Okładka książki Ptaki drapieżne : historia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK Emil Marat, Michał Wójcik
Emil MaratMichał Wójcik Wydawnictwo: Znak Literanova historia
historia
Znak Literanova
2016-01-18
2016-01-18
literatura polska historia Polska II wojna światowa armia krajowa
Inne

Z wielkim zainteresowaniem słuchałam o wykonawcach wyroków na Niemcach, polskich donosicielach. Wyroki śmierci wydawał podziemny Sąd Polski. Tematyka całkowicie mi obca. Dla zawodowych historyków bezpośrednia relacja Sępa Wiśniewskiego nie do przecenienia.

Bardzo.dobrze napisana. Połączenie wywiadu z artykułami i aktami z tego czasu . Historia mocna samą w sobie .

Gdyby momentami rozmowy prowadzone w tej książce nie były tak denerwujące to byłby to ulubieniec, bowiem moim jedynym zastrzeżeniem jest to, że autor (jednocześnie osoba zadająca pytania bohaterowi) niekiedy ocenia akcje prowadzone przez oddział likwidacyjny AK.

Bardzo interesująca książka dająca pojęcie o tym kim byli co czuli ludzie którzy wykonywali wyroki.

Niestety psują historię tego wspaniałego bohatera ci pożal się boże autorzy swoimi tendencyjnymi pytaniami o tvnowo-zetkowym rodowodzie. jakieś żalosne dopytywania pod z góry jakąś tezę jaka ta AK zła.

Bardzo ciekawa i wciągająca książka. Na pewno będę szukał podobnych książek, aby jeszcze zgłębić i poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

Druga pozycja po "Egzekutorze" - Stefana Dąmbskiego, jaką przeczytałem związanej z tematem wykonywania wyroków na zdrajcach, kolaborantach, konfidentach czy niemieckich oprawcach podczas okupacji. Czuję jakiś niedosyt i coś mi w niej zabrakło, jak w w/w pierwszej pozycji. Czytając myślałem, iż będzie tutaj przede wszystkim położony nacisk na samych akcjach likwidacyjnych. Niby są one opisane ale nie, aż tak jakby się można było tego spodziewać po opisie książki.

Samą pozycję czyta, się dobrze bo jest w formie wywiadu, przeplatanego wstawkami faktograficznymi, co ma pokazać czy doprecyzować - wyjaśnić, rzeczy które nie zostały dopowiedziane przez bohatera. Problem tkwi w samych autorach, czyli Wójciku i Maracie. Zamiast skoncentrować się na tym najbardziej interesującym temacie, często pytają o rzeczy błahe a wręcz intymne! Co to ma wspólnego z tematem książki? To raczej rzecz osobista bohatera, a nie temat do wywiadu, najdelikatniej ujmując zachowali się nieprzyzwoicie...

Druga sprawa, to w kilku momentach swoimi dziwnymi pytaniami, nie mającymi za wiele wspólnego z poruszanym tematem wywiadu, wręcz próbowali sprowokować Pana Lucjana, ale dziarski egzekutor, nie dał się "wziąć pod włos". Na duży plus są załączone w aneksie zapiski Pana Stefana Matuszczyka, tak naprawdę tam idzie się dowiedzieć najwięcej. Jak sami autorzy napisali w podziękowaniu, iż Juliusz Kulesza, nie zostawił suchej nitki na ostatecznym tekście, i wcale mu się nie dziwię... Tym którzy oddali życie, zdrowie, zaginęli, od nas należy się Wieczna Cześć, Chwała i pamięć za to jaką daninę złożyli walcząc za wolną i niepodległą Polskę!

Trudna, mocna książka.

Sęp. Likwidator.
Rozmowa, wywiad z Lucjanem Wiśniewski "Sępem" likwidatorem ze specjalnej sekcji kontrwywiadu AK.
Był w sekcji od początku a miał wtedy 17 lat.
Jedna egzekucja, druga i następne.
W sumie było ich kilkadziesiąt. A po drugiej stronie wylotu lufy zdrajcy, konfidenci, szmalcownicy (ci ostatni zbyt rzadko). Ludzkie szmaty, gnidy.
Ktoś musiał być likwidatorem. Ktoś musiał to robić.
Czasami w trakcie lektury miałem wrażenie, że autorzy usiłują wzbudzić w "Sępie" poczucie winy, wręcz zmusić go do wyrzutów sumienia.
A on wyrzutów sumienia nie ma bo i nie powinien ich mieć.
Pan Lucjan kilka rzeczy prostuje np. odczytywanie wyroków, postawa 'granatowych'.
Walczy w Powstaniu, potem w Kampinosie.
Pewne tematy do dziś nie zostały wyjaśnione - sprawa Rettingera, śmierć majora "Okonia'.
Pięknie pokazana rola wspaniałych dziewczyn-wywiadowczyń. Bez nich żadna akcja nie byłaby możliwa.

Książka zmusza do refleksji, do zadumy.

Chylę czoło przed "Sępem", przed Panem Lucjanem.

Trudna, mocna książka.

Sęp. Likwidator.
Był w sekcji od początku a miał wtedy 17 lat.
Jedna egzekucja, druga i następne.
Ktoś...

Bardzo dobrze napisana książka w formie obszernego wywiadu autorów z Lucjanem "Sępem" Wiśniewskim - likwidatorem z kontrwywiadu AK wraz z uzupełnieniem treści lub jej skonfrontowaniem z informacjami zawartymi w innych źródłach osobowych lub pisanych.

Ciekawe źródło informacji o metodach likwidacji zdrajców i konfidentów w czasie II WŚ, sposobie pozyskiwania broni, zaangażowaniu kobiet w działalność AK...

W książce nie jest pomijana kwestia zabijania rodaków "w celach prewencyjnych", co dobitnie wskazuje na tragizm tamtych czasów...

Robi wrażenie, okupacja, egzekucja kolaborantów i młodzi wykonawcy wyroków. Sęp opisuje jak to wyglądało na prawdę, żadnego odczytywania wyroków, jak w naszych filmach. Mocna książka, zapadająca w pamięć. Autentyczna.

• Historyczne

Video