Thing Explainer: Complicated Stuff in Simple Words

Okładka książki Thing Explainer: Complicated Stuff in Simple Words Randall Munroe
Okładka książki Thing Explainer: Complicated Stuff in Simple Words
2015-11-24
xkcd

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Pięknie ilustrowana, ale koncepcja tłumaczenia wszystkiego z wykorzystaniem ograniczonego słownictwa odrobinę przegięta. Tym bardziej jednak szacun dla tłumacza.

Nawet nie chce mi się tłumaczyć dlaczego...

Nawet nie chce mi się tłumaczyć dlaczego...

Tłumacz rzeczy jest książką dużego formatu (34 na 24 centymetry),a każda jej strona zawiera schemat danego wynalazku, czy innej skomplikowanej rzeczy, który jest utrzymany w niebieskich i szarych odcieniach. Dookoła zaś mamy krótsze lub dłuższe opisy, które zdradzają nam jak dana rzecz funkcjonuje, z jakich części się składa i co jej poszczególne składowe robią. Teksty te są napisane językiem prostym i zrozumiałym, więc śmiało można dać książkę nawet dzieciom i nie będzie ona dla nich zbyt skomplikowana. Dodatkowym i momentami bardzo zabawnym elementem są nowe i ciekawe określenia, jakie tworzy Randal Munroe, żeby prostu nazwać skomplikowane wynalazki np. duże płaskie kamienie, na których żyjemy to płyty tektoniczne. Połączenie tych wszystkich elementów tworzy bardzo ciekawie napisaną książkę i nie sposób nie docenić wyobraźni oraz talentu autora, który to napisał.

Opisywanie wszystkiego tylko za pomocą tysiąca słów ma jednak dość poważną wadę - jeśli nie wiemy czym jest dana rzecz, to się tego z tej książki nie dowiemy. Będziemy wiedzieli jak działa, co robią jej poszczególne składowe, ale nie jak się "fachowo" nazywają. Zdaję sobie sprawę, że książka nazywa się Tłumacz rzeczy i ma za zadanie wytłumaczyć jak coś działa, a nie jak się nazywa, to jednak mam wrażenie, że wiedza, którą nabędziemy po lekturze będzie niepełna, szczególnie jeśli nie wiemy dokładnie czym jest opisywana rzecz. Dlatego żałuję, że autor nie napisał tych "skomplikowanych" nazw, chociażby w nawiasie. Nie wyobrażam sobie osoby, która po przeczytaniu tej książki idzie do sklepu, szukając radiowo-cieplnego pudełka na jedzenie i wszyscy patrzą na nią jak na dziwaka.

Tłumacz rzeczy jest książką, która przy użyciu zaledwie tysiąca słów opisuje wiele skomplikowanych urządzeń, wynalazków i rzeczy w sposób zrozumiały i przystępny. Znajdziemy tutaj wiele schematów i rysunków, które pokazują jak dana rzecz działa i co robią jej poszczególne części składowe. Jeśli Was zainteresowałem, to egzemplarz w bardzo korzystnej cenie w twardej oprawie z obwolutą, można znaleźć w Księgarni Inverso.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Inverso.pl

2079

Laik się czegoś dowie o nauce i sposobie działania własnego organizmu oraz kilku maszyn codziennego użytku a specjalista - uśmieje.

Ta książka to niewypał.

Autor postawił przed sobą zadanie wytłumaczenia skomplikowanych zjawisk przy użyciu jedynie tysiąca najpopularniejszych słów. Miało to pomóc przyswoić wiedzę zawartą w książce.

Niestety, zabieg ten sprawił, że książka jest dla mnie niezdatna do czytania. Czekam na wydanie w tłumaczeniu z troglodyckiego na ludzki.

Ta książka to niewypał.

Książkę zakupiłem z uwagi na to, że polecał ją Bill Gates. Poziom merytoryczny jest na poziomie gimnazjum (i chyba w rzeczywistości do tej grupy ludzi książka była skierowana).

O ile "What if?" było dla bardziej doświadczonych, tak ta książka jest dla młodszych i starszych.
Młodsi dowiedzą się wiele ciekawego, starsi będą mieli świetną zabawę z odgadywaniem co kryje się za uproszczonym sformułowaniem.
Proste słowa - choć pomysłowe, czasami mogą tych doświadczonych irytować.
Mimo to książka świetna - także i na prezent. Jest w formie dużego albumu, ładnie wydana - wielkie rysunki, wbrew pozorom mnóstwo treści.
Biologia, technika, chemia - jest wszystko. Wewnątrz są ze dwie rozkładane plansze.
Podsumowując - warto kupić (ale i tak "What if?" lepsze).

Proste słowa - choć pomysłowe, czasami mogą tych doświadczonych irytować.
Mimo to książka świetna - także i na prezent. Jest w formie dużego albumu,...

Wbrew pozorom, aby dobrze zrozumieć tę książkę, trzeba trochę wiedzieć. Wtedy też łatwiej docenić błyskotliwość i humor autora.

www.secretum.pl

„Tłumacz rzeczy”, jak zapowiada sam autor, to książka dla osób od 5 do 105 lat. Nie ma w tym żadnej przesady. W książce tej Pan Munroe, używając raptem 1000 najczęściej używanych słów, opisuje działanie przedmiotów codziennego użytku jak np. długopis, pralka, mikrofalówka. Jednak tłumaczy także działanie bardziej skomplikowanych rzeczy, jak chociażby łazik marsjański, helikopter, laptop, czy nawet ludzkie komórki. Dowiemy się z niej jak wygląda nasz układ słoneczny, jak pilotować samolot, jak powstają mgły, czy w jaki sposób rośnie drzewo. Wszystko to opisane jest w bardzo przyjemny, nieskomplikowany sposób, a dodatkowo okraszone jest schematycznymi, prostymi rysunkami samego autora.

Oprawa graficzna książki jest zachwycająca. Królują tu odcienie szarości i niebieskiego, brak innych kolorów odróżnia ją od podobnych książek tego typu. Duży format (większy niż A4) i twarda okładka sprawia, że książkę tą bierze się do ręki i eksploruje z ogromną przyjemnością. Bardzo miłym dodatkiem są rozkładane kartki i dodatkowy plakat z opisem drapacza chmur, na który przygotowano na tylnej okładce specjalną kieszonkę.

W książce tej nie ma nic, co by mogło odwracać uwagę, komplikować, zaciemniać ogólny obraz. Do tego napisana jest w sposób bardzo humorystyczny, dlatego doskonale przykuwa uwagę młodszych czytelników. Przekazuje mnóstwo ciekawych informacji, a także mówi o rzeczach doskonale nam znanych w sposób trochę inny, co pozwala spojrzeć na wiele przedmiotów nas otaczających z lekkim przymrużeniem oka. Autor ani razu nie nazywa rzeczy po imieniu, nie używa ich nazw własnych, przez co czytelnik doskonale bawi się rozpoznając je poprzez rysunki lub opisy.

Muszę przyznać, że lektura tej książki dała mi i mojemu 10-letniemu synowi mnóstwo frajdy. Na przemian parskaliśmy śmiechem, otwieraliśmy szeroko usta ze zdziwienia, skupialiśmy się na bardziej skomplikowanych opisach. To co w niej fajne to to, że nie trzeba jej czytać od początku do końca. Wystarczy otworzyć ją w dowolnym miejscu i cieszyć się tym, co akurat się trafiło. Starsi czytelnicy sięgną po nią zapewne z czystej ciekawości, natomiast dla młodszych będzie ona doskonałym źródłem wiedzy. W książce tej panuje prostota, co pod żadnym pozorem nie czyni jej nudną. Bynajmniej! Odbiega daleko od wszystkich naukowych czy pseudo-naukowych książek w podobnym temacie, przez co jest bardzo ciekawa i niejednokrotnie czytelnicy będą do niej wracać i odkrywać ją na nowo.

www.secretum.pl

Wytłumaczyć najbardziej zawiłe rzeczy tak, aby zrozumiał je sześciolatek, to przejaw wielkiej kreatywności...

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia