Ania z Wyspy Księcia Edwarda

Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 9) Seria: Kolekcja z Zielonego Wzgórza literatura młodzieżowa
The Blythes Are Quoted
2015-01-13
1930-01-01
Paweł Ciemniewski
Wydawnictwo Literackie
ania wyspa księcia edwarda
The Blythes Are Quoted
Ania z Zielonego Wzgórza (tom 9)
literatura młodzieżowa
2015-01-13
Paweł Ciemniewski
Kolekcja z Zielonego Wzgórza
ania wyspa księcia edwarda
1965 ocen 109 opinii

1965 ocen

Kolejna książka związana z rudowłosą Anią. Jest inna niż cała seria Ani z Zielonego Wzgórza. Opowiada nie tylko o samej bohaterce, ale także o innych bohaterach. Nie jest lekka i przyjemna jak pozostałe, ale tak samo wciąga jak cała Ania.
Czas szybko zleciał czytając kolejną książkę o rudowłosej bohaterce, którą dzięki pokochałam czytać książki. Szczególnie grube.

Dla mnie to już jednak nie to samo, co wcześniejsze części. Wojenna "Rilla ze Złotego Brzegu" była majstersztykiem i to chyba jest pewne zakończenie pięknej serii, a ta część jest już tylko uzupełnieniem - wycinkiem pewnych historii, które też nawet nie bardzo mogą poskładać się w całość. Dobra, ale nie rzuca na kolana.

Powrót do Ani po tylu latach był czystą przyjemności,a. Choć inna, bardziej poważna i życiowa ( nie tak lukrowana i idealna jak poprzednie części) to nadal zachwyca! Dzięki Montgomery mogłam choć na chwilę przenieść się z powrotem w młodzieńcze lata.

Te same opowiadania co w książce Ania z Wyspy Księcia Edwarda

Czy ma ktoś odsprzedać tą książkę? Chętnie kupię :) proszę pisać priv

Był taki czas, kiedy byliśmy młodzi,
Kto bał się walk? Dziś - starość już doskwiera.
I nawet tchórz też stawał się odważny,
Czy wtedy ktoś z nas lękał się umierać?
A zbrojny lud diabelskim wybuchł śmiechem
I zapach krwi piekielną radość wzniecił,
I była noc, gdy z rąk mych zginął człowiek,
I tyle gwiazd, i księżyc jasny świecił.

Tak młody był, że mógł być moim bratem,
Nie...

W swoim czasie uwielbiałam twórczość L.M.Montgomery, choć już w szczenięcych latach stwierdziłam, że jest ona bardzo nierówna. W latach 70. PRL-u wydano najbardziej wartościowe powieści, czyli 6 z cyklu o Ani, potem były uzupełnienia "Ania z Szumiących Topoli" i "Ania ze Złotego Brzegu". Dużo później natknęłam się na cykl o Emilce, o Pat, "Janę ze Wzgórza Latarni" i...

Jest to największa miłość z mojego dzieciństwa.
Po przeczytaniu pierwszego tomu, który był lekturą szkolną, sięgnęłam po wszystkie pozostałe wchłaniając je jeden po drugim.

Ta książka to świadectwo tego, jak bardzo można nie znać autorów ulubionych, a przynajmniej najlepiej wspomnianych książek z dzieciństwa. Po jej przeczytaniu miałam mocny mętlik w głowie, jednak przede wszystkim zaskoczona byłam swoją reakcją. Tak jakby L.M. Montgomery nie była człowiekiem jak każdy z nas, tylko żyła w krainie baśni i wyidealizowanym, miękkim świecie...

Sięgając po "Anię z Wyspy Księcia Edwarda", miałam nadzieję na sentymentalny powrót do dzieciństwa, choć gdzieś z tyłu głowy krążyły mi opinie określające tę książkę jako bardziej postępową od reszty cyklu o Ani, poruszającą trudne tematy i z nutą zgorzknienia odchodzącą od zaklętego kręgu baśni. Okazało się, że jedno nie przeszkadza drugiemu. Spotkanie z rodziną Blythe'ów...

Dyskusje

3 589