Zaraza

Okładka książki Zaraza
Jerzy Ambroziewicz Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Faktyczny Dom Kultury reportaż
reportaż
Faktyczny Dom Kultury
Dowody na Istnienie
2016-03-30
1965-01-01
ospa epidemia reportaż

więcej Więcej

Dzięki tej książce dowiedziałam się, że była epidemia ospy(nie wiedziałam przyznaję).Warto czytać-dzięki temu poszerzamy swoje horyzonty myślowe. Książka w miarę ciekawie napisana.

Postanowiłam sprawdzić jak wyglądała poprzednia zaraza w Polsce.
Fabularyzowany reportaż Jerzego Ambroziewicza opowiada o epidemii czarnej ospy we Wrocławiu i okolicach latem 1963 roku. Choroba ta nie występowała na terenie Polski po 1935 roku, w następstwie intensywnych szczepień w latach 1925-1930.
Opisana zaraza trwała 3,5 miesiąca, w sumie chorych było 99 osób, zmarło...

Książka z wyraźnie odciśniętym piętnem ideologicznym czasów w których powstała, ale że jest porządnie napisana i opowiada ciekawą historię czyta się ją bardzo dobrze.

Rewelacyjny reportaż , a Autor może zapomniany ale z dobrym piórem . Z dużą precyzją odtworzym czas i przebieg wypadków z 1963 r. Roku zarazy we Wrocławiu.Polecam

Lekko socrealistyczny, ale jednak bardziej przypominający klasyczną prozę z lat 60 reportaż. Moim zdaniem dużo strawniejszy niz większość współczesnych dziełek tego gatunku masowo produkowanych przez wydawnictwo Czarne.

1971

Lubię literaturę faktu, w szczególności reportaż, dlatego "Zarazę", opowiadającą o egzotycznym zdawałoby się zjawisku epidemii ospy, która dotknęła Wrocław w 1963 roku, zamierzałam przeczytać na długo zanim komukolwiek przyszło do głowy, że rozszaleje się nękająca nas od kilku miesięcy epidemia. Ale to dopiero jej wybuch przyspieszył moje czytelnicze plany, zaś...

Generalnie nie przepadam za reportażami. Jednak z uwagi na koronawirusową pandemię sięgnęłam po „Zarazę” Jerzego Ambroziewicza. Autor w tym fabularyzowanym reportażu opisuje epidemię ospy, która latem 1963r. nawiedziła Wrocław wykorzystując narzędzia dziennikarskie Defoe, Remarque’a, Hemingwaya czy Camusa (tak znów poczytnego w czasie współczesnej nam zarazy).
Ambroziewicz...

Ponoć, ktoś kiedyś stworzył parodię “polskiej szkoły reportażu”, w której dziennikarz przez cały czas pisze o sobie i ostatecznie nie udaje mu się nawet odnaleźć osoby, z którą ma przeprowadzić rozmowę. Moim skromnym zdaniem, więcej w tym żarcie prawdy niż chcielibyśmy to przyznać. Na całe szczęście “Zarazie” jest dość daleko do tego anty-schematu. Ambroziewicz przede...

W 1963 r. Wrocław nawiedziła epidemia czarnej ospy. W „Zarazie” Jerzy Ambroziewicz opisuje jej przebieg.

Upalny lipiec. W jednym z wrocławskich szpitali umiera pacjentka. Lekarze nie potrafią zdiagnozować choroby. Ostatecznie uznają, że była to białaczka. Nagle w mieście zaczynają się pojawiać podobne przypadki. Jako pierwszy doktor Bogumił Arendzikowski z Sanepidu stawia...

Czyta się szybko ale jakoś nie rusza... Nie przeżywam losów bohaterów. To raczej oschły opis administracyjnego radzenia sobie z epidemią.

• 2020
  • 2020