Gra na wielu bębenkach

Okładka książki Gra na wielu bębenkach Olga Tokarczuk
Okładka książki Gra na wielu bębenkach
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2015-11-05
2015-11-05
literatura polska poszukiwanie sensu życia radość życia współczesna obyczajowość życie codzienne
Inne

Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1/2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olga Tokarczuk
Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olg...

Warte uwagi opowiadania "Skoczek", "Spotkanie autorskie" - genialne. Być może też "Wyspa", "Tancerka" i "Podmiot".
Wiele więcej jest rozczarowujących, budzących niechęć, ale na szczęście szybko się je zapomina, bo pozostają nieszczególnymi; niektóre rzeczy drukuje się, ażeby nie zginęły, tak? --
Tokarczuk świetnie kontroluje język - pisze zwięźle i rygorystycznie. Podobnie też zresztą wygląda. Rozważałem, czy chciałbym kiedyś mieć okazję z autorką porozmawiać, ponieważ, wyznam, nieco się jej boję.
A tak dalej, dalej: myślę że czasem zbyt po uchu bije próba nawiązania kontaktu z kryzysowymi kobietami wieku średniego (m.in. opowiadanie "Otwórz oczy, nie żyjesz"!!!!!)- jako młody Polak nie rezonowałem, ba, denerwowało mnie to pochylanie się nad żmudnością, obowiązkami domowymi, gotowaniem, zajmowaniem się dziećmi.
Te parę zasłużonych opowiadań wystarczy, by zachęcić do przyjrzenia się jeszcze pracom Tokarczuk. Dlatego wystawię wyższą ocenę; niby straciłem trochę czasu, ale te świetniejsze opowiadania wynagradzają z nadwyżką. Warto.

Książki Olgi Tokarczuk stanowią dla mnie dobre wyzwanie intelektualne. Lubię je czytać, i choć czasami męczę się przy nich okrutnie, to jednak nigdy nie odkładam na później.

Ten zbiór opowiadań to w istocie „Gra na wielu bębenkach”, choć nie jest to w pełni komplement. Tak naprawdę autorka prezentuje tu naprawdę spory wachlarz opowieści, wśród których znajdą się zarówno zalążki dobrego science fiction, kawał rzetelnej obyczajówki, ciekawostki historyczne jak i – co chyba najliczniejsze i najmniej chwalebne – historie oparte na wzór starych, polskich filmów. Takich, w których nic się nigdy nie dzieje.

Zbiór jest więc bardzo różnorodny i bardzo nierówny. Niektóre opowiadania („Zdobycie Jerozolimy. Raten”; „Próba generalna”; „Bardo. Szopka”) stoją na stanowczo wyższym poziomie od innych („Życzenie Sabiny”; „Szkocki miesiąc”; „Wieczór autorski”). Te inne zaś są słabsze przez swój brak akcji, swoją przydługą, niepotrzebną formę. Czytając je, miałem wrażenie, że Tokarczuk zobaczyła jakiś element rzeczywistości, zechciała go opisać i oddać pod osąd wrażliwości czytelnika, ale nie znalazła dla niego miejsca w żadnej ze swoich powieści. To jak wątki poboczne, przeżycia drugo- czy trzecioplanowych bohaterów, na których nie było już czasu i miejsca w głównej historii. Tokarczuk przekuła je więc w krótkie formy. Moim zdaniem niesłusznie.

Podsumowując, w twórczości noblistki zbiór ten umieściłbym najbliżej „Biegunów” (którzy moim zdaniem także powinni być zbiorem osobnych opowiadań). Jest tu pewna chaotyczność, pewien brak akcji, a nawet pojawiają się podobne wątki (jak w przypadku „Najbrzydszej Kobiety Świata”). Jak dla mnie to minus, gdyż „Biegunów” cenię sobie najmniej wśród sporego dorobku autorki (może z wyjątkiem „Podróży ludzi księgi”, jej debitu powieściowego).

Z początku pretensje do autorki, że zbyt faktograficznie, że za dużo szczegółów, a za mało literatury. Potem coraz więcej literatury i coraz więcej zapadania się w tę prozę niewątpliwie wielkiej miary, kunsztowną (bo Tokarczuk do minimalistów nie należy, każdą sytuację fabularną ubiera w tysiące słów, przyznaję, że robi to z wyczuciem rytmu i harmonii),prozę docierającą do sedna, ale nie stawiającą kropek nad "i" ("Wieczór autorski" czy bardzo poruszające na wielu poziomach ostatnie opowiadanie). Wielka proza. Wielka sztuka.

Kocham to jak odkrywam w książkach tej autorki wiele refleksji, z którymi się utożsamiam. Tak miło się czyta coś, gdzie możesz poczuć coś z autorem.

1. Otwórz oczy, już nie żyjesz
Opowiadanie o czytaniu kryminału, w którym akcja książki płynnie przeplata się z życiem. Nie myślałam, że mnie zaskoczy. A jednak. Bardzo ciekawe rozwiązanie bez rozwiązania. Dla mnie niesamowite.

2. Szkocki miesiąc
Słabsze opowiadanie, na koniec trochę niejasności: czy była lalką? A może po prostu zawieszona w innej rzeczywistości zapomniała kim jest? Jednak całość sama w sobie nie porywa.

3. Podmiot
Myślałam, że przejrzałam zakończenie i że to będzie ten sam pisarz, ale później lub wcześniej, a tu się okazało, że to narrator, świetny pomysł!

4. Wyspa
Świetne opowiadanie, mocno zarysowane emocje bezsilności, stresu, rozpaczy, samotności, drobnego szaleństwa. Końcówka z cudem nie w moim stylu, osłabiła wydźwięk, ale ogólnie całość tak niesamowita, że zrobiła na mnie duże wrażenie.

5. Bardo. Szopka
Średnie opowiadanie, przegadane, nie ciekawiła mnie ta szopka. Wynudziłam się.

6. Najbrzydsza kobieta Świata
Mocne, z ciężkim klimatem, bolesne i takie poruszające niewygodne tematy. Piękno, brzydota, ludzkie odruchy. Trochę za krótkie, ale i tak bardzo dobre.

7. Wieczór autorski
Niespełniona miłość i romans opowiedziany z daleka, tylko jednostronnie, poprzez domysły. Nie jest zbyt odkrywczo, ale urzekło mnie podejście do bycia obiektem uczuć.

8. Zdobycie Jerozolimy. Raten 1675
Pomysł ciekawy, przedstawienie z chłopami, którzy biją się o prawdziwe jedzenie. Ale nie porwało mnie szczególnie.

9. Che Guevara
Temat lekkiej psychozy, naprawdę dobrze się czytało, zwłaszcza jeśli chodzi o końcówkę.

9. Skoczek
Ciężkie, duszne opowiadanie o rozpadającej się relacji, braku rozmów. Wyjazd małżeństwa ukazujący pustkę w ich życiu. Smutne i przygnebiające, ale zakończenie średnio satysfakcjonujące.

10. Prof. Andrews w Warszawie
Opowiadanie mogłoby być świetne, takie zagubienie mężczyzny w obcym kraju, gdzie czołgi na ulicach, dobrze oddana psychoza, ale trochę za krótkie, za mało zdarzeń pokazanych.

11. Ariadna na Naksos
Dość zwyczajne, ciepłe opowiadanie o słuchaniu muzyki przez podłogę, zachwyt ariami, tęsknota za czymś więcej.

12. Glicynia
Nie do końca zrozumiałam. Omamy dwóch kobiet? Ciężko to określić, całość mnie nie porwała szczególnie.

13. Tancerka
Starsza kobieta z marzeniami tańcząca na przekór ojcu i pisząca listy. Smutne, choć czegoś mi tu zabrakło.

14. Wróżenie z fusów
Nic specjalnego, mężczyzna wróży z fusów i jego przepowiednie się spełniają.

15. Żurek
Takie dość zwyczajne.

16. Życzenie Sabiny
Gdzieś pod warstwą dziwnego marzenia, leży przenośnia chęci bycia lalką, odpoczynku, odcięcia się od życia.

17. Próba generalna
Tak zwyczajne, a tak dobre. Koniec świata, starsze małżeństwo, ich rozmowy to majstersztyk, tak naturalne i jednocześnie wciągające. Za wiele się nie dzieje, ale to wszystko, co najważniejsze, jest w tekście.

18. Gra na wielu bębenkach
Czyta się dość dobrze, dziwne przejścia dodają smaku, niezłe zakończenie.

1. Otwórz oczy, już nie żyjesz

2. Szkocki miesiąc

13/180/2023
„Gra na wielu bębenkach” to tytuł ostatniego opowiadania, ale tez bardzo dobry tytuł całego zbioru, w którym każda historia to odrębny bębenek. Lub kilka. Znany czytelnikom Tokarczuk realizm magiczny wyskakuje z każdej strony. Czasem bardziej realizm, częściej bardziej magiczny, ale zawsze mocno zmysłowy, momentami dziwny lub tajemniczy, jednak nieustannie wciągający. Opowieści lśnią i zmieniają się tak, jak Kornelia / Koralia / Korynna / Kora / Karolina / Karla / Karen / Karina / Klara w ostatnim opowiadaniu. Dwie ich było czy jedna?

13/180/2023

Kocham styl autorki. To jak prowadzi opowieść, spokojnie, nieuchwytnie, ulotnie, niejednokrotnie przejmująco. Otula słowami. Zawsze ciężko ocenić zbiór opowiadań - niektóre są wybitnie dobre, chciałoby się żeby się nie kończyły, z kolei drugie, mimo dobrze ułożonych słów kompletnie do mnie nie przemawiają. Dla sposobu opowiadania warto, dla historii nie zawsze.

Opowiadania. Niektóre wręcz wspaniałe, frapujące, refleksyjne, dowcipne. Niespożyta wyobraźnia autorki, cudowny język i wrażenie, że Pani Olga układa w zdania, ilustruje nasze własne wrażenia, myśli, obawy. Dojmujące.

Genialna <3!

Genialna <3!