rozwińzwiń

Sen sów

Okładka książki Sen sów Jerzy Sosnowski
Okładka książki Sen sów
Jerzy Sosnowski Wydawnictwo: Wielka Litera Seria: Czytelnia polska literatura piękna
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Czytelnia polska
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2016-04-13
Data 1. wyd. pol.:
2016-04-13
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380320895
Tagi:
chłopiec dorosłość dzieciństwo literatura polska relacje rodzinne rodzice sen syn wakacje wspomnienia wyobraźnia
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fizyk w jaskini światów Krzysztof A. Meissner, Jerzy Sosnowski
Ocena 7,6
Fizyk w jaskin... Krzysztof A. Meissn...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka polskiego Stanisław Baliński, Jan Barszczewski, Joseph Conrad, Wacław Filochowski, Konstanty Górski, Stefan Grabiński, Zygmunt Krasiński, Antoni Lange, Stanisław Lem, Bolesław Leśmian, Janusz Meissner, Franciszek Mirandola, Anna Olimpia Mostowska, Józef Maksymilian Ossoliński, Józef Relidzyński, Władysław Stanisław Reymont, Bruno Schulz, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnowski, Józef Tyszkiewicz, Sygurd Wiśniowski, Roman Zmorski
Ocena 7,3
Opowieści nies... Stanisław Baliński,...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Rolke. Fotografie warszawskie Anna Brzezińska, Małgorzata Purzyńska, Tadeusz Rolke, Jerzy Sosnowski
Ocena 9,0
Rolke. Fotogra... Anna Brzezińska, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Witaj dorosłości!3052 113 66

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
62 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
489
53

Na półkach:

Na "Sen sów" trafiam zupełnie przypadkiem.
Po prostu mam książkę na czytniku, czyli musiałam ją pobrać z Legimi.
Nie wiem dlaczego tam trafiła, ale z jakiegoś powodu musiała mnie zaintrygować.
Może tytuł, może okładka.

Czytam przez trzy wieczory.
Tyle wystarcza mi aby bardzo polubić Jarko (nie Jajco, nie Jarek, a Jarko właśnie). Chłopca rezolutnego i ciekawego świata.
Aby przemierzać z nim plażę w Kołobrzegu z lat siedemdziesiątych w fantastycznej narracji Jerzego Sosnowskiego.

Jest coś zupełnie normalnego w jego podróży zatłoczonym pociągiem do zakładu przyrodoleczniczego, w którym będzie leczył astmę. Wraz z rodzicami, których relacja jest tutaj mocno nakreślona oraz jego siostrą. Jest namacalna rola wspomnień oraz relacji z drugą osobą.
Nikt nie gapi się w ekran monitora czy komórki (wszak wspominałam, że to lata siedemdziesiąte),ludzie cieszą się tym co mają. I widzą w człowieku człowieku, kompana do rozmów, bycia ze sobą.
Padają w książce pytania o miłość i sens. Poruszane są wątki pierwszej miłości, rozczarowania i przyjaźni. We wszystko to wplątane są zapachy, smaki i dźwięki.
Wspomnienia przeplatają się jak miesiące i lata.

Wspaniała uczta literacka.

Na "Sen sów" trafiam zupełnie przypadkiem.
Po prostu mam książkę na czytniku, czyli musiałam ją pobrać z Legimi.
Nie wiem dlaczego tam trafiła, ale z jakiegoś powodu musiała mnie zaintrygować.
Może tytuł, może okładka.

Czytam przez trzy wieczory.
Tyle wystarcza mi aby bardzo polubić Jarko (nie Jajco, nie Jarek, a Jarko właśnie). Chłopca rezolutnego i ciekawego świata.
Aby...

więcej Pokaż mimo to

avatar
781
556

Na półkach:

Rzecz warta polecenia. Szczególnie jeśli ktoś lubi Kołobrzeg :)
Formalnie też ciekawa. Wyjazd (wyjazdy) na wczasy z przeszłości jako pretekst do zabawy sposobem, w jaki jest to opowiadane.

Rzecz warta polecenia. Szczególnie jeśli ktoś lubi Kołobrzeg :)
Formalnie też ciekawa. Wyjazd (wyjazdy) na wczasy z przeszłości jako pretekst do zabawy sposobem, w jaki jest to opowiadane.

Pokaż mimo to

avatar
962
779

Na półkach:

Niesamowita ksiażka. Bardzo oryginalna.
Same przeżycia bohatera nie sa może jakoś szczególnie porywajace, ale już styl autora tak.
W kolejce czeka już Apokryf Agłaj, co mnie cieszy niesamowicie.

Niesamowita ksiażka. Bardzo oryginalna.
Same przeżycia bohatera nie sa może jakoś szczególnie porywajace, ale już styl autora tak.
W kolejce czeka już Apokryf Agłaj, co mnie cieszy niesamowicie.

Pokaż mimo to

avatar
179
160

Na półkach:

Najpierw spodobał mi się tytuł i okładka. Potem uznałem, że "Sen sów" niepotrzebnie się wdzięczy, próbuje być fajny (zapomniany przymiotnik minoderyjny opisywał moje odczucia). A potem się przegryzłem przez pomysł, który Sosnowski miał na tę książkę i stała się ona dla mnie naprawdę fajna. "Sen sów" ujął mnie nastrojem wakacyjnym, z lekka nostalgicznym i melancholijnym, ale bez popadnięcia w sentymentalizm. Ważny jest Kołobrzeg, kurort, w którym na początku lat 70. wciąż widać ślady wojny. Głównego bohatera mniej polubiłem, ale postacie poboczne są świetne (szczególnie ojciec chłopca). Jest w tej książce jeden niezwykły fragment, gdy dorosły Jajko rozmawia z siostrą o tym, czym są wspomnienia i czy warto chcieć wrócić do przeżytych zdarzeń i być w nich znowu (s. 181-183). Bo tak naprawdę jest to książka o pamięci, pięknie, ale i złudności wspomnień.

Najpierw spodobał mi się tytuł i okładka. Potem uznałem, że "Sen sów" niepotrzebnie się wdzięczy, próbuje być fajny (zapomniany przymiotnik minoderyjny opisywał moje odczucia). A potem się przegryzłem przez pomysł, który Sosnowski miał na tę książkę i stała się ona dla mnie naprawdę fajna. "Sen sów" ujął mnie nastrojem wakacyjnym, z lekka nostalgicznym i melancholijnym, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
345
192

Na półkach: ,

Historia tej książki to opowieść o życiu Jarko, chłopcu który dorasta na stronach powieści. Cała akcja dzieje się nad morzem, tylko że każdy rozdział to inny wiek głównego bohatera. Książka napisana w bardzo lekki sposób, radosna i bardzo błyskotliwa. Dobrze się czyta taką literaturę bo nie smuci człowieka i porusza struny dzieciństwa/młodości, przywołuje wspomnienia. A w tle jest wiele książek, które bohaterowie namiętnie czytają.

Historia tej książki to opowieść o życiu Jarko, chłopcu który dorasta na stronach powieści. Cała akcja dzieje się nad morzem, tylko że każdy rozdział to inny wiek głównego bohatera. Książka napisana w bardzo lekki sposób, radosna i bardzo błyskotliwa. Dobrze się czyta taką literaturę bo nie smuci człowieka i porusza struny dzieciństwa/młodości, przywołuje wspomnienia. A w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
107
11

Na półkach: ,

Momentami nudnawe, ale językowo świetne.

Momentami nudnawe, ale językowo świetne.

Pokaż mimo to

avatar
451
125

Na półkach:

...Kiedy byłem młodszy, już nie jako dziecko, ale jeszcze przed tym magicznym momentem, gdy pierwszy raz ktoś dał mi szansę zareagowania na słowa „proszę pana”, lubiłem w zupełnie losowych momentach codzienności zamykać oczy, a po chwili je otwierać, udając, że budzę się w tym ciele, tym miejscu i tym czasie po raz pierwszy. I odkrywam, tym samym nadając swojemu położeniu sens. To dziecinne, może głupie, ale stanowiło abstrakcyjny, intrygujący impuls, na jaki chciałem sobie pozwolić. Jerzy Sosnowski przełożył to dziwactwo na literaturę, napisał "Sen sów" z potrzeby nieustannego budzenia się na nowo, wracania, wspominania, lawirowania między kołobrzeskim letnim zdziecinnieniem, naiwnym i czystym, a kołobrzeskim letnim dojrzewaniem, ubranym w pierwszą powagę i ostatnią niewinność. I choć jest teraz dojrzałym facetem, pisarzem i publicystą, i choć w zgodzie z regułami tego świata zostawił lata siedemdziesiąte daleko za sobą, lektura "Snu sów" udowadnia, że Sosnowski dalej jest w Kołobrzegu. Miejscu, gdzie ciągle trwają wakacje...

...Sosnowski nie poruszył we mnie tej sentymentalnej struny, ale skoro tak, to pewnie nie chciał. Na pewno zaś chciał pokazać mądrą, dopieszczoną językowo prozę, która nie ograniczałaby się tylko do wspomnień z wakacji, ale korespondowała też z czytelnikiem dzięki siatce wartości dodanych. I to udało się wyśmienicie. Poza tym, wracając jeszcze do odczytania podstawowego, może trywialnego, autorowi udało się uchwycić coś rozczulającego – atmosferę dzieciństwa w apogeum zaciekawienia światem, w najbardziej chłonących rzeczywistość stadiach – i okrasić to szczegółami, do jakich serce samo się uśmiecha. Stworzył iluzję książki młodzieżowej, którą ta wcale nie jest, ale po cichu podkrada jej potencjał oferowania czytelniczych wrażeń i sprzedaje ścichapęk jak na czarnym rynku wspomnień. Och, to ostatnie określenie było egzaltowane do bólu. Bądźcie spokojni, u Sosnowskiego czegoś takiego nie ma. I to już ostatnia cicha zachęta, by zabrać "Sen sów" na wakacje albo czytać w codziennej scenerii. Koniecznie w słońcu...

Pełna opinia pod tym adresem: http://www.tramwajnr4.pl/2016/06/sen-sow-wiecej-rzeczy-wydarza-sie-w-zyciu-na-niby-niz-naprawde.html

...Kiedy byłem młodszy, już nie jako dziecko, ale jeszcze przed tym magicznym momentem, gdy pierwszy raz ktoś dał mi szansę zareagowania na słowa „proszę pana”, lubiłem w zupełnie losowych momentach codzienności zamykać oczy, a po chwili je otwierać, udając, że budzę się w tym ciele, tym miejscu i tym czasie po raz pierwszy. I odkrywam, tym samym nadając swojemu położeniu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
986
174

Na półkach: ,

Nostalgiczna podróż do Kołobrzegu lat 70-tych. Głównym bohaterem jest kilku, a czasami kilkunastoletni Jarko. Jego wiek zmienia się dość płynnie w powieści (czas płata nam tu ciągle figle),co ma wpływ na sposób narracji i postrzeganie przez niego świata zewnętrznego i wewnętrznego. Wakacje spędzane nad morzem są pretekstem do rozważań Autora nad sensem życia, rodziną i przemijaniem. Między rozdziałami mamy zawarte krótkie, często niezależne od głównego nurtu historie. Powieść napisana całkiem ładnym językiem, jednakże jako całość jakoś szczególnie nie oszałamia.

Nostalgiczna podróż do Kołobrzegu lat 70-tych. Głównym bohaterem jest kilku, a czasami kilkunastoletni Jarko. Jego wiek zmienia się dość płynnie w powieści (czas płata nam tu ciągle figle),co ma wpływ na sposób narracji i postrzeganie przez niego świata zewnętrznego i wewnętrznego. Wakacje spędzane nad morzem są pretekstem do rozważań Autora nad sensem życia, rodziną i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1095
928

Na półkach: ,

Daję 10 gwiazdek i dałabym więcej. Wiem, że są lepsze książki, ale ta skradła moje serce. Od pierwszych linijek czuje się, że Autor, zazwyczaj poważny i serio, dobrze się bawił pisząc „Sen sów“. Automatycznie zadałam sobie pytanie czy ja czytając będę bawić się równie dobrze? I bingo! I bawiłam się fantastycznie! I wzruszyłam się fantastycznie! Książka jest cudna, dowcipna, zabawna, pomysłowa, ciepła, ciągle mnie zaskakująca, mądra, nostalgiczna, trochę smutna, Przepraszam za te egzaltowane ogólniki, ale czy to rozsądne wymagać od ktoś, kto jest zakochany obiektywnego osądu? Dawno nie miałam tak wielkiej frajdy z czytania. Szkoda, że książka ma tylko 263 strony, a nie 2263. Mogłabym zostać w tym świecie na dłużej i tak jak bohater kluczyć między 15, 11 i 18 rokiem życia. Oniryczna i metafizyczna to podróż.

Daję 10 gwiazdek i dałabym więcej. Wiem, że są lepsze książki, ale ta skradła moje serce. Od pierwszych linijek czuje się, że Autor, zazwyczaj poważny i serio, dobrze się bawił pisząc „Sen sów“. Automatycznie zadałam sobie pytanie czy ja czytając będę bawić się równie dobrze? I bingo! I bawiłam się fantastycznie! I wzruszyłam się fantastycznie! Książka jest cudna,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1063
973

Na półkach: ,

Bardzo podobają mi się zmienne czasoprzestrzenie w "Śnie sów", jeszcze bardziej podoba mi się pomysł na umieszczenie powieści w powieści, z narratorem dyskretnie wychylającym się zza fabuły. Formalnie wszystko jest w porządku, jednak w nadmorskim raju Sosnowskiego nie potrafiłam się odnaleźć – przeszkadzał mi nadmiar wrażeń i mało autentyczny Jarko. Książkowy Kołobrzeg opuszczałam z ulgą, paradoksalnie zabrakło mi w nim powietrza.

Więcej tu:
http://czytankianki.blogspot.com/2016/05/sen-sow.html

Bardzo podobają mi się zmienne czasoprzestrzenie w "Śnie sów", jeszcze bardziej podoba mi się pomysł na umieszczenie powieści w powieści, z narratorem dyskretnie wychylającym się zza fabuły. Formalnie wszystko jest w porządku, jednak w nadmorskim raju Sosnowskiego nie potrafiłam się odnaleźć – przeszkadzał mi nadmiar wrażeń i mało autentyczny Jarko. Książkowy Kołobrzeg...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  120
 • Przeczytane
  75
 • Posiadam
  19
 • Teraz czytam
  2
 • 2017
  2
 • Literatura polska
  2
 • Ulubione
  2
 • 2019
  2
 • Chcę w prezencie
  2
 • 2021
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sen sów


Podobne książki

Przeczytaj także