Gra na wielu bębenkach

Okładka książki Gra na wielu bębenkach
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2015-11-05
2015-11-05
literatura polska poszukiwanie sensu życia radość życia współczesna obyczajowość życie codzienne
Inne

Dziewiętnaście opowiadań Olgi Tokarczuk czytałam nieśpiesznie, delektując się pięknym językiem i różnorodnością przedstawionych w nich światów. "Otwórz oczy, już nie żyjesz" zaskoczyło mnie, a i rozbawiło ingerencją czytającej kryminał w jego nudną akcję. "Wieczór autorski" nastroił refleksyjnie, uświadamiając, że lepiej nie odkrywać na nowo tego, co minęło. "Bardo....

Bardzo spodobała mi się forma książki, podział na historie, lubię ten rodzaj. Opowieści ciekawe, wnikliwe, ale średnio porywające, nie oznacza to jednak, że nie czytałam jej z przyjemnością, bo pióro Pani Tokarczuk uwielbiam. Są książki do których wracam, jednak tej mimo to, do nich nie zaliczę

Opowiadania Tokarczuk kocham miłością bezkrytyczną. Z tego zbioru najbardziej podobało mi się opowiadanie "Próba generalna" o starszym małżeństwie, które "żre się" nawet w obliczu apokalipsy i nawet sąd ostateczny nie jest w stanie ich do siebie zbliżyć. Jak zwykle autorce udało się otworzyć mi w głowie nowe drzwi.

Jak zwykle niesamowicie zaskakujące, cudowne opowiadania. Pani Tokarczuk również w tym dziele zapewnia czytelnikowi pełną rozkosz językową i uniesienie własnej wyobraźni.

Dobre opowiadania, dobrze napisane, dlatego ocena też dobra.

Poziom opowiadań jest różny. Moim ulubionym jest "Wyspa".

"Czytała wszystko, przynajmniej ona pozostawała lojalna. Nie zdarzyło jej się zacząć i odłożyć. Przeczytanie pierwszego zdania traktowała jako podpisanie kontraktu czy złożenie ślubu, że dotrwa do końca. Nie było już odwołania."
I tak właśnie było, przeczytałam wszystkie opowiadania, jedne do mnie bardziej przemówiły, drugie mniej. Dotrwałam w tym czytaniu do końca.

Jak to u Olgi Tokarczuk: mieszanka czasem wręcz przyziemnego realizmu z mistycyzmem. Zbiór różnorakich opowiadań, spośród których można znaleźć coś dla siebie. Ale to co najpiękniejsze to kunszt języka Autorki...

Niektóre z tych opowiadań pozwalają się oderwać od nudnej i szarej rzeczywistości, chociaż same przedstawiają często nudną i szarą rzeczywistość - ale z perspektywy, której dotychczas nie brało się pod uwagę. Warto sięgnąć po ten tom i zobaczyć świat trochę inaczej, może bardziej lirycznie, z większą uwagą i refleksją.

W sumie to 6+, bo niektóre opowiadania to perełki.

2 129
    1 090