Turniej cieni

Nominacja w plebiscycie 2015
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka powieść historyczna
Zysk i S-ka
1. poł. XIX w. Afganistan literatura polska Polacy polityka Rosjanie XIX w. zdrada zesłaniec
powieść historyczna
Inne

Oficjalne recenzje i

Afgańska gra szpiegów

[ 21 ] Link do recenzji

Na półkach: , , , , , ,

Panią Cherezińską poznałem przy okazji Hardej i Królowej, które bardzo przypadły mi do gustu, więc tutaj oczekiwania miałem dość spore. Nie zawiodłem się. Mimo że akcja toczy się w trudnym dla nas XIX wieku, to słuchało się naprawdę znakomicie. Pierwsza część momentami się nieco dłużyła, ale za to druga nadrobiła wszystkie braki z nawiązką. Dobrze oddane realia...

Czym jest gwiazda podwójna? Otóż jest to układ dwóch gwiazd leżących - optycznie lub fizycznie - blisko siebie. Z naszego punktu widzenia zdają się pokrywać. Najsłynniejszą taką parą jest Jan Witkiewicz i Rufin Piotrowski w gwiazdozbiorze Turnieju cieni. Uosabiają jednocześnie to, co bliskie i bardzo odległe, działanie i oczekiwanie, słowo i milczenie, w końcu niezłomność...

Książka wspaniała, historia niby znana, a jednak godna poznania. Fantastyczne tło epoki, wyraziści bohaterowie. Ja słuchałam audiobook, dlatego jeszcze olbrzymi plus dla lektora. Trudno się było oderwać i wielka szkoda, że to już koniec tej emocjonująccej przygody

Mega wciągająca opowieść o losach trzech polaków za czasów, gdy Polski na mapie świata nie było.
Trzy zupełnie inne charaktery, osobowości o różnych wartościach życiowych i ich próby odnajdywania się w trudnej rzeczywistości.
Historia cudowna, pozwalająca na spojrzenie z innej perspektywy na naszą dzisiejszą rzeczywistość i to co mamy.

Książka z bardzo ciekawym klimatem, ale stojąca nieco w rozkroku pomiędzy fikcją literacką, a faktami historycznymi. Intrygujące wykorzystanie mniej znanych postaci z historii XIX-wieku - zarówno Rufin Piotrowski, jak i Jan Witkiewicz to bardzo ciekawe postaci - chwała autorce, że wykorzystała ich losy, doprawiając swoją wyobraźnią. Ciekawie oddane realia historyczne,...

Książkę czyta sie bardzo dobrze, bardzo szybko wciąga nas w swój klimat. Ksiazka zabiera nas w podróż pełno przygód i niespodzianek, dzieki niej przenosimy sie w czasie z miejsca na miejsce inpoznajemy coraz to nowych bohaterów. Pokazuje tez niezwykłą drogę do wolności.

Za audiobook “Turniej cieni” autorstwa elżbiety cherezińskiej odpowiada wydawnictwo aleksandria i audioteka.

Fabuła “Turnieju cieni” rozpoczyna się na początku lat 30 tych xix wieku. Bohaterami jest paru polaków, rosjan i brytyjczyków. Postacie te istniały naprawdę.
Witkiewicz został karnie wcielony do wojska. Jego służba miała być uciążliwa, długotrwała. Natomiast...

Kawał dobrej literatury, ale książkę można by było trochę skrócić, bo po kilkuset stronach akcja dostaje zadyszki. Koniecznie muszę przeczytać pozostałe książki autorki, podobno są nawet lepsze niż "Turniej cieni".

Jednym tchem

Książka, która wymaga skupienia i zaangażowania. Autorka od początku przytacza mnóstwo faktów i nazwisk, akcja rozgrywa się w wielu miejscach. Jeżeli jednak wsiąkniemy już w ten świat, ciężko jest się oderwać, wątki głównych bohaterów połączone są w bardzo interesujący sposób, a historia każdego z nich przedstawia odmienne postawy patriotyczne. Dzięki temu możemy poznać tą...

Dyskusje

1 641