Zuza albo czas oddalenia

Okładka książki Zuza albo czas oddalenia Jerzy Pilch
Okładka książki Zuza albo czas oddalenia
Jerzy Pilch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2015-06-04
2015-06-04
literatura polska relacje damsko-męskie miłość prostytucja starość parkinson

Powiew młodości

Zuza... Jej nogi, jej korpus, biust, jej głowa. Żywa, z krwi i kości dupa!

Zuza... Jej nogi, jej korpus, biust, jej głowa. Żywa, z krwi i kości dupa!

Brawurowy traktat miłosny.

Za subtelnym ściegiem wersów kroczy myśl przewrotna:
„nic tak szybko nie przemija, jak miłość ulotna”. ; )

Brawurowy traktat miłosny.

Za subtelnym ściegiem wersów kroczy myśl przewrotna:
„nic tak szybko nie przemija, jak miłość ulotna”. ; )

Tym razem Pilch mnie nie zachwycił, nie wstrząsnął mną. Ot, zostawił z poczuciem nijakości.

Jerzy Pilch i jego miłości, gdzie najważniejszą wydaje się być tytułowa Zuza, piękna 20-sto latka pałająca się nierządem. Książka czasami bywała trudna , czasami zachwycała, ogólnie warto było się z nią zapoznać.

Pilch o swych smutnych dziwkach.

Pilch o swych smutnych dziwkach.

Pilch zadaje nam pytanie: Czy stary mężczyzna ma prawo zakochać się w młodej kobiecie?
Autor ukazuje rozterki głównego bohatera, który boi się reakcji otoczenia, jak i moralnej odpowiedzialności swojego czynu. W tym wszystkim odnajdujemy samotnego człowieka, który potrzebuje chociaż odrobinę czułości i uwagi.
Całość przepełniona znanym dla Plicha żartem, dzięki czemu czyta się z łatwością.

Całość przepełniona znanym dla Plicha żartem, dzięki czemu...

Pilchowo pilchowa, jak Marquez przykazał... Znowu udawany rękopis, znowu zdecydowanie zbyt młoda niewiasta i starcze złudzenia. To już wielokrotnie w tej prozie się przewijało, zbyt często by cokolwiek zaskoczyło.

Ciekawsze niż "Rzecz o mych smutnych dziwkach", bo językowo pilchowe. Ale tak naprawdę nie warto sięgać, Pilch w ostatnich latach życia odcinał kupony (nie mam nic przeciwko, ta proza żyje pięknymi zdaniami).

Nie jest tak doskonała, jak inne książki Pilcha, ale czyta się z przyjemnością.

Nie jest tak doskonała, jak inne książki Pilcha, ale czyta się z przyjemnością.

Moje pierwsze spotkanie z Pilchem, ale było to spotkanie bliskie i bardzo udane. Tę niewielkich rozmiarów książeczkę pochłonąłem w parę godzin i byłem bardzo ukontentowany.

Zachwyca lekkość pióra, świeżość przekazu i forma - która może wydawać się chaotyczna - ale jest idealnie dostosowana do osoby narratora. Bowiem "Zuza..." to nic więcej niż myśl, uczucie i strumień świadomości starszego człowieka, który będąc niejako jedną nogą w grobie, wspomina wydarzenia, które bliżej lub dalej dotyczą osoby tytułowej "Zuzy". Prawda miesza się tu z urojeniami, rzeczywiste wspominania z imaginacją. Rzeczywistość z ułudą.

Krótko mówiąc Pilch mnie oczarował i sprawił, że chcę więcej tego autora.

Krótkie przemyślenia dotyczące "stanu zakochania",a w konsekwencji ślubu starszego mężczyzny i dużo młodszej kobiety która jest prostytutką.
Wielu to się może wydać niestosowe,z drugiej strony mamy takie czasy,że to nie jest już czymś co wywołuje niesmak i oburzenie..a raczej uśmieszek,bo to jednak pieniądz rządzi światem..a miłość?No cóż..