Zaraza

Jerzy Ambroziewicz Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Faktyczny Dom Kultury literatura faktu
2016-03-30
1965-01-01
Dowody na Istnienie
ospa epidemia reportaż
literatura faktu
2016-03-30
Faktyczny Dom Kultury
ospa epidemia reportaż

Idealna lektura w "czasie zarazy", choć myślę, że nie tylko. Przede wszystkim - mega ciekawa, a mało znana historia! Gdy ruch proepidemików znowu podniesie łeb, warto na konkretnym przykładzie pokazywać co może przynieść brak szczepień, więc ta książka robi też robotę mocno dydaktyczną.

Kiedy cztery lata temu czytałam Zarazę, nie przypuszczałam, że tematyka epidemii powróci i dotknie mnie osobiście.

Wrocław w 1963 roku.
Czarna ospa paraliżuje miasto.
Reportaż fabularyzowany, który zaczyna się jak kryminał - mamy zagadkę medyczną. Objawy, których nie da się zdiagnozować. Lekarze, którzy szukają przyczyn. Do tego obraz miasta i reakcje ludzi.

Jak żyje...

Napisać porywający reportaż o ospie - to w ogóle wykonalne? Polak potrafi - co udowodnił Jerzy Ambroziewicz swoją “Zarazą”. Dziennikarz wziął na warsztat ostatnią w naszym kraju epidemię ospy prawdziwej, która nawiedziła Wrocław w letnich miesiącach 1963 roku. Reportaż tym bardziej ciekawy, że opisuje wydarzenia aktualnie praktycznie całkowicie zapomniane, a młodszemu...

Książka na czasie.

Czyta się szybko, wydarzenia opisane rzetelnie, bardzo ciekawa.

Świetnie napisane. Gotowy scenariusz, aż się prosi o nakręcenie serialu na jego podstawie.

Książka bardzo dobra, ale jak dla mnie za mało tam było ludzkich uczuć w obliczu zarazy. Autor skupił się na stronie organizacyjnej i walce służb z chorobą.

"Zaraza" to fabularyzowany reportaż opisujący historię miesięcznej walki wrocławskich lekarzy z epidemią ospy na początku lat 60.

Nasuwające się automatycznie skojarzenia z "Dżumą" Camusa czy filmami typu "Epidemia" można schować do szuflady. Po pierwsze, skala choroby nie była apokaliptyczna (dzięki szybkiej reakcji lekarzy i władz). Po drugie, autor opisał tytułową...

Książkę tę kupiłam jakiś czas temu z dość osobistych powodów - w tym czasie, kiedy Wrocław nawiedziła epidemia czarnej ospy, mieszkałam w tym mieście. Wprawdzie miałam kilka lat, a ponadto w chwili gdy ogłoszono stan zagrożenia tą chorobą, przebywałam z rodzicami nad morzem, a więc niewiele pamiętam z tamtych dni, tym bardziej zainteresował mnie ten reportaż. W pamięci z...

Wciągająca i poruszająca. Czasem zapominałam, że to reportaż (choć fabularyzowany), albowiem Zaraza bardziej przypominała medyczny thriller, niż historię epidemii ospy prawdziwej, która nawiedziła Wrocław w lipcu 1963 roku.
Szczegóły z życia niektórych bohaterów, w szczególności lekarzy i organizatorów zaplecza sanitarnego są główną osnową książki. Ich wysiłki dotyczące...

Dyskusje

• Reportaż