Cierpliwość diabła

Okładka książki Cierpliwość diabła Maxime Chattam
Okładka książki Cierpliwość diabła
Maxime Chattam Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Ludivine Vancker (tom 2) Seria: Kryminał kryminał, sensacja, thriller
Ludivine Vancker (tom 2)
Kryminał
La Patience du diable
Sonia Draga
2015-05-20
2015-05-20
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak

Nie czytajcie „Cierpliwości diabła”, jeśli w nocy chcecie spać spokojnie…

Książka bardzo przeciętna i powtarzająca schematy z poprzedniej części. Denerwujący bohaterowie. Bardzo denerwujące rozważania egzystencjonalno-filozoficzne, które mogłyby wyjść spod pióra nastoletniego buntownika. Nie rozumiem dlaczego autor przez całą książkę upiera się, że przemoc i ludzka brutalność osiągają w dzisiejszych czasach apogeum, a świat stoi na przed progu piekła. Można odnieść wrażenie, że 40 tys lat historii naszego gatunku to urocza bajka pełna trzymania się za ręce i tańców wokół ogniska. Kiepski kryminał.

Druga czesc po rewelacyjnym Plugwym spisku

Solidna pozycjq oraz dawka emocji od autora

Druga czesc po rewelacyjnym Plugwym spisku

Solidna pozycjq oraz dawka emocji od autora

Jest to konstytucja Plugawego spisku.
Vancker dołącza do wydziału narkotykowego w celu pomocy w akcji. Policjantka po złapaniu uciekinierka w jego teczce znajduje płaty z ludzkiej skóry. Pierwszym podejrzanym zostaje HPL, wytatuowany satanista, który twierdzi, że zna się z samym diabłem. Żandarmeria odnajduje Necronomicon satanisty oprawiony w ludzką skórę. Zaczynają umierać ludzie ze strachu, żandarmeria wie, że ma doczynkenia z samym Mefisto.

👺Oh ten Chattam i jego pomysły. Nie będę się dużo rozpisywać, bo po co?
Fabuła wciągająca, akacja jak zawsze taka jak trzeba. Pomysł na fabułę naprawdę niczego sobie. W książce można poczuć lekki klimat grozy. Podobał mi się motyw diabła, miałam obawy, że może to nie wypalić.

👺Bohaterowie również dobrze wykreowani. HPL to fan piekła i jego pana. Facet mówi takie rzeczy, że sam egzorcysta by mu nie dał rady. Jego hobby jest unikatowe gdyż facet handluje ludzką skórą, a jego pomocnik [trzeba przeczytać żeby wiedzieć kto]lubi obdzierać ze skóry i zostawiać sobie pewne trofea. Denaci umierają ze strachu nie pozostawiając żadnego śladu po Kacie. We Francji dochodzi do masowych, okrutnych wydarzeń. Vancker i Segnon zaczynają wierzyć, że sam Lucyfer to nie mit.

👺Cierpliwość diabła to thriller z krwi i z kości, już dawno nie spotkałam się żeby Autor napisał 100% gatunek, gdzie wątek kryminalny schodzi na ciut dalszy plan. Jeżeli ktoś nie lubi dosadnych dedukcji nad portretem psychologicznym to może się mu to przedłużać i nie spodobać.

👺Dobra kontynuacja Plugawego spisku, znów się nie zawiodłam. Czytając pewne fragmenty miałam gęsią skórkę, do teraz mam pewną scenę przed oczami. 😬Ostatnia strona książki i ja dalej nie wiem czy to sam diabeł czy iluzjonista, wohoo. Klimat tej książki jest dziwny, nieco nierealny, ale to cały Chattam.

Jest to konstytucja Plugawego spisku.

Podczas akcji policyjnej wymierzonej przeciwko dealerom narkotyków śledczy dokonują makabrycznego odkrycia. Jeden ze złapanych handlarzy ma przy sobie torbę z ludzką skórą. Trop wiedzie na przedmieścia Paryża do przeznaczonego do rozbiórki domu, gdzie sprawca zbrodni pozostawił pamiętnik naśladujący Necronomikon. Jego lektura pozostawia niezatarte wrażenia, a użyty na okładkę surowiec przyprawia o dreszcze.
Nieugiętej porucznik Ludivine Vancker nic nie powstrzyma przed rozwiązaniem zagadki i dotarciem do źródła nieszczęść. Do korzenia zła...

Największą wadą tej książki jest to, że jest drugą częścią "Plugawego spisku".
"Plugawy spisek" w swojej kategorii jest absolutnie wybitny. Zaskakujący, mroczny, ale nie oderwany od rzeczywistości. Względnie prawdopodobny. Z fantastycznie budowaną mroczną atmosferą. Idealnie przyprawiona potrawa, zasługująca w pełni na gwiazdkę Michelin.
"Cierpliwość diabła" wypada przy tym blado. Jak dla mnie mało zaskakujący finał - spodziewałem się, że zabił ogrodnik. ;) To co fajnie budowało postać głównej bohaterki w "Plugawym spisku" - w tej części jest przegadane, przesmażone, nudne i mdłe. Opisy wewnętrznych emocji ciągną się niczym kiepskie kluski śląskie, dominując akcję. Wszystko to jest takie trochę naiwne i przerysowane. Trochę jak potrawa z podrzędnego baru dworcowego - zjeść się to da i jak człowiek głodny, to nawet smakuje, ale musi być z keczupem (wiadomo - z keczupem wszystko da się zjeść). Generalnie - trudniej było mi się skupić. Nudziłem się.
Z lekką nieufnością sięgam po trzecią część, żeby całkiem nie zepsuć sobie wspomnień po części pierwszej.

Największą wadą tej książki jest to, że jest drugą częścią "Plugawego spisku".
"Cierpliwość diabła" wypada przy...

Lektura wywołująca gęsią skórkę, dreszcz wzdłuż kręgosłupa a nawet mrożąca krew. Mroczny thriller. To moje pierwsze i chyba ostatnie spotkanie z autorem.

Druga odsłona cyklu już niestety nie jest tak dobra jak pierwsza. Jestem nieco rozczarowana, bo "Plugawy Spisek" dawał nadzieję na początek rewelacyjnej, kryminalnej sagi. Tutaj autor nie wykazał się niczym szczególnym. Bazowanie na podobnym z pierwszej części schemacie nie przyniosło tu nic dobrego. Do tego wszystkiego dochodzi coraz bardziej irytująca główna bohaterka, która momentami mogło by się wydawać inteligencją nie grzeszy. Ot dobry kryminał i tyle.

Szału nie ma . Przeciętna książka z typowymi postaciami o opętanych przez "diabła" świrach czyniących zło . Główna bohaterka to niezbyt mądra policjantka , którą praca tak absorbuje , że nie ma czasu na życie osobiste . ( Skąd już to znamy. ) Jest irytująca , ambitna , piękna i przez to kiczowata i sztampowa . Sprawa którą się zajmuje to również klasyka gatunku : nieuchwytny "zły" , który zmusza mądrych inaczej do popełniania okropności . W założeniach miło być strasznie , ale wykonanie jest kiepskie , więc momentami przy opisach zbrodni , uśmiechałem się z politowaniem i wcale nie nie byłem przerażony . Całość przypomina "Straszne filmy" , które są pastiszem horrorów . Przerysowane postaci , groteskowe sytuacje i całkowity brak realizmu . Jedyne co ratuje całość to dość wartka akcja , więc nie będziecie się nudzić . Odgadnięcie kto jest "tym złym" nie jest trudne , w zasadzie autor sam wskazuje na tę postać już przy pierwszym z nią spotkaniu .
Tę książkę można przeczytać , ale niewiele stracicie jeżeli tego nie zrobicie . I tu wyjątkowo zgadzam się z pierwszym zdaniem oficjalnej recenzji .

najlepsza !!

najlepsza !!

Początek mocny, krwawy i porażający potem akcja delikatnie zwalnia by dojść do mocnego finału. Ogólnie książka trzyma bardzo dobry poziom, główny antagonista bardzo wyrazisty i charakterny.
Dla mnie zagadką zawsze będzie jak oni w tej Francji łapią się w sferach kompetencyjnych policji, żandarmerii i innych służb, ale to temat na inne rozważania.

• Audiobooki
  • Kryminał