Diabeł z więzienia dłużników

Okładka książki Diabeł z więzienia dłużników
Antonia Hodgson Wydawnictwo: Amber kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
The Devil in the Marshalsea
Amber
2015-01-13
2015-01-13
Stanisław Rek
literatura historczna Stanisław Rek

Waham się między oceną 5 a 6 gwiazdek, ale chyba jednak 6 to za dużo...
Książka może i ciekawa, ale mnie brakowało jakiegoś błysku, jakiegoś takiego czegoś nieuchwytnego, co jak zaczynasz czytać, to wiesz, że to jest właśnie to.
Na pewno autorce należy się uznanie za rys historyczny, i za to, że naprawdę musiała włożyć dużo pracy w tą powieść, by była ona zgodna z ówczesnymi realiami.
Trochę szkoda, że nasz tłumacz nie przetłumaczył nam dialogów w ówczesnej polszczyźnie... To może też trochę psuje cały efekt.

Waham się między oceną 5 a 6 gwiazdek, ale chyba jednak 6 to za dużo...

Nuuuuuuudy. Szkoda czasu na to coś.

Nuuuuuuudy. Szkoda czasu na to coś.

Diabeł to bardzo dobra książka.
Kryminał historyczny osadzony w XVIII wiecznym Londynie.
Warstwa kryminalna jest ok - standardowa ale mimo wszystko trzymająca w napięciu historia poszukiwania mordercy.
Mnie książka urzekła swoją warstwą obyczajowo-hisotryczną.
Świetnie oddane realia XVIII w. Londynu oraz samego więzienia dla dłużników, zaludnionego przez rzeszę ciekawych postaci z krwi i kości.
Myślę, że Diabła warto polecić przede wszystkim fanom hisotycznych powieści z dreszczykiem i klimatycznych historii z epoki.

Diabeł to bardzo dobra książka.
Kryminał historyczny osadzony w XVIII wiecznym Londynie.
Mnie książka urzekła swoją warstwą obyczajowo-hisotryczną.

Czas: XVIII wiek, kraj: Anglia, miejsce: więzienie dla dłużników, w którym popełniono morderstwo, bohater: niedoszły duchowny. bardzo sprawnie napisany kryminał historyczny. autorka oparła się na prawdziwych zapiskach z tamtej epoki i prawdziwych postaciach przebywających w tym więzieniu. oprócz zagadki: kto jest mordercą? czytelnik dowiaduje się dużo o ówczesnym Londynie i warunkach panujących w więzieniu dla gentelmenów, którzy stali się więźniami za niezapłacone długi. autorka bardzo sugestywnie opisała warunki w jakich odbywali karę i musieli walczyć o przeżycie.

Na półkach: , , , ,

Książka pochłonięta za jednym zamachem. Świetnie oddane realia XVIII-wiecznego Londynu, dobrze zobrazowani bohaterowie i genialna intryga. Fabuła zaskakiwała do samego końca, wraz ze słodko-gorzkim zakończeniem. Bardzo podobało mi się to, że autorka wykorzystała w swojej powieści autentyczne postacie, miejsca i wydarzenia. Szczerze polecam :)

Powieść nie jest zbyt ciekawa, na pewno nie nazwałabym jej kryminałem historycznym. To raczej powieść przygodowa dla dorosłych. Do tego pisana w dziwny sposób, trochę bezbarwna, mimo, że opisująca ciekawe miejsce i czas.

Dla mnie ciężka pozycja do czytania.
Nie lubię zbyt książek historycznych więc szło topornie.

Dla mnie ciężka pozycja do czytania.
Nie lubię zbyt książek historycznych więc szło topornie.

Dobra książką, bardzo ciekawy pomysł, poszukiwanie mordercy w więzieniu, a wszystko to opakowane na tle historycznym. Tle, które w świetny sposób oddany jest przez autorkę, że bez problemu wsiąkamy w klimat XVIII wiecznego Londynu jak i całej Anglii. Być może początek trochę niemrawy, ciężko na początku się połapać, ale im dalej, tym tylko lepiej. Podobała mi się przede wszystkim umiejętność odpowiedniego pomieszania kilku gatunków literackich. Bo mamy i kryminał, ale niektóre sceny i akcja bardziej podchodzą pod thriller, a nawet lekki horror. Dodatkowo, jak wcześniej wspomniałem świetny oddany nastrój ówczesnej epoki. Brutalność, brud, okropieństwo, degrengolada. To nie jest opowieść o krainie mlekiem i miodem płynącej. A zegar tyka i czas ucieka. Minusik lekki za zakończenie, trochę musiało być optymistycznie, ale jak najbardziej polecam. Jedna z lepszych książek jakie ostatnio przeczytałem

Rok 1727. Anglia. Londyn.
Dwudziestopięcioletni Tom Hawkins pochodzi z dobrego domu, gdzie jego ojciec był duchownym, a on sam miał objąć stanowisko ojca w kościele. Ale nie chciał tego i wybrał inne życie. Życie pełne alkoholu, hazardu.
Los sprawił, że został okradziony z pieniędzy, które miały służyć jako czynsz za mieszkanie, które wynajmował. Trafia do najgorszego więzienia - więzienia dłużników, Marshalsea. Jest ono podzielone na więzienie dla dżentelmenów i dla plebsu. On trafia do tego pierwszego. Zamieszkuje z Fleetem, podejrzanym o zamordowanie swojego wcześniejszego współtowarzysza. Tom musi rozwiązać zagadkę morderstwa Johna Robertsa nim sam zostanie zabity.
Kiedy już każdy poznaje prawdę, Tom zostaje uświadomiony, że został oszukany przez najbliższą mu osobę. Przez kogoś, kogo uważał za brata.

Najlepszy kryminał historyczny 2014 nagrodzony CWA Historical Dagger.
Nominacja do nagrody dla najlepszy debiut roku.
"Ta genialna oparta na faktach historycznych powieść ożywia mroczny świat najniebezpieczniejszego angielskiego więzienia i wiąga w gąszcz kłamstw i fałszu" The Times.
Ja się pytam, kto ocenia i nagradza książki?
Ta książka jest strasznie nuuuuuuuuuuuuuuuuudna. Spodziewałam się ciekawej akcji od samego początku, a co otrzymałam? Nim zaczęło się coś dziać, minęło ponad 100 stron. A dalsza akcja również była nudna, jak flaki z olejem. Zamiast skupić się na szukaniu mordercy, autorka skupiała się na innym życiu głównego bohatera jak i innych bohaterów z książki w więzieniu. Niby to było takie najgorsze więzienie, ale mimo to, Tomowi żyło się tam lepiej niż poza murami więzienia. Codziennie dostawał trzy posiłki, jadał najlepsze jedzenie, mógł sobie pozwolić na picie alkoholu, choć nie miał pieniędzy. Raz trafił do celi "tortur" na jedną noc, a już robił z siebie wielkiego męczennika.
Plusem książki jest to, że możemy dowiedzieć się czegoś o tamtych czasach, plus za fakty historyczne.
Wielkie NIE dla takich nudnych kryminałów. Niech pani Antonia Hodgson popracuje nad warsztatem twórczym, ponieważ bardzo zepsuła tą książkę, która mogła być naprawdę świetnym, historycznym kryminałem.

Rok 1727. Anglia. Londyn.

Książka w której akcja trwa cały czas, do ostatniej kropki. Czyta się ją szybko a plusem jest to, że posiada swoje tło historyczne, które jest super przedstawione. Szczerze polecam na kazdy dzień i humor.

Antonia Hodgson Diabeł z więzienia dłużników Zobacz więcej