Krivoklat

Okładka książki Krivoklat Jacek Dehnel
Okładka książki Krivoklat
Jacek Dehnel Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Proza PL literatura piękna
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza PL
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2016-05-02
Data 1. wyd. pol.:
2016-05-02
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324036288
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Romantyczność 2022. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza Kacper Bartczak, Miłosz Biedrzycki, Dariusz Bugalski, Helena Burdzińska, Aleksandra Byrska, Łukasz Cabajewski, Jacek Dehnel, Michał Domagalski, Janka Harasimowicz, Anouk Herman, Roman Honet, Kamila Janiak, Aleksandra Kasprzak, Bogusław Kierc, Katarzyna Klein, Adrian Korlacki, Jakub Kornhauser, Maria Krzywda, Jakub Kurzyński, Natalia Malek, Karol Maliszewski, Piotr Matywiecki, Joanna Mueller, Katarzyna Ożgo, Zofia Pacześna, Edward Pasewicz, Anna Podczaszy, Jakub Pszoniak, Natalia Roguz, Bianka Ronaldo, Joanna Roszak, Karolina Sałdecka, Piotr Śliwiński, Katarzyna Szaulińska, Daniel Tamkun, Maciej Topolski, Antonina Tosiek, Grzegorz Wróblewski
Ocena 8,0
Romantyczność ... Kacper Bartczak, Mi...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (47) 2021 Juliusz Ćwieluch, Jacek Dehnel, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Michał Książek, Karolina Lewestam, Jarosław Mikołajewski, Rafał Milach, Ania Morawiec, Redakcja magazynu Pismo, Marcin Wicha
Ocena 7,6
Pismo. Magazyn... Juliusz Ćwieluch, J...
Okładka książki Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe. Wybór Jacek Dehnel Jacek Dehnel, Wisława Szymborska
Ocena 7,9
Ćwiartka Szymb... Jacek Dehnel, Wisła...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Krivoklata System4142 121 154

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
363 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
174
111

Na półkach:

Zieeeeeeew. Intelektualista Dehnel z wyżyn Olimpu usypanego z czaszek swoich idoli biczuje głupią tłuszczę, która zajęta rutyną zwaną życiem nie potrafi (nie ma czasu, wiedzy, poczucia estetyki - nie to, co intelektualista Dehnel) docenić sztuki. Pardon, że tak coś wyrafinowanie po fhracuzhku rzucę, SZTUKI. Pójście na łatwiznę zamaskowane przewracającą się ścianą słów.

Zieeeeeeew. Intelektualista Dehnel z wyżyn Olimpu usypanego z czaszek swoich idoli biczuje głupią tłuszczę, która zajęta rutyną zwaną życiem nie potrafi (nie ma czasu, wiedzy, poczucia estetyki - nie to, co intelektualista Dehnel) docenić sztuki. Pardon, że tak coś wyrafinowanie po fhracuzhku rzucę, SZTUKI. Pójście na łatwiznę zamaskowane przewracającą się ścianą słów.

Pokaż mimo to

avatar
0
0

Na półkach: ,

Przeczołgał mnie pan Dehnel, oj.... przeczołgał. Moje zwoje musułay się nieźle nagimnastykować przy tasiemcowych zdaniach. Ale i zainspirował do oglądania albumów z obrazami (może tam spotkam się ze Sztuką?),do wizyty w muzeach.
Nie pierwsze to spotkanie z autorem. I kolejne zaskoczenie. A ja to lubię. Więc polecam.

Przeczołgał mnie pan Dehnel, oj.... przeczołgał. Moje zwoje musułay się nieźle nagimnastykować przy tasiemcowych zdaniach. Ale i zainspirował do oglądania albumów z obrazami (może tam spotkam się ze Sztuką?),do wizyty w muzeach.
Nie pierwsze to spotkanie z autorem. I kolejne zaskoczenie. A ja to lubię. Więc polecam.

Pokaż mimo to

avatar
21
20

Na półkach:

Krivoklat to kolejny zabieg stylizacji językowej autora, rzekomo skradziony z Bernharda, co czyni dzieło pastiszem, ale według mnie to nietrafiona aluzja i zmowa pozorów. Prawem jest swoboda odbioru i interpretacji, ale forma utworu ( pomijam treść która z istoty jest autoryzacyjna) w pisarstwie jest swoistą emulacją i kalką bezmiaru poprzednich, więc ten bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem.

Do tej adaptacji języka do narracji pierwszoosobowej, potrzebna jest dehnelowska wirtuozeria, zdania ciągną się zmyślnie, rozpustnie i z rozmachem, jeden opis pociąga następny chociaż niespójnie z wiodącym tematem, ten z kolei godzi dalej aż do wyczerpania źródła, wszystko w ryzach kontroli aby nie stracić sensu, wszystko dla płynności odbioru. Jednak nie jest to proste, przy tak rozchełstanej konsystencji opisowości, wzorem ciągnących się dłużyzn zdań, zachować ciąg logiczny, aby nie wpaść w absurd lub niedorzeczność kontekstu.
W tej zadanej stylizacji, aby błyskała specyfiką, zaciąga się instrumentarium środków estetyczno-stylistycznych, stąd inwersje, powtórzenia, szereg amplifikacji językowych, epifory, kontrasty, chociaż mknie wrażenie retardacji wskutek zbytnioopisowości, ale to na nic. Ta preparacja opisowa, ciąg opisów z istoty układu i swoistej struktury, stwarza aurę ironii, karnawalizmu, śmieszności, jakby ten monolog sam w sobie był wielką anegdotą, tekstem farsy lub satyry lub nawet humorystyczną gawędą.
Co więcej, ta krzaczasta struktura opisu ma jeszcze inną funkcję, pozwala autorowi na cenną możliwość wplatania każdej tematyczności jaka się nasuwa i samo-kreuje podczas pisania w formie : dygresji, konstatacji, marginalii. I wartość dodana, niezwykła, fantazyjna wyobraźnia językowa autora w grze słowem , które jest jak karta sztukmistrza w zręcznym popisie.

Treścią jest konfesja Krivoklata, maniaka wandalizmu obrazów, arcydzieł, a ten profil wandalizmu zaciągnięto z zaistniałych podobnych incydentów w rzeczywistości. Jakie uzasadnienie dla tak bezecnego czynu, bez źródła motywacji: arbitrażem sądu, jest tylko jedno; dewiacja osobowości delikwenta. Dewiacja szkodliwa, niebezpieczna, przewlekła, wymagająca terapii szpitalnej.
Ale wandalizm skuteczny wymaga precyzji, stąd niemalże cała strategia procesu aktu niszczenia ;
- narzędzie jako kwas wysokoprocentowy, siarkowy, bo alternatywnie podpalenie nie było aż tak skuteczne ( płomień usuwa najpierw werniks),jego pozyskiwanie które na początku było stresem większym niż samo jego użycie, jego transport i metoda użycia
- taktyka wyboru obrazu ( bez sugestii rzutującej na skłonności seksualne lub pedofilskie sprawcy),rozeznania kamuflażu i mimikry w muzeum na podstawie wczesnej analizy, monitoringu, ćwiczeń, obliczeń,
- osobowość sprawcy czynu w osobie Krikovlata, pchany do czynu niby kompleksem z dzieciństwa, dla zwrócenie ku sobie uwagi, niby z racji wyrwy w psychice od młodych lat, większej w miarę leczenia, a mania niszczenia podskórnie doznaje większej inicjacji po urazie śmierci żony Krivoklata, przy tym jego obsesja jest tak silna, ze uruchamia intelekt do wszelkiej symulacji, podstępu, aby tylko opuścić szpital w imię nadrzędnej sprawy.

Ale treścią jest także parodia szpitalnej terapii, na wskroś pociągająca schematy z „Lotu nad kukułczym gniazdem”; szpital o tajemniczej nazwie Zamek Immendorf, z dwoma strażnikami: Dlouha i Auerbach dozorujących w budce ogrodnika ; z personelem : doktor Kehlmanem jako naczelny zakładu . doktor Immervoll , zwolennik terapii przez sztukę podczas terapii zajęciowych, bardziej eksperymentatora niż lekarza, katalogującego efekty swojej pracy w monografię naukową na podstawie wyjątkowych aberracji pacjentów, ( sam stan Krikovlata stał się zaburzeniem rangi opisu),pielęgniarki zaciekle niszczące twórczość kontrowersyjnego pacjenta, samobójcy, ze stygmatem zbrodni : rysownika Zeyetmayera ; szpital gdzie machinacje medyczne w aspekcie terapii co najmniej podejrzane, lekki stan choroby pacjenta zmienia się w ciężki.
I wreszcie rys pacjentów, nad każdym z nich wisi ciemna strona karty życia:
maszynista z Amstetten, który tyranią domową doprowadził do śmierci syna i pokory i lęku reszty potomstwa ; aptekarzowa Braunau am Inn, która manipulacją pozbawiła siostrę dziedzictwa majątku i zaaranżowała jej samotne niewolnicze życie ; protetyka Zetmayer, geniusza malarstwa od urodzenia, z umysłem wrażliwym na sztukę, a sam a lęk przed utratą możliwości tworzenia, i brak smaku życia i jego sensu, z racji bezdzietności, pchają go do samobójstwa ; Krivoklat maniak dewastacji arcydzieł, który akt niszczenia motywował potrzebą organicznej rozkoszy, oporny na każdą terapię, z darem dyplomacji, znawca dzieł i muzeów.
Ale ponad wszystko, ‘’każda egzystencja jest okolicznością łagodzącą przed każdym osądem” z samej jej istoty.

Ale też jest to przede wszystkim autorski popis znawstwa malarstwa, wynikający z racji bycia malarzem i koneserem sztuki. I tak autor oprowadza nas po muzeach austriackich, galeriach, wernisażach, gdzie wywieszono arcydzieła renesansu, manieryzmu, baroku, romantyzmu, ekspresjonizmu, impresjonizmu… dzieła geniuszy : Durere, Boticcella, Tycjana, Belliniego, Bruegla, Kubina, Tinttorettego, Parmigianina, Vermeera, Behama, Memlinga, Rembrandta, Ruego, Renoira, Van Gogha…geniuszy, którym przypisano chronologicznie etykiety pełne ‘’banału i komunału”, i z tym chryzmatem popycha się ich w historię dziedzictwa.

I rzecz jasna, autorskie, pełne subiektywizmu, dywagacje nad pojęciem sztuki, jej recepcji, interpretacji. Jakże jest mylne i niesłuszne wartościowanie dzieł podług wyceny w aspekcie inwestycji, wyceny aukcyjnej, spekulacyjnej, poprzez analogie, poprzez wymiar oględzin, aklamację.
Aspekt pogardy dla sztuki, trend jej komercjalizowania co pozbawia jej przesłania, trend „ zohydzania i zatruwania”, pauperyzuje ludzkość, zmienia aspekty wychowawcze, moralitet, co w końcu rodzi despotyzm i dehumanizację.
Dzieło samo w sobie się nie zmienia, to czas zmienia percepcję odbiorcy : to co niegdyś było banalne, niezauważalne, w innej dekadzie życia staje się w odbiorze artyzmem i podziwem.
Nie ma racji żaden opis dzieła, opis mąci, wichrzy umysł, jest toksyczny, wtedy spostrzeganie dzieła jest zatrute narracją, a liczy się czysty odbiór, i tym czystym odbiorem zasysa się „dar” który jest pozawerbalny, niedookreślony, niemożliwy do interpretacji, zmysłowy, „ dar” który emanuje z dzieła, a oględziny są swoistym spotkaniem dla przeżywania, które jest w istocie najważniejsze.
Na domiar tego opisy malarstwa są surowe, pełne statystyki, sugerowanej treści, wiele w nich niepoprawności i amatorstwa, porywania się na kwintesencje bez przetrawienia całej dziedziny danej sztuki, i tworzenia wręcz paradygmatu, bez świadomości popełnionego kiczu i chłamu.
Oglądanie sztuki malarskiej może być „powierzchownym obcowaniem”, i wynikający z tego brak zrozumienia, daleki od prawdziwego zjadania wrażenia. Edukacja sztuki bez kontaktu z nią, jest iluzją, i ma efekt odwrotny od zamierzonego, obrzydza i odpycha.
Jak skusić czytelnika, chyba apostrofą : bądź zachętą i inspiracją na następne temu podobne dzieła.

Krivoklat to kolejny zabieg stylizacji językowej autora, rzekomo skradziony z Bernharda, co czyni dzieło pastiszem, ale według mnie to nietrafiona aluzja i zmowa pozorów. Prawem jest swoboda odbioru i interpretacji, ale forma utworu ( pomijam treść która z istoty jest autoryzacyjna) w pisarstwie jest swoistą emulacją i kalką bezmiaru poprzednich, więc ten bez winy niech...

więcej Pokaż mimo to

avatar
243
211

Na półkach: ,

Użytkowniczka lapis_lazuli napisała "nie ma ludzi normalnych, nawet nie da się ich zdefiniować". Czytam "Krivoklat", monolog "wariata", i chcę napisać podobnie. Jak cudownie, że jesteśmy wariatami. Jak chce się wstać, przeczuwając, że po wyjściu z domu, a nawet już przy śniadaniu, będzie się w otoczeniu "nienormalnych". Każdy ze swoim dziwadłem, w jego mniemaniu ukrytym, a jednak definiującym go w spojrzeniu bliźnich, jako "trochę od normy odstającego". W metrze, w robocie, w Biedrze, w knajpie. Sami wariaci. Odstajemy "od normy", szukając "normalnych". Daremnie, nie zdefiniujemy normalności (nie mylić z powszechnością).
Użytkowniczko lapis_lazuli, korzystająca - prawem córki - z kompa w "moim" gabinecie. I cieszę się, i martwię. Cieszę, bo blisko spadło jabłko, które łaknie "nienormalnych". Martwię, bo czas mi odejść do lamusa, gdy na LC godny następca.

Użytkowniczka lapis_lazuli napisała "nie ma ludzi normalnych, nawet nie da się ich zdefiniować". Czytam "Krivoklat", monolog "wariata", i chcę napisać podobnie. Jak cudownie, że jesteśmy wariatami. Jak chce się wstać, przeczuwając, że po wyjściu z domu, a nawet już przy śniadaniu, będzie się w otoczeniu "nienormalnych". Każdy ze swoim dziwadłem, w jego mniemaniu ukrytym, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1001
977

Na półkach: ,

Zawołane grono fanów Thomasa Bernharda, do którego mam - przyznaję: dość swoistą - przyjemność przynależeć, odnajdzie w tej wspaniałej imitacji Mistrza, łącznie z idealnym odwzorowaniem jego niepowtarzalnej perseweracyjnej narracji, wszystko co w nim było najlepszego/najostrzejszego.

W tej przewrotnej spowiedzi „zdrowego paranoika” jest zatem - jak mówią niektórzy -”pełny komplet”: nienawiść do zaiste przerażającej austriackiej mieszczańskości (czyli „spędzania czasu z łajdakami i idiotami"),braku ideałów, niechęci do sztuki (którą wszak najbardziej ceni tytułowy „ikonoklasta” - żaden to spoiler!),do dołującej rodzinności, przyziemnej troski wyłącznie o dobra materialne z udawanymi wyższymi aspiracjami, lekarzy jako kompletnych idiotów, którym w sukurs przychodzą jeszcze głupsi od nich dziennikarze.

Lektura tej fascynująco uzależniającej książki przykuła mnie w takim stopniu, że pochłonąłem ją jednorazowo - co nota bene umożliwiła niewielka (zbyt mała!) jej objętość - acz zazwyczaj rozkoszuję się taką frazą. Czytanie„Autobiografii" Bernharda przedłużałem przez miesiąc, sycąc się nią jak chlebem, wprawdzie lekko gorzkim …

Zupełny zachwycający jest dwuznaczny humor Autora. To w równym stopniu tragiczna, jak i zarazem komiczna rzecz, co jeszcze bardziej wyostrza brutalny tragikomizm samego Mistrza. Np. gdy narrator wychodzi z apteki, obawiając się kupna kwasu siarkowego, którym ma chlusnąć w arcydzieło malarstwa, aptekarz woła za nim: „Proszę się nie wstydzić, sprzedam panu te prezerwatywy!”. Albo gdy w muzeum już wyjmuje zapalniczkę, aby podpalić inny obraz, gdy strażnik krzyczy: „Panie starszy! Tu się nie pali, na dymka tylko w głównym hallu!" Przyznam, że rzadko mi się zdarza śmiać podczas lektury – Dehnel dokonał wiec rzadkiej sztuki!

Wśród dziesiątków innych szczególnie przemówił do mnie wątek, w którym odnalazłem się niemal całkowicie (czy w rezultacie wpadnę w ręce dr. Immervolla?): „Zawsze miałem kłopoty z pamiętaniem rzeczy nieistotnych”.

I dalej: „Nawyk zapamiętywania głupot, rzeczy powierzchownych, nieistotnych postaci., twarzy bez żadnych właściwości, jest dla nas w oczywisty sposób szkodliwy (...) jeśli wiec bez opamiętania nabijamy sobie głowę byle czym, mózg zatrzaskuje się jak małż, pamięć usiłuje się bronić przed całą tą bezwartościową, szkodliwą papką, która doprowadzić może do kompletnej tej pamięci atrofii, do marskości pamięci. Pamięć ogłasza bezwarunkowy strajk.” A to przecież wypisz-wymaluj zasada działania inernetu i telewizji…

Zresztą jest tu tyle ostrych jak brzytwa zdań (np. „Jedzenie szpitalne można wyłącznie spożywać , a nie jeść”) , że chciałbym chyba połowę z nich przepisać . Choć byłyby tego warte, to marnie zachęcałoby to do lektury (BTW: ważne zastrzeżenie: nie jest to rzecz dla - excusez le mot - przygodnego czytelnika).

To moja trzecia książka Autora po świetnej „Lali” i jeszcze lepszej „:Matce Makrynie”. Czas zabrać się za kolejne (chyba za „Saturna”). Według mnie Dehnel powoli wyrasta na mistrza polskiej literatury. a przecież jest stosunkowo młodym pisarzem (rocznik 1980). Ile zatem dobrego jeszcze przed nim? A ile przed nami!

Zawołane grono fanów Thomasa Bernharda, do którego mam - przyznaję: dość swoistą - przyjemność przynależeć, odnajdzie w tej wspaniałej imitacji Mistrza, łącznie z idealnym odwzorowaniem jego niepowtarzalnej perseweracyjnej narracji, wszystko co w nim było najlepszego/najostrzejszego.

W tej przewrotnej spowiedzi „zdrowego paranoika” jest zatem - jak mówią niektórzy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
602
316

Na półkach: ,

Krivoklat, to moje trzecie i już wiem, że nie ostatnie spotkanie z twórczością Jacka Dehnela. Odkryłam go w Lali i prawdę mówiąc za każdym razem odkrywam go na nowo. Każda z tych trzech książek jaką przeczytałam jest zupełnie inna, tak jakby pisało ją kilka różnych osób, co bardzo cenię, bo strasznie nie lubię, gdy pisarz ciągle na nowo opowiada tę samą historię, która potem przeradza się w głowie w literacka papkę. Zawsze uważałam, że powieść może być dobra, a przy odrobinie talentu i pracowitości bardzo dobra lub wybitna, jeśli pisarz wie o czym pisze. To znaczy swojej wiedzy o podmiocie książki nie zdobywa z Wikipedii lecz wynika ona z doświadczenia czy obcowania z. W tej powieści czuć to bardzo wyraźnie, ze pisarz doskonale wie o czym mówi, ze każdy ujęty w tej fabule dzieło jest mu doskonale znane. Jacek Dehnel to pisarz, który opowiada historię, a nie tylko tworzy zlepek zdań, które prowadzą w tylko sobie znanym kierunku, bo autor musi popisać się swoją elokwencją i umiejętnością składania błyskotliwych zdań. Nie można powiedzieć, autor tego nie potrafi, wręcz przeciwnie, ale w jego przypadku, te zdania są środkiem, a nie celem opowieści. Dehnel świetnie potrafi bawić się słowem czego dowodem jest ta błyskotliwa i ironiczna opowieść i przez moment nawet przeleciał mi przez głowę taka myśl, że to prawdopodobnie jest pilny uczeń mojego ukochanego Prousta.

Krivoklat, to pacjent szpitala psychiatrycznego, co od razu nasuwa wniosek, że to wariat, ale wstrzymajmy się ze zbyt pochopną oceną zanim nie poznamy intencji bohatera. Jest on bowiem przekonany, że pewne arcydzieła należy zniszczyć, po to żeby w ten sposób zwrócić na owe dzieła uwagę, ale tę prawdziwą, a nie skażoną tak zwanym interpretacjami czy wydumaną wartością wyrażoną niezliczoną ilością zer otoczoną czarno-czerwonymi lub czarno-żółtymi odblaskami krzyczącymi ze szpalt gazet. Krivoklat prowadzi monolog, jego myśli są spójne i logiczne i jeśli rozpraszają się w jakikolwiek sposób, to tylko po to by i tak na końcu dojść do jedynie słusznej konkluzji, jak sprytnie zrobić w konia tych tak zwanych lekarzy, by opuścić szpital nabyć dziewięćdziesięciosześcioprocentowy kwas siarkowy i udać się do muzeum.

Krivoklat, to moje trzecie i już wiem, że nie ostatnie spotkanie z twórczością Jacka Dehnela. Odkryłam go w Lali i prawdę mówiąc za każdym razem odkrywam go na nowo. Każda z tych trzech książek jaką przeczytałam jest zupełnie inna, tak jakby pisało ją kilka różnych osób, co bardzo cenię, bo strasznie nie lubię, gdy pisarz ciągle na nowo opowiada tę samą historię, która...

więcej Pokaż mimo to

avatar
111
85

Na półkach:

Trochę ta książka zalatuje nieudaną próbą naśladowania stylu Bernharda.

Trochę ta książka zalatuje nieudaną próbą naśladowania stylu Bernharda.

Pokaż mimo to

avatar
32
32

Na półkach:

A to mnie Jacek Dehnel przemusztrował, zadał bobu, rozciągnął, niczym cumę okrętową... Jego, już nie nowy, "Krivoklat" to powieść tyleż intrygująca, co warsztatowo, technicznie wymagająca. Całkowity brak rozdziałów, naturalnych przerw, momentu na oddech, tylko niezatrzymująca się narracja, właściwie niekończące się zdanie, a to wymaga siły i cierpliwości. Zważywczy, że bohater jest też pensjonariuszem Centrum Medycznego Zamek Immendorf, innymi słowy zakładu psychiatrycznego, i jego postać jest narratorem całej historii, opowiedzianej jednym tchem, potokiem myśl, wspomnień i przemyśleń, w głowie solidnie zakręcić się może. A jednak uporawszy się z formą, treść ma tu też znaczenie. Dehnel ofiarował bowiem książkę o sztuce, jej pojmowaniu, dyskusji o niej i roli samej w sobie. Przy okazji serwuje zabawny i inteligentny przekrój wrażeń oraz odczuć wobec dzieł, i ich twórców, wybitnych, znaczących, a tym samym popularnych. Co już problem dla ich interpretacji może stanowić. "Krivokalt" to intelektualna rozprawa o stanie ducha, wrażliwości i szaleństwie. Takoż samo szalona, jak i szaleńcza. Trudna i odważna. Śmiała i bezczelna. Ironiczna i poważna. Jak już się przez nią przebrnie, uczucie satysfakcji gwarantowane.

A to mnie Jacek Dehnel przemusztrował, zadał bobu, rozciągnął, niczym cumę okrętową... Jego, już nie nowy, "Krivoklat" to powieść tyleż intrygująca, co warsztatowo, technicznie wymagająca. Całkowity brak rozdziałów, naturalnych przerw, momentu na oddech, tylko niezatrzymująca się narracja, właściwie niekończące się zdanie, a to wymaga siły i cierpliwości. Zważywczy, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
459
202

Na półkach:

Kawał świetnej literatury! Zaczynasz od obcowania z wariatem, a na końcu mu prawie kibicujesz

Kawał świetnej literatury! Zaczynasz od obcowania z wariatem, a na końcu mu prawie kibicujesz

Pokaż mimo to

avatar
225
42

Na półkach: ,

Mam trochę kłopot z wystawieniem jednoznacznej oceny przeczytanej przed momentem powieści Jacka Dehnela, którego nie lubię jako człowieka, bo nie lubię nadętych bufonów, a pan Dehnel takim kimś zwyczajnie jest. Jednak to, że go nie lubię nie ma tu żadnego znaczenia, bo podszedłem do niego z 'wywietrzoną' (sic!) głową, nie nastawiając się nijak, bo po prostu wykrzyczał do mnie z półki bibliotecznej - "weź mnie!" (zawsze coś, zawsze... ktoś?)

Dehnel bezsprzecznie pisać potrafi, bo rzadko kiedy czyjeś półstronicowe zdania czyta się tak sprawnie, mimo wtrąceń, licznych zdań podrzędnych, współrzędnie podrzędnych i podrzędnych względem innych podrzędnych. Wstawki dialogowe, choć notacyjnie nieco inne, przypominały mi niektóre fragmenty Saramago (Bernharda znam bardzo słabo, by nie powiedzieć, że wcale, wszak "Kalkwerk" miałem okazję czytać) i, o dziwo, nie męczyły mnie specjalnie, choć podobno taki sposób pisania (bez myślników po dwukropku, będących dla czytelnika jasnym obwieszczeniem "uwaga, idzie dialog") niektórych odbiorców konfunduje. Zdarza się.

Skoro więc "Krivoklat" napisany jest sprawnie, językiem tyleż zawiłym, co po prostu dojrzałym i (chyba) pięknym, skąd we mnie ten problem z oceną? Otóż, mówiąc dobitnie acz zwięźle, książka ta zwyczajnie mnie nie porwała i jeśli przez pierwszych sto stron byłem ciekawy, w czym tkwi sedno i w którą stronę pójdzie zaburzony narrator, tak przez pozostałych sto trzydzieści niecierpliwie wyczekiwałem chwili, kiedy przewrócę ostatnią stronę.

Sama idea nie była zła, samo 'zadanie' głównego bohatera nie było pozbawione sensu, choć jego samego, podobnie jak szanownego autora, zwyczajnie nie polubiłem. Nieustannie towarzyszyło mi przeświadczenie, że za monologiem Krivoklata kryje się męcząco zadufany i niezmiennie nadęty J.D., radujący się swoją siwizną mimo nieprzekroczenia czterdziestki i tak dalej, i tak dalej. No cóż, zdarza się i tak.

Mam trochę kłopot z wystawieniem jednoznacznej oceny przeczytanej przed momentem powieści Jacka Dehnela, którego nie lubię jako człowieka, bo nie lubię nadętych bufonów, a pan Dehnel takim kimś zwyczajnie jest. Jednak to, że go nie lubię nie ma tu żadnego znaczenia, bo podszedłem do niego z 'wywietrzoną' (sic!) głową, nie nastawiając się nijak, bo po prostu wykrzyczał do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  441
 • Chcę przeczytać
  354
 • Posiadam
  107
 • Teraz czytam
  9
 • Literatura polska
  8
 • 2018
  7
 • 2019
  7
 • 2016
  7
 • 2017
  5
 • 2020
  4

Cytaty

Więcej
Jacek Dehnel Krivoklat Zobacz więcej
Jacek Dehnel Krivoklat Zobacz więcej
Jacek Dehnel Krivoklat Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także