Plugawy spisek

Okładka książki Plugawy spisek Maxime Chattam
Okładka książki Plugawy spisek
Maxime Chattam Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Ludivine Vancker (tom 1) Seria: Thriller kryminał, sensacja, thriller
Ludivine Vancker (tom 1)
Thriller
La Conjuration Primitive
Sonia Draga
2013-10-23
2013-10-23
Marta Olszewska

Maxime Chattam – pisarz, który „czuje” zbrodnię

Średnia pozycja. Historia, intryga, modus operandi przestępców jest tak nie prawdopodobny, że książka równie mocno jak do kryminału zalicza się do gatunku fiction. Bohaterowie bez polotu i bardzo stereotypowi. Książka do przeczytania i zapomnienia.

To pierwsze spotkanie moje z tym znakomitym pisarzem,i to bardzo udane. Pióro pisarza genialne,a styl pisarski interesujący.
Chattam dotąd mi nieznany autor był,a teraz będę w jego twórczości w książkach pisarza się zaczytywała.
Mroczny,super thriller psychologiczny przyprawił mnie o gęsią skórkę,bardzo brutalny przeraził mnie i wciągnął niesamowicie połknęłam tą lekturę jednych tchem.

Książka zdecydowanie warta przeczytania. Bardzo szybka akcja, zaskakujące wątki i niebanalne zakończenie. Co prawda osoby wrażliwe mogą być nieco zdegustowane, ponieważ opisy są dość drastyczne. Główna ideą książki też jest ciekawa i zaskakująca, a jeśli pominiemy stronę moralno-etyczną, to chyba niesie ze sobą ziarenko prawdy.

Rewelacja, mega mroczna i brutalna. Swietnie sie czyta, a zakonczenie jest duzym zaskoczeniem

Bardzo mocna i mroczna. Faktycznie czuć klimat zła i zbrodni.
Sama fabuła wciąga i nie jest banalna.

Bardzo mocna i mroczna. Faktycznie czuć klimat zła i zbrodni.
Sama fabuła wciąga i nie jest banalna.

"Plugawy spisek" to siódma powieść Chattama, po którą sięgnąłem bez zachęty z czyjejkolwiek strony. Uwielbiam jego książki za osobliwy mroczny klimat i realistyczne treści, często bazujące na nowoczesnych technologiach i teoriach naukowych i spiskowych. Zachwycił mnie tym od początku w swoje "trylogii zła", którą szalenie polecam każdemu fanowi filmów i książek w stylu "Kolekcjoner kości" czy "Seven".

"Plugawy spisek" zaczyna się mocnym przytupem od makabrycznych morderstw. Jednego, a za chwilę drugiego. Co ciekawe (i mocno niepokojące) okazuje się, że główni bohaterowie - Alexis, Ludivine i Segnon - będą musieli wytropić nie jednego, a co najmniej dwóch morderców.

Chattam super buduje napięcie od początku i atakuje nas makabrycznymi opisami chorych umysłów, które mrożą krew w żyłach. Postanowił też pokazać jak realne i poważne niebezpieczeństwo mogą wywoływać zorganizowani i współpracujący kryminaliści tworzący już nie tyle grupy, co struktury. I nie, nie jest to środowisko mafijne skupione stricte na zyskach i różnych profitach. To środowisko zła skupione wyłącznie na zabijaniu, znęcaniu, gwałceniu itp. Strach pomyśleć, jeśli takie ugrupowania kryminalistów rzeczywiście zaczęłyby powstawać częściej.

"Plugawy spisek" to dobry mroczny thriller, który raczej spodoba się większości czytelnikom. Fani na pewno ucieszą się z powrotu pewnej postaci znanej z "trylogii zła". Ci mocno zaprawieni w tym gatunku czytelnicy może nie będą piać z zachwytu, ale myślę, że docenią pomysł i wykonanie francuskiego pisarza, który potrafi przerazić. Mimo że końcówka trochę naciągana i zbyt wiele szczęśliwego przypadku, uważam czas spędzony z Chattamem po raz kolejny za udany. ;)

Świetna książka. Wciągająca i potworna. Polecam.

Świetna książka. Wciągająca i potworna. Polecam.

We Francji dochodzi do serii bestialskich morderstw. Na zwłokach ofiar pojawia się symbol *e. Żandarmeria paryska jest bezsilna. Kat stawia porzeczkę mordując w: Polsce, Hiszpanii oraz w Szwecji. Z pomocą przyjdzie znany kryminolog Richard Mikelis, który dołączy do trojga detektywów: Timée, Vancker oraz Segnona.

🩸Plugawy spisek to pierwsza część trylogii.
Fabuła, akcja, wątki, wymiatają. Wątek z przeszłości jest niezmiernie ciekawy, bo sięga nazistowskich czasów i pewnego eksperymentu. Tajemniczy symbol, który okaże się zupełnie czymś innym niż każdy przypuszczał.

🩸Alex Timée to młody, inteligetny żandarm. Mężczyzna jest samotnikiem. Obawiałam się, że Alex będzie marną kopią Brolina z Trylogii Zła, ale skończyło się na obawach. Vancker to ambitna policjantka, która zawsze stawia na swoim. Segnon to potężny żandarm, lubiący świat informatyki. Kryminolog Mikelis wie jak ścigać morderców; stając się nimi. Też nie przypomina Brolina, plus dla Autora.
Portret psychologiczny mordercy to wyższa szkoła jazdy. Dlaczego? Być może morderca jest jeden albo jego/jej ‚ja’ więcej? Lub może morderców jest kilka? Autor musiał się trochu napracować przy tworzeniu portretów psychologicznych, bo są one różnorakie, a jeden z nich mega dziwny. Aj jaj. Czytając Plugawy spisek miałam wrażenie, że czytam książkę do kryminologii, psychiatrii.

🩸Zbrodnie są ,wykwintnie’. Opisy są szczegółowe. Akcja w Wieliczce i świetnie działająca polska policja. Scena erotyczna, nie lubię w thrillerach tak szczegółowych opisów, ale to Chattam. Zostawmy erotykę, ale to co Autor później odwalił to hit XDD🤡 Przy końcu robi się trochę powieść sensacyjna, przez co akcja się przedłuża. Plusik za to kto pojawia się w książce.

🩸Autor dość szybko przedstawia mordercę, albo i nie. Chattam wykreował swój prymitywny świat; pełny psychopatów, socjopatów i innych wynaturzeń. Dla mnie jego książki to rollercoaster. Amen.

🩸Plugawy spisek to pierwsza część trylogii.
Fabuła, akcja,...

Nie po drodze było mi z ta książką. A to dlatego, że będąc w bibliotece zauważyłem ją na półce, ale coś mi nie grało - tytuł mi coś mówił. I się okazało, że już ją kiedyś czytałem, gdyż kolejno odkrywane sekrety przez mój umysł sprawiły, że na początku mgliście sobie przypominałem całą otoczkę powieści, ale z kolejnymi stronami coraz bardziej sobie przypominałem. Powieść jest super, nie mogę o niej powiedzieć złego słowa, bo jest krwiście, przerażająco, duszno, klimat wpływa zajebiście na wyobraźnię, tylko szkoda, że domyślałem się, co się niedługo wydarzy.

Wciąga

Wciąga