FajnaMinia

Profil użytkownika: FajnaMinia

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 1 dzień temu
548
Przeczytanych
książek
1 096
Książek
w biblioteczce
18
Opinii
120
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 7 cytatów
"Zbieranie książek to obsesja, zajęcie, choroba, uzależnienie, fascynacja, absurd, przeznaczenie. To nie jest hobby." Jeanette Winterson

Opinie


Na półkach: ,

Ta książka jest jak kocyk w zimowy wieczór: milutka, cieplutka i otulająca. Chwilami rozbawia, czasem ścina krew z żyłach i jest pełna mądrości życiowej. To historia o dojrzewaniu, o odkrywaniu w sobie nowych emocji i sposobach na radzenie sobie z nimi, o przewartościowaniu własnych priorytetów i ideałów i walce o własne szczęście. Bogata w zwroty akcji, pełna ciepła i mistycznej magii. Podczas czytania tej książki filiżanka gorącej herbaty jest absolutnym must have, aby móc się nią raczyć z jej bohaterami.

Ta książka jest jak kocyk w zimowy wieczór: milutka, cieplutka i otulająca. Chwilami rozbawia, czasem ścina krew z żyłach i jest pełna mądrości życiowej. To historia o dojrzewaniu, o odkrywaniu w sobie nowych emocji i sposobach na radzenie sobie z nimi, o przewartościowaniu własnych priorytetów i ideałów i walce o własne szczęście. Bogata w zwroty akcji, pełna ciepła i...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Baśnie osobliwe to piękno w czystej postaci. Piękno dla oka i piękno dla ducha.
Książka jest niezwykle trafnym uzupełnieniem trylogii o osobliwych dzieciach Pani Peregrine. Fani osobliwców na pewno kojarzą mądrego Millarda Nullingsa i jego opowieści. Na pewno pamiętają także wspominane przez dzieci baśnie oraz to, jaką one stanowiły dla nich wartość. W tym zbiorze mamy niewątpliwy zaszczyt poznać je dokładniej, do tego opowiedziane przez Millarda, który większą część swojego osobliwego życia poświęcił na ich zgłębianie, kolekcjonowanie i rozpowszechniane. Baśnie te stanowią niewątpliwe jestestwo osobliwców.
Pierwsze co mnie zachwyciło w tym zbiorze to przepiękne wydanie. Złocone ornamenty na okładce zawładnęły mną całkowicie. A to był dopiero początek! Wewnątrz książka jest równie zdobna jak jej okładka. Czarno-białe ilustracje, złoty tusz w przypisach i tytułach rozdziałów, zdobione inicjały. Niby prostota, a jednak zachwyca. Długo nie mogłam oderwać oczu od rysunków, które mimo że pozbawione kolorów, zachwycają mnogością detali. Książka urzeka swym fizycznym pięknem.
Przedmowa samego Millarda jest ciekawym wstępem do baśni i przygotowuje czytelnika na spotkanie z tym niezwykłym dziełem. Jego przypisy uzupełniają historię i pomagają zrozumieć zawiłość historii. Każda z baśni, a jest ich 10, opowiada o ważnych wydarzeniach z historii osobliwców. Przenoszą nas one w czasie, uzupełniają naszą wiedzę na temat ich świata i rzucają sporo światła na zawiłą naturę odmieńców. Millard opowiada nam o mniej znanych pierwszych osobliwcach i ich życiu, ale także przytacza znane nam już z trylogii historie. I tak możemy na przykład dokładnie zgłębić zagadnienie powstania pierwszych ymrynek i ich rady. W książkach nie raz było o tym wspomniane, jednak nigdy nie było nam dane poznać szczegółów. Tutaj mamy ku temu okazję. Dodatkowo poznajemy także proces powstawania pierwszych pętli czasowych. A pamiętacie londyńskie gołębie? Ich historia również nierozerwalnie łączy się z osobliwcami, o czym mamy okazję dowiedzieć się z baśni „Gołębie od Świętego Pawła”. Po jej przeczytaniu wszystkie dotyczące ich szczegóły wskakują na właściwe miejsce, co daje nam pełne zrozumienie ich zachowań z drugiej części trylogii. Moją ulubioną jednak jest baśń o olbrzymie Cuthbercie. Zapewne kojarzycie jego historię z „Miasta cieni”. Tu mamy ją całą, więc możemy poznać jego losy dokładniej. Czytanie jej sprawiło mi o tyle przyjemność, że dokładnie pamiętałam jak bardzo Cuthbert przyczynił się do uratowania bohaterów książki. Poza tym był po prostu bardzo sympatyczny.
Każda z baśni opowiada o innym osobliwcu i jego przedziwnych losach. Możemy poznać ich nowe moce, o których nie było wspomniane nic w książkach. Dzięki tym opowieściom mamy lepszy wgląd w historię osobliwców. Muszę przyznać, że ten zbiór baśni rzuca dużo światła na przygody Jacoba i Emmy, pozwala lepiej zrozumieć ich świat i jest ciekawym uzupełnieniem całości. Wprowadzenie do nich osoby Millarda Nullingsa w roli narratora dodaje temu zbiorowi wiarygodności, gdyż jak wiemy Millard był strażnikiem osobliwych baśni. Poza tym, jego postać dodaje baśniom tajemniczego charakteru. Podczas czytania miałam nieodparte wrażenie wyróżnienia mojej osoby poprzez dopuszczenie mnie do poznania tajemnic osobliwców. Czułam się tak, jakby Millard otwierał przede mną swoją duszę ufając, że jestem godnym odbiorcą. Może to trochę na wyrost filozoficzne, jednak magia tej książki obezwładnia. Poza tym każdy fan osobliwców zdaje sobie sprawę, jak ogromną wartość emocjonalną i historyczną miały dla nich baśnie, więc możliwość obcowania z nimi można odebrać jako przywilej.
Czy zatem zbiór ten ucieszy tylko znających losy Pani Peregrine? Otóż nic bardziej mylnego! Dla fanów będą bonusem, dla nie zaznajomionych z tematem – ciekawostką. Są one na tyle uniwersalne, że nawet małe dzieci znajdą w nich coś dla siebie. W końcu są to baśnie, a te jak wiadomo zawsze zawierają pierwiastek i magii i mądrości. Baśnie są piękne i przejmujące, a niektóre wręcz niepokojące. Pokazują jak wiele musi znieść człowiek, który różni się od innych. Uczą one także o wytrwałości, oddaniu, wierności własnym przekonaniom i pewności siebie. Jest to zatem lektura dla każdego, bez względu na wiek czy powiązanie z osobliwcami. I jak to powiedział sam Millard: „jestem żywym dowodem na to, że baśnie nie tracą na przydatności pomimo upływu lat”.

Baśnie osobliwe to piękno w czystej postaci. Piękno dla oka i piękno dla ducha.
Książka jest niezwykle trafnym uzupełnieniem trylogii o osobliwych dzieciach Pani Peregrine. Fani osobliwców na pewno kojarzą mądrego Millarda Nullingsa i jego opowieści. Na pewno pamiętają także wspominane przez dzieci baśnie oraz to, jaką one stanowiły dla nich wartość. W tym zbiorze mamy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Nienawiść to słowo klucz tej powieści. Ślepia wiara i chęć zemsty prowadzą nas w najciemniejsze zaułki największych europejskich miast.

Rok 2023. W toczonej wewnętrznym konfliktem Europie radykalni islamiści wykorzystują słabość rządzących do stopniowego anektowania terytoriów dużych miast. Strefy szariatu rosną w zastraszającym tempie, radykaliści głośno nawołują do nienawiści w stosunku do niewiernych, a policja – zastraszona i wiedziona poprawnością polityczną, nie robi nic. Kuba - mieszkający i pracujący w Hiszpani student, poznaje Nawal, piękną i tajemniczą Arabkę. Po pół roku ich miłość kwitnie, spodziewają się dziecka i planują wspólną przyszłość. Niestety, nie dane jest im jej dotrwać, gdyż porwani wraz z parą swoich przyjaciół przez rodzinę Nawal, stają się obiektem walki z niewiernymi. Kuba i Michał cudem unikają śmierci, Monika zostaje porwana, a Nawal okrutnie zamordowana na oczach ukochanego. Rozpoczyna się szaleńcza pogoń za zemstą i nadzieją na uratowanie Moniki z rąk jednego z najbardziej radykalnych przywódców islamskiego zgrupowania w Europie.
Nie uważam się za osobę, którą łatwo zniesmaczyć lub zgorszyć. Nie mdleję na widok lejącej się strumieniami posoki czy martwego ciała. Ba! Po lekturze „Trupiej Farmy” Billa Bassa w jakimś sensie mnie to nawet fascynuje. Jednak ta książka sprawiła, że byłam zmuszona ją sobie dawkować. Nie byłam w stanie czytać więcej niż 2-3 rozdziały na raz. Opisywane w niej wydarzenia były przerażające, tym bardziej, że tak prawdziwe. Przedstawienie islamistów od tej najgorszej strony momentami budziało mój niesmak. Nie jestem 100% laikiem w tej kwestii. Interesuję się tą tematyką od jakiegoś czasu, choć zdaję sobie sprawę jak mało nadal o tym wiem. Niemniej jednak muszę przyznać, że niektóre wydarzenia w książce były nad wyraz wiarygodne. Przez to właśnie stały się dla mnie jeszcze bardziej przerażające.
Powieść, którą określiłabym jako triller, serwuje nam ciężki, mroczny klimat pełen brutalności, zupełnie bezdusznych i wynaturzonych zachowań ludzkich. Nakreśla nam naszą możliwą przyszłość, gdzie człowiek jest największym potworem, bez względu na to, po której stoi stronie. Religia i zemsta to najgorsi doradcy, podszeptujący ludziom najgorsze okropieństwa. Dokładnie to przedstawia książka, biorąc za, wydawałoby się, przykład historię Kuby i jego najbliższych.
Fabuła książki nie gna w szaleńczym tempie. Rządzi się jakby swoimi prawami, nie spieszy się, a stawia raczej na skradanie się z punktu A do punktu B. Wszystkie wydarzenia mają swoje logiczne następstwa, wszystko układa się w spójną całość. Widać zatem, że akcja nie musi być szybka, aby zapierać dech. To co sprawiało, że otwierałam podczas lektury szeroko oczy to epatująca z każdej prawie strony brutalność i okrucieństwo. Niewiarygodnie dokładne opisy morderstw sprawiały, że coś mi podchodziło do gardła i wręcz dało się wyczuć zapach krwi. Zdarzały mi się momenty, kiedy musiałam głośno odsapnąć po scenach opisujących radykalną stronę islamu, podejście do niewiernych i przedmiotowy sposób traktowania kobiet. Autor wykazuje się niezwykłą wiedzą na temat islamu i pokazuje nam go od strony, o której niewielu chce mówić. Akcja jest aż ciężka od śmierci, duszna od nienawiści i radykalnych poglądów (obu stron), pełna okrucieństwa i wątpliwych moralnie wyborów. A wojna zbiera swoje krwawe żniwo.
Bohaterowie powieści wydają się być mało istotni. Stanowią w moim odczuciu jedynie nośnik informacji i są jedynie narzędziem do opisania wydarzeń. Niemniej są dobrze wykreowani, są wiarygodni i pełni skrajnych emocji. Odgrywają swoją rolę w tej powieści, napędzają fabułę i doskonale prowadzą nas przez ten wypaczony świat. Poprzez swoje przemyślenia (jak chociażby Niewiernego) potrafią usystematyzować trochę chaos panujący w ich świecie, nakierować czytelnika na odpowiednie tory i pokazać prawdziwość swoich wyborów. Przede wszystkim pokazują do czego jest zdolna nienawiść, jak kiełkuje w człowieku i prowadzi go ku przerażającym czynom.
Mam nadzieję, że książka nie jest prorocza. Nie chciałabym, aby jakakolwiek kobieta podzieliła los którejkolwiek z bohaterek powieści. Nie chciałbym, aby nasze miasta za tych raptem kilka lat zmieniły się w przeżarte okrucieństwem metopolie podzielone na strefy szariatu i targi niewolników. Niemniej muszę przyznać, że autor potrafi wyciągnąć wnioski z obecnych wydarzeń i pchnąć historię do momentu, kiedy będzie już za późno. Może zatem należy patrzeć na tą powieść nie jak na przepowiednię, a ostrzeżenie? Może autor próbuje nam w ten sposób przekazać co nas czeka, jeśli teraz nie otworzymy oczu i nie zaczniemy działać? Dosadność jego spostrzeżeń wzbudza strach i przerażenie.
Przyznaję, że to nie jest książka dla każdego. Nie trafi ona w gusta każdego czytelnika. To książka dla wytrwałych, dla nie bojących się wynaturzeń, krwi i brutalności. Dla tych, którzy nie patrzą na świat przez różowe okulary i potrafią dostrzec w człowieku jego drugą, gorszą naturę. Tylko u takich czytelników książka ta nie będzie powodować nocnych koszmarów i degustacji. Zdecydowanie jest to pozycja dla ludzi o mocnych nerwach. Zatem Czytelniku, jeśli uważasz się za takiego i nie straszne są Ci sceny odcinania głów scyzorykiem, sięgnij po tą pozycję bez obaw i baw się przy tym dobrze. Chociaż słowo „baw” może wydawać się mało adekwatne do treści książki, przyjemność z jej lektury jest niewątpliwa.

Nienawiść to słowo klucz tej powieści. Ślepia wiara i chęć zemsty prowadzą nas w najciemniejsze zaułki największych europejskich miast.

Rok 2023. W toczonej wewnętrznym konfliktem Europie radykalni islamiści wykorzystują słabość rządzących do stopniowego anektowania terytoriów dużych miast. Strefy szariatu rosną w zastraszającym tempie, radykaliści głośno nawołują do...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika FajnaMinia

z ostatnich 3 m-cy
FajnaMinia
2024-05-10 23:29:06
FajnaMinia ocenił książkę Zakonna na
7 / 10
2024-05-10 23:29:06
FajnaMinia ocenił książkę Zakonna na
7 / 10
Zakonna Małgorzata Lisińska
Cykl: Tropiciel (tom 0.5)
Średnia ocena:
7.1 / 10
154 ocen
FajnaMinia
2024-05-06 18:54:58
FajnaMinia ocenił książkę Delegacja do Spraw Beznadziejnych na
7 / 10
2024-05-06 18:54:58
FajnaMinia ocenił książkę Delegacja do Spraw Beznadziejnych na
7 / 10
FajnaMinia
2024-04-24 17:58:58
FajnaMinia ocenił książkę Słoneczny Gon na
5 / 10
2024-04-24 17:58:58
FajnaMinia ocenił książkę Słoneczny Gon na
5 / 10
Słoneczny Gon Mags Green
Cykl: Post mortem (tom 1)
Średnia ocena:
7.3 / 10
426 ocen
FajnaMinia
2024-04-21 15:34:08
2024-04-21 15:34:08
Ciotka Poldi i sycylijskie lwy Mario Giordano
Cykl: Ciotka Poldi (tom 1)
Średnia ocena:
6.6 / 10
286 ocen
FajnaMinia
2024-04-19 20:47:38
FajnaMinia ocenił książkę Morderstwo na polu golfowym na
7 / 10
2024-04-19 20:47:38
FajnaMinia ocenił książkę Morderstwo na polu golfowym na
7 / 10
FajnaMinia
2024-04-18 18:47:45
FajnaMinia ocenił książkę Tajemnicza historia w Styles na
7 / 10
2024-04-18 18:47:45
FajnaMinia ocenił książkę Tajemnicza historia w Styles na
7 / 10
FajnaMinia
2024-04-17 18:40:22
FajnaMinia ocenił książkę Wielka czwórka na
7 / 10
2024-04-17 18:40:22
FajnaMinia ocenił książkę Wielka czwórka na
7 / 10
FajnaMinia
2024-04-16 17:52:01
FajnaMinia ocenił książkę Zabójstwo Rogera Ackroyda na
7 / 10
2024-04-16 17:52:01
FajnaMinia ocenił książkę Zabójstwo Rogera Ackroyda na
7 / 10
FajnaMinia
2024-04-14 21:30:00
FajnaMinia ocenił książkę Noc w bibliotece na
6 / 10
2024-04-14 21:30:00
FajnaMinia ocenił książkę Noc w bibliotece na
6 / 10
FajnaMinia
2024-04-14 21:27:49
FajnaMinia ocenił książkę Denat wieczorową porą na
7 / 10
2024-04-14 21:27:49
FajnaMinia ocenił książkę Denat wieczorową porą na
7 / 10
Denat wieczorową porą Aneta Jadowska
Cykl: Garstka z Ustki (tom 3)
Średnia ocena:
7 / 10
1374 ocen

ulubieni autorzy [7]

Marta Kisiel
Ocena książek:
7,1 / 10
39 książek
5 cykli
838 fanów
Brandon Sanderson
Ocena książek:
7,6 / 10
86 książek
19 cykli
Pisze książki z:
2921 fanów
Andrzej Pilipiuk
Ocena książek:
6,7 / 10
90 książek
10 cykli
Pisze książki z:
3398 fanów

Ulubione

Christopher Paolini Brisingr Zobacz więcej
Brandon Sanderson Z mgły zrodzony Zobacz więcej
Brandon Sanderson Z mgły zrodzony Zobacz więcej
Christopher Paolini Brisingr Zobacz więcej
Siri Pettersen Dziecko Odyna Zobacz więcej
Brandon Sanderson Z mgły zrodzony Zobacz więcej
Brandon Sanderson Z mgły zrodzony Zobacz więcej
Ransom Riggs Miasto cieni Zobacz więcej
Walter Moers Miasto Śniących Książek Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Siri Pettersen Dziecko Odyna Zobacz więcej
Brandon Sanderson Z mgły zrodzony Zobacz więcej
Brandon Sanderson Z mgły zrodzony Zobacz więcej
Ransom Riggs Miasto cieni Zobacz więcej
Walter Moers Miasto Śniących Książek Zobacz więcej
Walter Moers Miasto Śniących Książek Zobacz więcej
Walter Moers Miasto Śniących Książek Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
548
książek
Średnio w roku
przeczytane
55
książek
Opinie były
pomocne
120
razy
W sumie
wystawione
401
ocen ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
3 500
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
2
minuty
W sumie
dodane
7
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]