Róża Sewastopola

Insignis
2009-05-20
2009-05-20
Olga Siara

Ciekawy pomysł ale realizacja marna. Ciągnie sie jak przysłowiowe flaki. Akcja jest bardzo ale to bardzo powolna, ciągłe reminiscencje do 6 tygodniowego pobytu głównej bohaterki jako dziecka w bogatym domu ciotki i jej męża przewijają sie przez całą powieść dajac wrażenie że była tam 6 lat . i tak dalej...

Przeczytałam parę stron i stwierdziłam, że nie mam siły do romansidła - odpuszczam.

Niby wszystko tu się zgadza - jej historia w tle, jest kilka nieoczywistych wątków romantycznych, są nawet czasem emocje.. a mimo tego nie związałam się z bohaterką, no nie dało się. Pod koniec, głównie za sprawą przyspieszenia akcji, zaczęłam się wkręcać, ale tu znów klops - ja naprawdę nie wiem, jak się ta książka skończyła, co tam się stało? o co chodziło? no przedziwna sytuacja.

Bez oceny, bo ani to dobre, ani złe. Historia dla mnie nudna, żaden element fabuły mnie nie zainteresował - wojna krymska, romans, przyjaźń, poszukiwania. Główna bohaterka mnie irytowała, w ogóle jej nie polubiłam. Zapychacz wolnego czasu.

"Róża Sewastopola" Katharine McMahon
Lata 50. XIX wieku. Wielka Brytania szykuje się do wojny z Rosją. Wojna ta ma być krótka i zakończyć się sukcesem bo jak wieść niesie Wielka Brytania jest do niej świetnie przygotowana. Niestety optymizm zasiany wśród Brytyjczyków gaśnie w miarę napływu informacji w frontu. Przedłużanie się walk doprowadza do konieczności zamierzenia się z zimą, epidemiami i ratowaniem mnóstwa rannych żołnierzy. Narzeczony Marielli Lingwood będący lekarzem i jej kuzynka, będąca pielęgniarką, wyruszają na wojnę aby nieść pomoc w wojskowych szpitalach. Niedługo potem Mariella otrzymuje wieści o chorobie narzeczonego a Rosa nie daje znaku życia.
Ciekawa w tej powieści jest jedynie historia wojny ale jest jedynie tłem dla historii Marielli, Rosy i Henrego. Niestety właśnie przez stereotypowość tych postaci można niemal od razu przewidzieć ich decyzje i to jak zmienią się w przyszłości. Postaci są bardzo papierowe. W dowolnym w romansiku znajdziemy dokładnie ten sam zestaw postaci. Dla mnie czas na tę lekturę był czasem zmarnowanym.

"Róża Sewastopola" Katharine McMahon

Po przeczytaniu książki byłam rozczarowana. Nie wciągnęła, była wręcz nudna.

Po przeczytaniu książki byłam rozczarowana. Nie wciągnęła, była wręcz nudna.

Mariella to panna z dobrego domu, przed wojną przyjmuje oświadczyny doktora Henry’ego. Mamy tutaj trzech głównych bohaterów – Mariellę, jej żywiołową kuzynkę Rosę oraz doktora.
Wielka Brytania, rok 1854. Wojna krymska przychodzi niespodziewanie, burząc spokojne życie bohaterów. W ślad za doktorem na Krym rusza także Rosa – jako pielęgniarka. Wkrótce doktor zostaje ranny, a sanitariuszka znika bez śladu, zatem na polecenie ukochanego, Mariella wyrusza na poszukiwania kuzynki. I wtedy to znajduje się w samym centrum wojny. Na miejscu spotyka kapitana Stukeleya, z którym zaczyna łączyć ją gorliwe uczucie.

Róża Sewastopola to romans historyczny, choć nie tylko o miłości w nim mowa. Opowiada ona o odwadze, poświęceniu i bezsensowności wojny, która jest świetnym tłem rozgrywających się wydarzeń, a w szczególności historii kochanków.

Początkowo nie mogłam się wgryźć, jednak później szybko odnalazłam rytm. Tło historyczne jest dobrze odwzorowane. Polecam.

To jest bez wątpienia dobra książka, ale dlaczego oferowana jako romans historyczny? Okej, wątek miłosny jest i to dość nietypowy. Ona kocha jego, ale on kocha tamtą, a tamta kocha ją. Okej, historia też jest - wojna krymska opisana z godną podziwu drobiazgowością. Rzecz w tym, że nastrój tej powieści jest ogromnie przygnębiający. Bohaterowie są nieszczęśliwi, los bezlitosny, ludzie okrutni i ogólnie wszystko unurzane jest w poczuciu porażki i beznadziei. To broń borze nie wada! Ale jednak zmyłka, bo byłam przygotowana na letnie czytadło na leżak, a dostałam porcję (okropnie realistycznego gdy za wschodnią granicą wojna) pesymizmu. Niemniej, książka absolutnie do polecenia, bo i warsztat literacki, i konstrukcja świata przedstawionego są na bardzo przyzwoitym poziomie.

Czytam, czytam i wieje nudą. Boję się, że nie dobrnę do końca tej nudnej książki

1854 rok Wielka Brytania i to tam rozgrywa się historia, gdy trwa wojna krymska.
Brytyjczycy bardzo chętnie chcą walczyć z Rosją ale niewiedza, co naprawdę ich czeka.
W Londynie poznajemy Rose Barr, która jest młodą, piękną kobietą. Czuje, że musi jechać na wojnę i pomagać rannym żołnierzom. Jej kuzynka Mariella Lingwood pozostaje w kraju ale bardzo martwi się o Rose oraz o swojego narzeczonego, który jest lekarzem i również pomaga. Nagle Henry ciężko zachorował, a Rosa w Krymie jest uważana za zaginioną.
Mariella wyrusza w podróż, aby odkryć prawdę i odnaleźć swoją kuzynkę.

Książka podzielona jest na pięć części w czym trzy pierwsze dla mnie były niepotrzebne. Zbyt długie opisy oraz brak akcji, która sprawiłaby żebym chętnie wracała do lektury.
Dopiero czwarta i piąta część zaczęła mnie wciągać, gdy trwały poszukiwania Rosy, wtedy faktycznie byłam ciekawa co się stało z kobietą.

Delikatnie pisząc, czuję rozczarowanie tą książką.. liczyłam, że będzie tu pełno akcji i wciągającej historii. Zastałam tu skomplikowany romans. Jeśli ktoś lubi spokojne historie i obszerne opisy to spodoba mu się ta propozycja.
Autorka pokazała jaką odwagą wykazali się ludzie, którzy sami zgłaszali się, aby nieść pomoc na wojnie. Muszę jeszcze wspomnieć, że bardzo podoba mi się okładka.

Każdy z Was musi ocenić czy jest to książka dla Was.
Mnie osobiście bardzo rozczarowała, a nawet po przeczytaniu 100 stron miałam ochotę ją porzucić. Cieszę się, że chociaż te dwie ostatnie części sprawiły, że zaczęłam się wciągać.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Niedoczytane