Korona śniegu i krwi

Okładka książki Korona śniegu i krwi Elżbieta Cherezińska
Okładka książki Korona śniegu i krwi
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Odrodzone królestwo (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Odrodzone królestwo (tom 1)
Zysk i S-ka
2012-06-26
2012-06-26
Przemysł II Łokietek rozbicie dzielnicowe historia polski słowiańska fantasy
Inne

Historia jak żywa

XIII wiek. Polska zmaga się z kryzysem rozdrobnienia władzy po Wielkim Rozbiciu. Brak jednolitego przywództwa i indywidualne plany polityczno - ambicjonalne każdego z książąt, pogłębiają chaos i prowadzą do ciągłych konfliktów, a perspektywa zjednoczenia państwa polskiego wydaje się być zbyt odległa i nierealna...

,,Nie daj Boże zjazd piastowski" - te słowa najlepiej oddają charakter stosunków między rządzącymi.

Okres rozbicia dzielnicowego w dziejach historii Polski był przeze mnie najbardziej znielubionym i najnudniejszym tematem do przerobienia w trakcie edukacji szkolnej. Liczne walki o władzę, podziały terytorialne i zawiłe relacje między książętami niczego nie mogły mi w głowie rozjaśnić acz osobiście nie zgłębiałam się w ten okres bardziej niż to było konieczne. To był temat który zawsze ze mną wygrywał więc decydując się na pierwszy tom "Odrodzonego Królestwa" podchodziłam do niego z lekką rezerwą i bez przekonania...

W tej chwili jestem już świeżo po lekturze i okazuje się, że temat dla mnie totalnie nie do ugryzienia, okazał się tematem w najbardziej zjadliwym i przystępnym wydaniu. Autorka w dość ciekawym stylu łączy prawdę historyczną (opierając ją na konsultacjach z wieloma historykami),z pewnymi rozwinięciami niedopowiedzeń i własną interpretacją niektórych faktów, zacierając granicę między prawdą a fikcją literacką. Poza niewielkimi z początku trudnościami przy rozgryzaniu zawiłości dynastycznych całej masy postaci i połapaniu się w ogromnej ilości wątków wymuszających na mnie naprawdę mocne skupienie się podczas czytania, lekturę czytało mi się naprawdę świetnie. Jedynie co mi przeszkadzało, to powieściowe wątki fantasy - ożywione postacie orłów, gryfów i lwów oraz "fidrygałki" Bogusława i Kingi jakoś do mnie nie przemawiały więc wbrew temu, co niektórzy piszą, nie jest to powieść "stricte" historyczna. I nie ma co porównywać "Odrodzonego Królestwa" do "Gry o tron". Westeros to nie Starsza Polska, gdzie wydarzenia rozbicia dzielnicowego są autentycznym faktem.

,,Nie daj Boże zjazd piastowski" - te słowa najlepiej...

Pseudohistoryczne bzdury, nie wiem czy autorka pozazdrościła grze o tron, ale powinna tylko zazdrościć nie próbować podrobić. Cytując Ciastka " Nudne to i głupie"

“Korona śniegu i krwi” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Elżbiety Cherezińskiej. Powieść wymagała przebrnięcia przez kilkadziesiąt stron, zanim na dobre się wciągnąłem, ale koniec końców zostałem oczarowany sposobem, w jaki autorka ożywia polską historię i jej bohaterów. Po przeczytaniu tej książki nie sposób traktować takich postaci jak Przemysł II, Bolesław Pobożny, Henryk Probus, Bolesław Wstydliwy, św. Kinga, Mściwój II czy Wacław II, a także znamienitych rodów Starszej Polski (Zarembowie, Grzymalici, Łodziowie, Nałęczowie) jedynie jako osób, o których wspominają podręczniki. Dzięki tej lekturze możemy choć przez moment żyć ich konfliktami, problemami i nadziejami, a w rezultacie lepiej rozumieć koleje naszej historii. Zaś dla urozmaicenia, całość historii pokropiona jest leciutko elementami magiczno-fantastycznymi. Polecam spróbować.
---
> Bohaterstwo to tylko śmierć odświętnie ubrana do pieśni.

> Więcej niż dwoje Piastowiczów w jednym miejscu to zapowiedź wojny!

> Hardzi Piastowicze bili się między sobą o dziedziny i płodzili synów, jakby chcieli z własnych lędźwi wystawić wojska, dające każdemu z nich większe prawa do tronu.

> Władza to nie jest trzymanie za mordę. To równowaga między szacunkiem a oddaniem. To moralne prawo wsparte ludzką wolą. To naznaczenie przez Boga.

> "Korona, złocisty cierń, który przebije mi skronie. Akt wywyższenia jest aktem całkowitego poddania. Oto jestem królem, sługą sług."

Przeczytałam wszystkie 5 tomów serii z zapartym tchem, często zarywając noc. Nie mogłam się po prostu od nich oderwać.

cudowne, wspaniałe i okrutne jak życie. Genialny audiobook i ta historia - to pisał ktoś z pasją ktoś kto powinien być pisażem i z pewnościa autorka tej książki lubi pisać i pisze to z serca nie z potrzeby zarabiania jak wielu dzisiaj autorów. Z całego serca polecam. Jako historię, akcje, i wspaniała opowieść o pływaniu w zimowym morzu. Książka przy której można się popłakac.

Bardzo dobra powieść historyczna z elementami fantasy, coś pomiędzy Trylogią husycką i Wiedźminem Sapkowskiego. Przyjemnie się czyta, a przy okazji poznajemy historię Piastów i to z okresu rozbicia dzielnicowego gdzie można się łatwo pogubić między różnymi spadkobiercami i potomkami Krzywoustego. Autorka zadbała jednak o to abyśmy nie wpadli w tą otchłań a przyjemnie płynęli po powierzchni.

Miłośnicy historii to książka dla Was. Autorka zabiera nas do czasów które są białą plamą w historii naszego państwa, to czasy początków królestwa polskiego.
"Święte księżne, grzeszni książęta i szlachetni rycerze" tak najszybciej i najtrafniej można określić treść książki. Czasy rozbicia dzielnicowego. Polska to mnóstwo małych księstw, a ich władcy walczą o pozycje między sobą. Pod rządami Przemysła II, syna Przemysła I miało nastąpić ponowne zjednoczenie kraju a jak było wszyscy wiemy. Opowieść autorki jest tak mocna i wiarygodna że wstawki fantasy w niczym nie przeszkadzają w odbiorze powieści. Sięgnę po następne tomy na pewno.

Dla mnie ta powieść to jak święty Grall. Dokładnie czegoś takiego szukałam - nowoczesnej powieści historycznej o polskiej historii. Nawet nie marzyłam o tym, że ktoś się zabierze za tak zagmatwany odcinek. Wreszcie mozna się połapać w rozbiciu dzielnicowym, stolicach, książętach, sąsiadach. I jak to jest napisane! Fascynująco, ciężko się oderwać. Elementy fantastyczne są bardzo nienachalne, więc jeśli ktoś nie lubi, nie powinny mu przeszkadzać. Mnogość postaci i miejsc akcji rzeczywiście nasuwa skojarzenia z Grą o tron, ale tutaj dostajemy zdecydowanie bardziej zwartą i spójną opowieść. Jest też mniej brutalna, co uważam za duży plus. Serdecznie zachęcam do przeczytania.

Za każdym razem, gdy zachwalam dzieło Cherezińskiej, dostaję pytanie, czy nie chodzi o Koronę królów wyemitowaną przez TVP i spieszę z wytłumaczeniem, że zdecydowanie NIE 😉

Również nie pasuje mi porównywanie tej książki (cyklu) z inną książką/serialową adaptacją i twierdzenie, że to polska Gra o tron, ponieważ od Cherezińskiej dostajemy bogate dzieło historyczne okraszone drobnymi elementami fantasy, które ‘podkręcają’ trochę samą walkę o polską koronę, a nie stanowią esencji powieści. Z tego też powodu praca autorki zdecydowanie zasługuje na ekranizację. Oczywiście finansowaną przez np. Netflix i promowaną na świat, a nie kolejne nieudolne, TVP-owskie wypociny stawiające na zysk poprzez cięcia budżetowe przy produkcji 😛

Cherezińska włożyła bardzo dużo pracy w przestudiowanie historii Polski z okresu wielkiego rozbicia dzielnicowego oraz wydarzeń, które miały doprowadzić do ponownego zjednoczenia kraju pod rządami Przemysła II. Można się oczywiście sprzeczać co do interpretacji zdarzeń, które nie są historycznie jasne, ale narracja autorki przypadła mi do gustu, ponieważ nadała książce odpowiedni ładunek emocjonalny i niebywałą dynamikę 🚀

Gorąco polecam!

Książka która nie uśpi nas, opowiadając historię. Świetnie sprawdza się na długie zimowe wieczory, gdy pogoda nie zachęca na wyjście.

• Historyczne
  • Powieść historyczna