Rewelacje mesmeryczne

Mesmeric Revelation
1844-01-01
1844-01-01
Lucjan Andre

"Są dwa ciała, szczątkowe i dojrzałe, odpowiadające dwóm stanom istnienia - poczwarki i motyla. Nasz cielesny byt jest postępowy, przygotowawczy, czasowy. To, co zwiemy śmiercią, jest tylko bolesnym przepoczwarzeniem się do bytu ostatecznego, doskonałego, wiecznego. Naszym prawdziwym przeznaczeniem jest życie ostateczne."

"Kto nigdy nie cierpiał, to jakby nigdy nie doznał błogosławieństwa. Ból doświadczany na Ziemi jest podstawą błogości w ostatecznym życiu w Niebie."

Uwielbiam takie rozważania filozoficzne.

"Kto nigdy nie cierpiał, to jakby nigdy nie doznał...

Franz Anton Mesmer (1722 1815) − niemiecki lekarz, twórca koncepcji magnetyzmu zwierzęcego i systemu leczniczego zwanego mesmeryzmem.

Uważał, że w każdym organizmie istnieje „fluid uniwersalny” („magnetyzm zwierzęcy”),zaś oddziałując na niego można wpływać na stany chorobowe pacjenta. Przeprowadzał zabiegi mające na celu przeniesienie siły magnetycznej na chorego. Orzeczeniem komisji lekarskich w Paryżu i Berlinie w 1784 uznano jego teorię za pozbawioną podstaw naukowych i nadającą się do odrzucenia.

Poe wprowadza nas w świat hipnozy, spirytyzmu z duchowym przesłaniem, filozoficznymi przesłankami. Doświadczamy eksperymentu na umierającym panu Vankirk'a , który zostaje wprowadzony w sen magnetyczny.
Przysłuchujemy się niezwykłym wypowiedziom filozoficznym, dotyczących Boga, życia pozaziemskiego, materii, istoty człowieka i Anioła śmierci Azraela, z legend muzułmańskich i żydowskich to wszystko w takim naukowym świetle. Ciekawe jest stwierdzenie, że człowiek po śmierci nie będzie bezcielesny, jakby ciało było mu na zawsze wcielone w metaforyczny sposób:
"...Istnieją dwa ciała : pierwotne i zupełne, na podobieństwo dwu stanów, gąsienicy i motyla. to, co nazywamy śmiercią, jest tylko bolesnym przeobrażeniem. Nasze wcielenie obecne jest przygotowawcze, postępowe, tymczasowe. Nasze wcielenie przyszłe będzie doskonałe, ostateczne, nieśmiertelne. Życie ostatecznie jest najwyższym celem..."

• Kxx
  • Klasyka
  • Pożyczone/Wypożyczone
  • 2016
  • POE - moja fascynacja twórczością
  • Pan od geografii...
  • Opowiadania

Dodaj cytat z książki Rewelacje mesmeryczne