Nominacja w plebiscycie 2015
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Dawno temu na Litwie

63 Link do recenzji

Lektura tej ksiązki tak mnie wciągnęła, że dopiero długo potem, czytając jej recenzje, doszło do mnie, że chłonąc treść nawet nie zauważyłam, że w książce nie ma dialogów. Piękna, przekonywująca opowieść o świecie, którego już nie ma.

Wielkie oczekiwania i ogromne rozczarowanie. Książka dla pensjonarek.
Jesteśmy w wieku siedemnastym, którego atmosfery się nie czuje zupełnie. Jedyny plus to informacje o postaciach historycznych, które bardziej jako sztafasz zagościły na stronach powieści. Wiele wątków jakby wtórnych. Bohaterowie płascy myślący kategoriami XX wieku.
Szczegółowe opisy zachowań i rzeczy...

Litewski bestseller przetłumaczony na język polski. Historia, a raczej początek historii, szlacheckiego rodu Narwojszów, od lat sześćdziesiątych XVII wieku. Ale nie ma tu wielkich bitew i pojedynków, oblężeń i traktatów. Mamy za to obraz normalnego życia dość zamożnej szlachty litewskiej, całkowicie polskojęzycznej. Jej codzienne funkcjonowanie oraz wydarzenia świąteczne. Z...

Na półkach: , , , ,

Jest mi bardzo przykro ale nie dałam rady przeczytać. Dobrnęłam do połowy i zachwycona nie jestem. Spodziewałam się większej i bardziej interesującej rodziny. A zostałam zaskoczona monotonią i momentami nudnawych opisów. Jak do tej pory to pierwsza książka w tym roku, którą odłożyłam zanim skończyłam i raczej do niej nie wrócę.

Wyśmienita powieść litewskiej autorki! Naprawdę jestem zaskoczona pozytywnie, gdyż po przeczytaniu ostatniego zdania, miałam ochotę natychmiast sięgnąć po tom 2 (którego jeszcze nie mam). Jednak poczekam jeszcze z czytaniem kolejnej części, po w Polsce coś zwlekają z wydaniem tomu trzeciego i czwartego tomu wieńczącego tetralogię. Jednak gdy zobaczyłam na okładce polecajkę...

Książka napisana wspaniałym językiem, pełna prawd życiowych, lekko zabarwionych humorem i ironią. Opisana historia przybliża życie w XVII wieku pokazując jednocześnie jak niewiele się mogło się zmienić w postępowaniu człowieka.
Jest tu miłość, pycha, zazdrość, romans i ustawki.

Bardzo to jest sprytnie napisane. Jedno zdanie przechodzi w drugie, wątek przenika wątek, a z tego wszystkiego historia nam się tka tak wspaniale zwyczajna i przez to "nasza", że czujemy się, jakbyśmy nie czytali, a plotkowali o sąsiadach z domu obok z koleżanką przy kawie.
Polecam z bardzo pozytywnym pozdrowieniem.

rozszerzone spojrzenie na ziemiaństwo

ksiazke czyta sie szybko i przyjemnie, tym bardziej szybko, ze niekiedy jedno zdanie potrafi ciagnac sie przez cala strone, co z poczatku moze lekko wadzic, ale pozniej przyzwyczailam sie do tego stylu.

SPOILER czy tez macie wrazenie, ze Kazimierz jest krypto-gejem?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wciągająca powieść o Litwie, ale bardziej o ludziach. Ciekawie pokazane miejsce kobiety i mężczyzny w XVII wieku i to językiem współczesnym. Podobały mi się długie zdania, które umiejętnie prowadziły z jednego wątku w drugi. Dobre czytadło :-)

Dyskusje

1 249