, czy czytać ją do końca (z racji tego, że nie lubię przerywać książek), ale niestety jak czytałam o psich łapankach, gazowaniu ich, kopaniu prądem i mieleniu w maszynkach to wiedziałam, że dalej po prostu nie przebrnę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

14 696
    5 277