Pół świata

Okładka książki Pół świata Joe Abercrombie Patronat LC
Okładka książki Pół świata
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Rebis Cykl: Morze Drzazg (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2015-08-12
Data 1. wydania:
2015-02-12
Agnieszka Jacewicz
literatura angielska literatura brytyjska wojna wojownik high fantasy fantasy fantastyka literatura XXI wieku proza angielska proza brytyjska

Oficjalne recenzje i

Czuć oddech wojny

1528 151 46

61/2022
To moje piąte spotkanie z prozą Joe Abercrombiego.
Jak dotąd – wszystkie jego książki są jak kolejne mecze FC Barcelony w Lidze Mistrzów w pierwszym roku pracy trenerskiej Pepa Guardioli. :)

Autor kolejny raz zdołał mnie zaskoczyć.
Stanęliśmy do “pojedynku” (który jest istotną częścią tej powieści): on – Autor, i ja – czytelnik. I mimo mojego przygotowania do starcia, wieloletnich treningów, dobrej kondycji, posiadania niezbędnego uzbrojenia – on znów znalazł lukę w mych czytelniczych wyobrażeniach i zdołał mnie dosięgnąć.

Abercrombie świetnie bawi się konwencją: niby się jej poddaje, kreuje rzeczywistość w zgodzie z jej wyznacznikami, a jednak potrafi ją przełamać i obrócić w niwecz czytelnicze antycypacje.

“Pół świata” to druga część cyklu “Morze Drzazg”, ale poprowadzona dość oryginalnie. I znów: niby jest bezpośrednią kontynuacją książki “Pół króla” - a jednak… nie do końca. :)
Autor bowiem głównego bohatera części pierwszej degraduje tu do roli drugoplanowej, najważniejszą osobą czyniąc inną postać – równie świetnie nakreśloną.

Jak zwykle – akcja skrzy się zrywami, ta dynamika – jak wynika z dotychczasowych doznań czytelniczych – jest stałą wartością książek Autora.
Bohaterowie tym razem udają się w długą i niebezpieczną podróż i, przynajmniej ci najważniejsi, przechodzą mocną przemianę, która ich utwardza i rewiduje ich postawy życiowe.
Świat, w którym żyją, staje na krawędzi wojny – należy więc zadbać o sojusze i koalicje, czyli znaleźć kompromis pomiędzy mieczem a dyplomacją.
Autor w mistrzowski sposób rozgrywa ten gambit.

Gdyby HBO zabrało się za serial oparty na prozie Abercrombiego - “Gra o tron” mogłaby się okazać nie aż takim znowu kasowym sukcesem :)

61/2022
To moje piąte spotkanie z prozą Joe Abercrombiego.

Autor kolejny raz zdołał mnie zaskoczyć.

Zdecydowanie ciekawsza , autor odstawił głównego bohatera i wprowadził nowych wyszło na plus

Zadra Banthu zostaje okrzyknięta morderczynią, po tym jak w trakcie niesprawiedliwego testu na wojowniczkę, mistrz walki wystawił przeciw niej trzech chłopców, a jeden z nich zginął. Z lochu jednak uratuje ją Ojciec Yarvi, bo ma dla niej zadanie, które zmieni jej przyszłość.

Brand miał zostać wojownikiem, ale kiedy Zadra została niesprawiedliwie osądzona, musiał powiedzieć prawdę. Powiedział ją Ojcowi Yarviemu, przez co został wykluczony z wyprawy królewskiej i nie został wojownikiem. Czy dla niego Ojciec Yarvi też znajdzie zajęcie?

Najwyższy Król robi wszystko żeby zniszczyć Gettów. Czy będą oni w stanie się obronić i kogo będą mogli zaliczyć do grona sojuszników?

Bardzo ciekawa kontynuacja pierwszego tomu. Poznajemy tutaj dwójkę nowych bohaterów: nieustraszoną wojowniczkę i wojownika, który jest swego rodzaju paladynem. Poznajemy więcej królestw, księstw i imperiów na mapie świata jak i wiele ludów je zamieszkujące. Akcja toczy się w sposób bardzo ciekawy i rozwiązanie wielu wątków jest naprawdę niespodziewane. Łapię za tom trzeci :)

dobrze sie czyta, a zmiana perspektywy po przejsciu na nowego głównego bohatera - zdecydowanie na plus

Lepsza od poprzedniej części, sporo się dzieje, akcja wciąga choć dalej mam niedosyt elementów fantasy.

Ta część nie była tak porywająca jak poprzednia, ale myślę, e warta przeczytania i sięgnięcia po kolejny tom.

Cieszę się, że dałam autorowi drugą szansę, bo kontynuacja losów Ministra Yavri’ego prezentowała się już znacznie solidniej. Oczywiście nie wystrzegano się tego mędrkowania, ale świat poszerzono, wpleciono magię, doszło kilka ciekawszych postaci i do scen walk też nie można się zbytnio przyczepić. Jak dla osoby, która dopiero co wchodzi w świat fantasy, ta pozycja będzie w sam raz.

Najlepsza część serii i świetna kontynuacja! Jeżeli komuś przypadł do gustu tom pierwszy i tym razem nie będzie zawiedziony.

Nie wiem, czy to tylko zmiana głównego bohatera, czy może ogólna zmiana podejścia autora do opowieści, ale drugi tom zyskuje względem pierwszego. O ile pierwszy był lekko dziecinną, naiwną przygodówką, to drugi silniej skałania się ku literaturze młodzieżowej.

Droga Zadry uczy, że nawet jeśli ktoś daje ci szansę, to od ciebie zależy, jak ją wykorzystasz. Zaszczyty nie przyjdą same i trzeba sobie na nie zapracować.
Droga Branda uczy, że za bycie wiernym swoim zasadom można nie raz oberwać po głowie, ale takie moralne zwycięstwo może dać satysfakcję mimo osamotnienia, może nawet więcej, niż pokorne podążanie utartą ścieżką z grupą ludzi, których światopoglądu się nie podziela.

Mogłoby się wydawać, że niewiele może się wydarzyć w ciągu rocznej żeglugi, ale jest to najważniejszy rok w życiu bohaterów, punkt zwrotny. Dobrze równoważona jest akcja, humor i morały. Fabuła nie jest aż tak przewidywalna, a przebiegłość i wyrachowanie Jarviego zostają wyeksponowane w elektryzujący sposób. Postaci i zdarzenia przestają być takie czarno-białe. Historia dorasta z bohaterami, traci swoją bajkowość i staje się bardziej autentyczna.

Bardzo ciekawa trylogia, która potrafi zaskoczyć kolejnymi twistami i ogromem świata. Kolejne historie są interesujące i ciekawe ze wgląd na decyzję Bohaterów i to jak później mają one wpływ na świat. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/