Z Archiwum X: Opętany

Okładka książki Z Archiwum X: Opętany Garth Nix
Okładka książki Z Archiwum X: Opętany
Garth Nix Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Z Archiwum X (tom 1) fantasy, science fiction
Z Archiwum X (tom 1)
The X-Files #1: The Calusari
Da Capo
1997-01-01
1997-01-01
Maciejka Mazan
Fox Mulder Dana Scully Z Archiwum X

Wydawnictwo Da Capo wydało w latach dziewięćdziesiątych serię zieloną i czerwoną z Archiwum X. Na razie przeczytałem po jednej, więc ciężko wyciągać kategoryczne wnioski, ale obie są adaptacjami scenariuszy. Nie wnoszą niczego nowego, przy czym Piętno Śmierci było tragicznie napisane - a Opętany już nieco lepiej. Co prawda to nadal krótka, płaska, po łebkach opisana historia z odcinka, ale przynajmniej nie łapie żeżuncja co dwie strony i da się to przeczytać bez łapania za głowę ani kilkukrotnego sprawdzania czy to nie jakiś fejk. Opętany to jest historia z odcinka S02E21 - Calusari. Wykastrowana, na szybcika, ale znośna technicznie.

"Opętany" to pierwszy tom drugiej serii książek powstałych na podstawie popularnego amerykańskiego serialu SF pt. "Z archiwum X". "Czerwona seria" w moim odczuciu jest mroczniejsza niż książki z "zielonej serii". Pierwsza część czerwonej serii jest adaptacją 21 odcinka drugiej serii serialu ("The Calusari").

Zdarzył się wypadek - w parku chłopca potrąciła lokomotywa, lecz balon, który trzymał w ręku, unosił się bez ruchu w powietrzu. Agent FBI Fox Mulder podejrzewa, że do śmierci chłopca przyczynił się... duch. Wraz ze sceptyczną agentką Daną Scully rozpoczyna śledztwo. Wkrótce dochodzi do wielu nieprawdopodobnych zdarzeń...

Książka stanowi wierne odwzorowanie odcinka. Czytając ją miałam przed oczami sceny z filmu, który oglądałam lata temu. Ludzka pamięć nie ma granic... Przyjemnie było wrócić wspomnieniami do jednego z fajniejszych seriali dzieciństwa. Dodatkowym plusem tej króciusieńkiej książki (raptem 96 stron) jest napięcie, które udało się stworzyć autorowi - czytając ją miałam na ciele gęsią skórkę a uczucie niepokoju towarzyszyło mi aż do ostatniej strony.

Bardzo dobra i przyjemna lektura nie tylko dla fanów serialu.

Zdarzył się wypadek - w parku chłopca potrąciła lokomotywa, lecz...

książka bardzo krótka, dosłownie na chwilę. historia dość interesująca, nieraz zaskakująca fantastyką i wprowadzeniem życia poza ziemskiego w dzieje bohaterów książki.

• Z archiwum X
  • Kryminał
  • Przeczytane - 2007
  • 52 książki (2016)
  • Bardzo chcę mieć.../Przygarnę...
  • 000 - Ekranizacje obejrzane
  • Niesamowitości