Pył Ziemi

Okładka książki Pył Ziemi Rafał Cichowski
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Pył Ziemi
Rafał Cichowski Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2017-03-29
2017-03-29
fantastyka literatura polska science fiction misja kosmiczna niebezpieczeństwo walka o przetrwanie walka o życie zagłada Ziemia
Inne

Okładka książki Ludzie potrafią latać Rafał Cichowski, Anna Kasiuk, Magdalena Knedler, Jolanta Kosowska, Daniel Koziarski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Daniel Radziejewski, Alicja Sinicka, Anna Szafrańska, Małgorzata Warda
Ocena 6,8
Ludzie potrafi... Rafał Cichowski, An...
Okładka książki Fenix Antologia: Zajdel 2018 Rafał Cichowski, Paweł Ciećwierz, Tomasz Fijałkowski, Agnieszka Hałas, Marta Kładź-Kocot, Jan Maszczyszyn, Romuald Pawlak, Adam Pietrasiewicz, Radek Rak, Marta Sobiecka, Dominika Węcławek
Ocena 5,5
Fenix Antologi... Rafał Cichowski, Pa...
Okładka książki Fenix Antologia 1-2/2018 Magdalena Białek, Rafał Cichowski, Paweł Ciećwierz, Tomasz Fijałkowski, Agnieszka Hałas, Błażej Kurowski, Marek Oramus, Romuald Pawlak, Marta Sobiecka, Krzysztof Sokołowski, Marek Turek
Ocena 6,0
Fenix Antologi... Magdalena Białek, R...

Oficjalne recenzje i

Statek, Ziemia i Londyn we mgle

Link do recenzji

347 28 120

Nie trafiła ta książka do mnie. Ja trafiłem na nią przez przypadek. Ale to nie była trafiona książka. Coś w niej jest. Więc może nie jest to zła książka. Jest w niej coś dubajowego. Coś intrygującego. Nieznanego. Ale w sumie niezrozumiałego. Szkoda czasu na nietrafione książki.

Mam mieszane uczucia, książka ma fajne pomysły i spostrzeżenia, z drugiej strony akcja potrafi być bardzo rozwleczona zupełnie bez powodu, albo dla odmiany wprowadze są jakieś informacje zupełnie zbędne. Na pewno brakowało lepszego wyczerpania tematu traktowania wszystkiego jako film, to był bardzo dobry pomysł na wprowadzanie absurdu do tej powieści.

Książka Rafała Cichockiego jest najlepsza kiedy występuje w niej ogromna ilość absurdalnego humoru i dziwnych, nietypowych sytuacji oraz dialogów. Dlatego początek jest tak dobry.

Potem niestety, gdy wchodzimy w nieco poważniejszą historię, całokształt nieco zwalnia a moje wrażenia sprowadzają się do "kolejna książki sci-fi". Ten humor wraca, ale na krótko i tylko do...

Byłam zdziwiona zakończenie. Naprawdę. W połowie ksiązki miałam zdanie, że to "flaki z olejem" a jednak.. jestem zachwycona.

Sorry, ale taka trochę kicha. Mogłem ten czas poświęcić na coś ciekawszego.

Nie umiem ocenić tego, ekhm, dzieła. Z jednej strony zamysł wydaje się być fajny, super jest też przeczytać współczesne niesztampowe polskie sci-fi. Ale język, konstrukcja bohaterów i całokształt strasznie się gryzą z historią. A szkoda.

Dwa cytaty aż sobie podkreśliłem podczas lektury: "Brałby ją całą, jej dupę, cycki, twarz i stopy (w tej kolejności)" nawiązuje do...

Książka mocno przeciętna. Nie zachwyca ani fabułą, ani postaciami. Sam pomysł na historię był obiecujący, jednak mocno się rozczarowałam. Nie jest to pozycja, którą bym polecała.

Niestety, również nie bawiłem się dobrze. Bohaterowie papierowi - albo pozbawieni charakterów, albo charakteryzowani jedną cechą. Fabuła nudna, zagmatwana przez autora chyba w celu ukrycia prostoty. Męczący język, do tego błędy:
"populacja wacha się w granicach" (strona 85)
"niosłem moją nieprzytomną z wycieczenia siostrę na rękach" (strona 131).
Jak już wspominano,...

Ostatnie 50 stron raczej zbędne, ale i tak warto.

Nie jest zła - po prosty steampunk to zdecydowanie nie moje klimaty.

• Fantastyka
  • 2018